Polowanie na generała Piłsudski kontra Rozwadowski

Okładka książki Polowanie na generała Piłsudski kontra Rozwadowski Henryk Nicpoń
Okładka książki Polowanie na generała Piłsudski kontra Rozwadowski
Henryk Nicpoń Wydawnictwo: Fabuła Fraza historia
historia
Fabuła Fraza
2017-11-01
2017-11-01
Piłsudski Rozwadowski wojna 1920

26/2023

Generał Tadeusz Rozwadowski to jeden z najbardziej utalentowanych oficerów jacy służyli w Wojsku Polskim oraz jedna z najbardziej niedocenionych postaci w historii Polski. Architekt zatrzymania pochodu Armii Czerwonej w 1920 roku, genialny dowódca, który szanował życie każdego swojego żołnierza. Jego innowacyjna taktyka wykorzystania artylerii została bardzo szybko doceniona i stała się jedną z podstawowych taktyk I wojny światowej. Generał w podzięce za to wszystko został w swojej ojczyźnie, której poświęcił całe życie: wyklęty, zaszczuty, prześladowany oraz w końcu zamordowany.

Dlaczego Rozwadowski był tak zajadle niszczony? Przede wszystkim powszechnie szanowany generał zagrażał pozycji Piłsudskiego. Był też jednak drugi powód. Rozwadowski oraz przede wszystkim jego bliski współpracownik Włodzimierz Zagórski byli w posiadaniu komoromitujących Piłsudskiego pokwitowań odbioru pieniędzy od cesarsko-królewskiego wywiadu (HK-Stelle). Bardzo prawdopodobne, że Piłsudski współpracował także z wywiadem niemieckim, ponieważ jego powrót z uwięzienia w Magdeburgu do Warszawy pozostawia wiele wątpliwości.

Po zamachu majowym Włodzimierz Zagórski i Tadeusz Rozwadowski zostali uwięzieni w więzieniu w Wilnie, jako jedni z najwyższych oficerów, którzy opowiedzieli się po stronie legalnego rządu Wincentego Witosa. Zagórski został zamordowany w sierpniu 1927 roku. Ciała nigdy nie odnaleziono. Tadeusz Rozwadowski po uwięzieniu bardzo podupadł na zdrowiu. Zmarł 18 października 1928 roku. Bardzo popularne są teorie, że generał został otruty. Teorię tę uwiarygadnia to, że władze odmówiły sekcji zwłok. Najprawdopodobniej jednak przyczyną śmierci generała były fatalne warunki oraz rygor w więzieniu. Generał Rozwadowski zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Niestety nie wiadomo gdzie znajdują się szczątki generała, ponieważ grób w Lwowie jest pusty.

Warto pamiętać, że tak hołubiona dzisiaj II Rzeczpospolita miała niewiele wspólnego z demokracją, a prawie wszystko z autorytaryzmem. Obóz sanacji dbał, żeby jakiekolwiek krytyczne głosy były bardzo szybko uciszane. Póki żył Naczelnik to jeszcze to się trzymało, ale na sukcesorów swojej polityki wybrał takich nieudaczników, że to się nie mogło zakończyć inaczej niż katastrofą. Weryfikacja polityki sukcesu nastąpiła we wrześniu 1939 i jest jedną z największych klęsk w ponad tysiącletniej historii narodu.

Książka ta, to bardzo ważna pozycja, która oddaje cześć wielkiemu dowódcy - generałowi Rozwadowskiemu oraz odbrązowia sylwetkę Józefa Piłsudskiego, który oprócz zasług dla Polski miał też mnóstwo grzechów.

Niedługo po bitwie pułkownik Zagórski w rozmowie z Rozwadowskim powiedział prorocze słowa: „Obawiam się, że dla nas koniec tej wojny wcześniej czy później oznacza śmierć”.

