Zapomniane Bieszczady

- Data wydania:
- 2014-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-01-01
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375302813
- Wydawnictwo:
- Ruthenus
- Tagi:
- historia fotografia bieszczady
- Kategoria:
- albumy
- Data wydania:
- 2014-01-01
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375302813
- Tagi:
- historia fotografia bieszczady
"Bieszczady jakie są, każdy widzi. zanim jednak wykreowano ich współczesny wizerunek, zatarto ślady poprzedniej cywilizacji, sięgającej czasów Rzeczypospolitej wielu narodów. Bo żyli kiedyś wspólnie na tej ziemi Polacy, Rusini, Żydzi i Niemcy. Spotykali się na miejskich jarmarkach w Lesku, Baligrodzie, Ustrzykach Dolnych, Lutowiskach i Woli Michowej. W każdym z tych miast mieli swoje kościoły, cerkwie i synagogi. Ludzie żyli tu z dnia na dzień w rytmie pór roku, jarmarków, odpustów i swoich świąt religijnych. Aż w końcu wieku XIX czas zaczął biec szybciej, coraz szybciej. Jeździli koleją, wynajmowali się do roboty u obcych, wyjeżdżali za łatwiejszym chlebem do Ameryki.
W XX wieku dwory zamieniono na pensjonaty, budowano schroniska turystyczne, wydawano coraz więcej pocztówek, na których wczasowicze przesyłali pozdrowienia z Bieszczadów. Któż mógł przypuszczać, że kiedyś właśnie pocztówki staną się jednym z najcenniejszych dokumentów historycznych. Utrwalono na nich obraz zaginionej cywilizacji. Po tamtych Bieszczadach zostało kilka ruin kamiennych cerkwi, resztki kilkudziesięciu przycerkiewnych cmentarzy i trochę starej zabudowy w Lesku i Ustrzykach Dolnych. Została także pamięć o zaginionej cywilizacji bieszczadzkich górali zwanych Bojkami wraz z żyjącymi pośród nich Żydami, Polakami i Niemcami. Został wreszcie bogaty, prywatny zbiór pocztówek, dzięki którym możemy zajrzeć w przeszłość. Ten zbiór to także kilkanaście lat poszukiwań, różnego rodzaju zabiegów, kilka tysięcy przejechanych kilometrów, wreszcie wiele miesięcy poświęconych na jego opracowanie. To spory kawał pracowitego życia jednego człowieka - Pawła Kusala z Leska."
Wydanie V – poprawione i zmienione.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [4]
W albumie znajdziemy zbiór starych pocztówek, gdzie zostały uwiecznione dawne Bieszczady, których już dzisiaj nikt z nas nie pamięta.
Pokaż mimo toKsiążka wydana jest bardzo ładnie. Dla osób, które znają te tereny jak własną kieszeń i potrafią zestawić to co widzimy na pocztówce z tym co jest obecnie, będzie ten album prawdziwą podróżą w przeszłość.
dla kogoś kto się interesuje Bieszczadami i ich historią pozycja obowiązkowa. Mnóstwo interesujących zdjęć zwłaszcza z miejsc ,które dziś nie istnieją, pozostały po nich cmentarze, tabliczki informacyjne.
Pokaż mimo toKocham Bieszczady, stare pocztówki, pożółkłe kartki i mocny zapach farby drukarskiej. Wszystko to jest w tym albumie, dlatego często go przeglądam i żałuję, że wielu z przedstawionych w nim miejsc już nie ma, jednocześnie ciesząc się, że dzięki mrówczej pracy autora, mogę je zobaczyć przynajmniej na starych widokówkach.
Pokaż mimo toNostalgiczny album z pocztówkami i archiwalnymi fotografiami, przeważnie z początku XX wieku, ale trafiają się też z lat 90. XIX stulecia, jak i z czasów II wojny światowej. Największy walor mają oczywiście zdjęcia ukazujące obiekty już nieistniejące (cerkwie, pałace, mosty, szyby naftowe), choć te z zachowanymi do dziś zabudowaniami czy krajobrazami niewiele im ustępują....
więcej