26/2023

Do przeczytania książki Henryka Nicponia -,,Polowanie na generała'' zachęciły mnie jakże silne siły czasem przeciwstawne sobie, ale nie tak rzadko razem współgrające ze sobą. Pierwsza siła to a jakże ciekawość. Druga to niechęć…..niechęć spowodowana różnymi doniesieniami różnoraką literaturą jaką miałem okazję się zapoznać , obejrzałem również szereg reportaży , dotyczącymi osoby Marszałka Józefa Piłsudzkiego i oto właśnie dostałem całą prawdę która mnie niezwykle z jednej strony fascynuje z drugiej zasmuca. Jak ktoś taki jak Józef Piłsudzki mógł dość do władzy. Człowiek maluczki z przerośniętym ego. Mściwy. Podły. Zakompleksiony. Żądny władzy i żądny zemsty na ludziach którzy widzieli jego małość, jego miałkość. Niszczyciel ludzi i państwa polskiego. Agent austriacko- węgierski. Niemiecki pachołek, radziecki naśladowca- drugi towarzysz Lenin. Wszystko i tylko co dla niego się liczyło to jego przerośnięte, wyimaginowane ,,ja ‘’ Olimp ! Nikt i nic innego się nie liczyło. Sława którą sam zafałszował w najbardziej paskudny i wyrachowany sposób. Twórca najpiękniejszego kłamstwa. Kłamstwo powtarzane nawet tysiąc razy, powtarzam tysiąc razy, a co tam milion, trylion razy nigdy, ale to nigdy nie stanie się prawdą , ale poszło i tym razem zupełnie inaczej w nie tą stronę w którą miało pójść. Kłamstwo wygrało, stało się prawdą w którą to uwierzyły miliony i w którą po dziś dzień ludzie w naszym kraju ciągle wiedzą.
Jednym z najważniejszych bohaterów, obrońców nie tylko Lwowa czy Warszawy/ słynnej bitwy 1920/ był i będzie , prawdziwy w sposób niezakłamany generał Tadeusz Rozwadowski. Człowiek inteligentny, genialny strateg, prawdziwy patriota, przekładający własne dobro nas dobro państwa, narodu. Tak z całą pewnością jeden z najbardziej wybitnych postaci ubiegłego XX wieku. Jakże inny, jakże prawdziwy, także odmienny od zakłamanego, śliniącego się i złoszczącego się usłyszawszy inne zdanie niż jego Józef Maluczki Piłsudzki. Zdrajca .
Polowanie na generała to nie starcie dwóch wielkich osobistości tylko umiejętne szkodzenie państwu Polskiemu w imię swoich wyimaginowanych fantazji. To celowe i wyrachowane niszczenie w sposób nieludzki ludzi którzy stali na przeszkodzie do sławy i kariery człowiekowi który chciał być wielki, ale wielkie miał tylko ambicje, sam w sobie był człowiekiem mizernym. Sprzedawczyk. Kłamca. Kołtun wręcz. Hipokryta. Osoba o niskiej samoocenie z paradoksalnie mocno rozbuchanym ego które osiągało wręcz kuriozalny poziom i rozgłos. Polowanie na generała to spis wszystkich zasług/ z jednej strony/ jakie generał Rozwadowski uczynił dla wielu narodów Europy, próby stworzenia nie tylko silnej Polski ,ale także współpraca dobro sąsiedzka z innymi krajami, to niezwykła inteligencja połączona z honorem, godnością , genialny dowódca którzy swoją pracę wykonuje z miłości do Polski, do społeczeństwa z drugiej strony stoi naprzeciw inna postać....Naczelnika - warchoł i nieudacznik który musi się posługiwać szeregiem całych różnorakich wybiegów, sztuczek aby ludność uwierzyła w to co robi lub też mówi.
Rozwadowski chciał jedności. Wiele znosił kłamstw, obelg na swój temat, wielokrotnie niszczony pozostał w chwale , pozostał mimo wszystko do końca sobą. Piłsudzki i jego ludzie dzielili naród na lepszych i gorszych. Przekupstwo i prywata. Złodziejstwo jak wielokrotnie zarzucane swoim przeciwnikom to u nich u piłsudczyków były te cechy na pierwszym planie w działaniu. Terroryzowanie społeczeństwa tej części które nie zgadzało się z polityką Piłsudzkiego. Układy polityczne. Przewrót który doprowadził do bratobójczej wojny. Dziwne , tajemnicze śmierci przeciwników politycznych. Więzienie. Szantaż.
Porównanie Piłsudzkiego i jego ludzi do siepaczy bolszewickich nie jest na wyrost. Pomiotło dyktatury które to przekształca się w narzędzie do zniewolenia ludzi, całego społeczeństwa. Trzymanie ludzi za mordę przy samej ziemi krótko i mocno. Twarda bezwzględna ręka. Argument siły. Stworzenie swoistej machiny terroru i zbrodni która z wierzchu obleka się pięknymi hasłami, wewnątrz jednak jest niebezpieczną i śmiertelną maszyną mającą jedno, jedyne zadanie- podporządkowanie sobie społeczeństwa. Zakłamywanie prawdy, historii. Tworzenie zasłony dymnej, iluzji. Przykro to się momentami czytało, ale taka jest prawda i w tym momencie pragnę podziękować Panu Henrykowi Nicponiowi za tak dokładną, obszerną prawdę o człowieku który był zwykłym bandytą a nie polskim patriotą mowa tu oczywiście o Jozefie Piłsudzkim i jednocześnie prawdę o człowieku i powiem to , przyznam się szczerze nie miałem o jego istnieniu pojęcia- Generale Tadeuszu Jordanie Rozwadowskim herbu Trąby. Konstruktor. Wynalazca. Strateg. Dowódca . Patriota. Człowiek honoru. To Piłsudzki uciekł przed bitwą warszawską chowając się jak szczur ze strachu. Rozwadowski, Sikorski, Zagórski , Haller zostali i tą bitwę po prostu…….wygrali. To oni uratowali Europę przez czerwoną zarazą. Zasługi przypisał sobie jak zwykle w takich przypadkach bywa Józef Piłsudzki.
Chcecie się dowiedzieć prawdy, prawdy o tym jak Wielki Naczelnik opuścił w i jaki sposób wieżienie w Magdeburgu, kto rządził w Europie na początku XX wieku, kto był naszym przyjacielem a kto naszym wrogiem proszę przeczytajcie tą książkę. Ja nie żałuję. Świadomie teraz będę szedł w prawdzie i na każdym kroku jeżeli zajdzie ku temu potrzeba tą prawdę będę głosił wśród innych, którzy uwierzyli w szereg kłamstw.
Wszyscy najważniejsi politycy Europy XX wieku podani jak na tacy. Wszystko jest dokładnie i szczegółowo opisane. Kto jak i dlaczego i dlaczego tak, a nie inaczej dziś wygląda Polska i siły w Europie to ta lektura da Wam odpowiedz.
Książka Henryka Nicponia ( adekwatne nazwisko to treści/ swoisty nicpoń który daje mocny styczek w nochal piłsudczykom i szeregom historyków którzy uwierzyli w piękne kłamstwo które to powtarza się i powiela już od wielu już dziesięcioleci. Dziękuję autorowi za tą książkę. Nawet bardzo, bardzo dziękuję i nie omieszkam zapoznać się z innymi Pana dziełami.
Polecam ludziom którzy chcą po prostu poznać prawdę. Tylko tyle albo aż tyle.

Pierwszy wywyższony – ulice , pomniki , książki, co rusz cytowany. Drugi zapominany. Tutaj otworzycie oczy komu należy się pamięć i chwała, a komu zwykła pogarda i nie jestem tutaj zawistny. Ktoś inny był. Zawistny. Zazdrosny. Za mały...

Książka o starciu dwóch silnych osobowości. Z jednej strony geniusz wojskowy, polski patriota i żołnierz z dziada pradziada, a z drugiej strony rewolucjonista, awanturnik, politykier i pretendent do roli genialnego wodza, którym nie był. Książka napisana w porywający sposób, pokazuje historię najzdolniejszego i najbardziej zasłużonego generała II RP, który był systematycznie niszczony przez Józefa Piłsudskiego ze zwykłej zawiści i zazdrości. Historia pokazała, że czarny charakter wygrał. Dziś ma pomniki i ulice w większości polskich miast, a prawdziwy bohater został zapomniany, nawet nie wiadomo, gdzie spoczywają jego szczątki. Może jednak to się powoli zmienia i historia zaczyna upominać się o gen. Rozwadowskiego, do czego niewątpliwie przyczynia się także ta książka.

Ta książka powinna stać się lekturą obowiązkową dla wielu obecnych piewców Marszałka Piłsudskiego. Książka która w bardzo rzeczowy sposób - z powołaniem się na konkretne fakty historyczne i zachowane dokumenty oraz relacje naocznych świadków opisywanych wydarzeń - odmitologizowuje postać Piłsudskiego. I to delikatnie mówiąc bo przecież to nie był przypadek, że raptem ni z tego ni z owego Piłsudski został zwolniony z więzienia w Magdeburgu (gdzie nawiasem mówiąc trzymany był w luksusowych warunkach!) i pojawił się na ziemiach ówczesnego zaboru rosyjskiego w towarzystwie oficera niemieckich służb majora Kesslera. Książka w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawia wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne związane z rodzącą się ponownie w 1918 roku polską państwowością i kończy się na wydarzeniach związanych z Przewrotem Majowym. Pokazuje w niej wybitną rolę generała Jordan-Rozwadowskiego i niestety niechlubną w większości przypadków rolę Marszałka Piłsudskiego. Marszałka, który wszelkimi możliwymi sposobami tępił wielkiego męża stanu i wybitnego dowódcę jakim był niewątpliwie Jordan-Rozwadowski. Zresztą nie tylko jego bo i generała Zagórskiego i wielu innych polskich patriotów ówczesnych czasów, którzy nie pasowali do koncepcji Piłsudskiego. Marszałka, który pomimo ewidentnych faktów przypisał sobie później zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej oraz obronę Lwowa, które to oba wydarzenia zakończyły się pomyślnie dla Polski tylko dzięki geniuszowi generała Jordan-Rozwadowskiego. Recenzowana książka jest niestety smutną lekturą, gdyż pokazuje że prawdziwi patrioci mogą być dzięki zręcznej manipulacji (z udziałem służb Niemiec i Anglii) i politycznym gierkom, utrącani i zapomniani, a na piedestały stawiani są ludzie którzy tylko przypisali sobie ich zasługi. Warto przeczytać tę książkę chociażby po to by wyrobić sobie własne zdanie na temat pewnych kluczowych dla naszego kraju wydarzeń historycznych i faktów z nimi związanych, a w mojej ocenie aby poznać rzeczywistych bohaterów jakimi byli generałowie Jordan-Rozwadowski i Zagórski oraz ich współpracownicy. Gorąco polecam.

To jedna z tych książek, które całkowicie obalają mit Marszałka. Człowieka, który de facto sam sobie przyznał ten zacny tytuł, megalomana. Generał Rozwadowski był wielkim wojskowym, wspaniałym strategiem. Co ciekawe, "zesłany" za zasługi przez Marszałka właśnie na konferencję do Paryża poradził tam sobie świetnie, a zatem był również wybitnym dyplomatą chociaż tego nie lubił - jego żywiołem była walka militarna o Polskę i jak sam to często ujmował - o Rzeczypospolitan. Jakie wielkie świństwo uczyniono z Rozwadowskim. Gnojono go i rzucano na niego kalumnie. Osadzono Go i trzech innych generałów w więzieniu w Wilnie. Jak zwykłych bandytów, w tragicznych warunkach. Wszystko to było grą Piłudskiego, żeby przypadkiem zgodnie ze stanem rzeczywistym, za zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nie przypisać temu Bohaterowi Lwowa zasług. A może faktycznie to nie tylko o to szło i takie były dyrektywy zza granicy. Zamordowano dwóch bardzo niewygodnych wielkich patriotów - Rozwadowskiego i Zagórskiego.
Jesteśmy ciągle w takiej sytuacji, że historię wciąż musimy weryfikować i mówić o bohaterach, którym wieczna chwała! Tych, którzy zasługują na potępienie - potępić. Wszak "tylko prawda może nas wyzwolić"!
Ps. Również w przypadku książki Pana Nicponia mamy tę przyjemność, że na YT można znaleźć ciekawą dyskusję nt. tej pozycji z samym autorem. Proszę jednak pamiętać, że najpierw książka, a później internety. :)

Ksiäzka w formie troche powiesci,troche opowiadania.
Wciäga w wir wydarzen rodzäcej sie polskiej panstwowosci.
Oparta na faktach...smutnych i wciäz wpychanych do käta.
To o czym pisze autor wiedziano juz i wtedy...dzis jeszcze dodano koloröw i mamy pieknä legede. Tak naprawde delikatnie möwiäc to obywatel Marszalek powinien nosic nazwisko autora - Nicpoń.
Za kilka dni bedziemy swietowac naszä Ojczyzne. Warto by przypomniec Ojcöw Panstwowosci, a nie fetowac i gloscic wzniosle texty w 99% na czesc rewolucionisty z Magdeburga.
Niestety jak to w polskieh krwi,zapewne zaraz oburzä sie emocjionalnie Fani Marszalka,nie patrzäc na fakty i na to jak po raz kolejny Anglia z Niemcami nas za kulisami rozgrywa i dzieli.

Ksiäzka w formie troche powiesci,troche opowiadania.
Wciäga w wir wydarzen rodzäcej sie polskiej panstwowosci.
Oparta na faktach...smutnych i wciäz wpychanych do käta.
Za kilka dni...

Spodziewałem się jakichś sensacji wyssanych z palca i przedstawiania jaki to Marszałek był zły a Generał dobry. Mniej więcej miałem rację, tyle że przedstawione to zostało w klimatach bardzo wciągającej powieści sensacyjnej. Klimatach, bo jest to w istocie reporterski zapis wydarzeń świeżo po odzyskaniu niepodległości do zamachu majowego. Nieco przekoloryzowany moim zdaniem obraz okropnego J.Piłsudskiego, ale podany w bardzo przystępnej i uargumentowanej formie. Można przymknąć oko. Polecam gorąco, zwłaszcza na 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

8/10

8/10

ważna książka; bardzo brakuje map które obrazowałaby sytuacje opisane w książce.

Mocna książka 😮 która sprawia że co chwilę korzystasz z Googla. Przyznam się że wcześniej nie słyszałam o Generale Rozwadowskim który był wybitną Postacią.
Polecam

Polecam