Skaza

Okładka książki Skaza Robert Małecki
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Skaza
Robert Małecki Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Bernard Gross (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Bernard Gross (tom 1)
Czwarta Strona
2018-09-05
2018-09-05
kryminalne zagadki literatura polska policja polski kryminał prowincja śledztwo tajemnica zbrodnia
Inne

Coś więcej niż kryminał

Szkoda, że dopiero od niedawna zapoznaję się z polskimi autorami sensacji i kryminałów. Mam sporo do nadrobienia, bo Małeckim jestem zachwycona. Skaza to kawał dobrego i autentycznego kryminału, który dodatkowo plusuje mrocznym klimatem, realnymi postaciami i
tajemnicami z przeszłości, które są oczywiście związane z teraźniejszością. Bardzo polecam 🙂

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Skaza”, to fantastycznie utkana powieść kryminalna, z doskonale zarysowanymi postaciami, której akcja rozgrywa się w malowniczo położonym miasteczku Chełmża. To tam swoim długim jęzorem, jezioro Chełmżyńskie wnika w miasteczkowy krajobraz. Gdzie ludzie żyją według pewnych powiązań i zależności towarzysko-zawodowych. W którym praca policjanta wcale nie jest łatwa, bo każdy ma swoje tajemnice, którymi niechętnie się dzieli. Kiedy na zamarzniętym jeziorze odnaleziono zwłoki nastolatka i starszego mężczyzny, wszystko wskazuje na nieszczęśliwe, ale naturalne śmierci. Coś jednak nie pozwala komisarzowi Grossowi zamknąć tej sprawy. Zaczyna zadawać pytania, które budzą w mieszkańcach niechęć, skrywaną pod postacią udawanej współpracy. A ponieważ Gross wyznaje zasadę „Psem zostajesz wtedy, gdy reagujesz…Zwalczasz zło bez względu na sytuację.”, to takie trudności tylko wzmacniają w nim instynkt łowcy. W jednym z domów „Jego uwagę zwróciły wysokie, skórzane glany z solidną podeszwą.”, czy będą one kluczem do poznania prawdy o śmierci dwóch osób odnalezionych na jeziorze? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na stronach książki. Książki w której oprócz małomiasteczkowego klimatu relacji i powiązań poznacie problemy osobiste policjantów, z którymi każdy z nich musi się zmierzyć.

Wciągający kryminał!

Wciągający kryminał!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakoś do tej pory mijaliśmy się z Robertem Małeckim i jego prozą, ale w końcu musieliśmy się spotkać. Nasze pierwsze spotkanie było sympatyczne, ale nie jakoś szalenie wylewne. Miło spędziliśmy czas, nie nudziliśmy się jakoś przesadnie i na koniec umówiliśmy się, że na pewno się jeszcze spotkamy w niedalekiej przyszłości.
A tak na serio, to „Skaza” była całkiem niezła, ale nie porwała, nie trzymała za gardło do samego końca. Ot, taki bardzo poprawny kryminał. Nie zniechęcam się jednak do autora i na pewno jeszcze do tej serii wrócę.

A tak na serio, to „Skaza” była całkiem niezła,...

"Skaza" jest moją pierwszą książką Roberta Małeckiego, ale z pewnością nie ostatnią. To znakomicie skonstruowany kryminał z intrygującą fabułą i komisarzem z krwi i kości, którego łatwo polubić. Mimo braku nagłych zwrotów akcji, książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. Szczególnie doceniam umiejętne wplatanie wątków z życia osobistego bohaterów w bieg wydarzeń – nie przysłaniają one śledztwa, lecz razem z nim tworzą spójną całość. Gorąco polecam !!

Książka mnie wciągnęła od samego początku...bo to fajna historia, ciekawy wątek kryminalny i nieoczywista postać głównego bohatera...
Rozczarowało mnie zakończenie i miałam niedosyt wyjasńienia całej sprawy...ale nie żałuję, że ją przeczytałam :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam mieszane uczucia. Chyba po prostu nie wciągnęła mnie sprawa. Znaleziono zwłoki bezdomnego w łódce. Zamarzł. Tej samej nocy w tym samym jeziorze topi się nastolatek. Faktycznie dziwny zbieg okoliczności, ale mam wrażenie jakby ta historia była strasznie na siłę tworzona.
Wszystko w tej książce było ciekawsze niż to dziwne śledztwo

Wszystko w tej książce było ciekawsze niż to dziwne śledztwo

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Średniak. Błędy w technikaliach - zatrzymanie, a tymczasowe aresztowanie to dwie różne rzeczy, nie trzeba być znawcą tematu, żeby to ogarniać, a mając jako "pomocnika" byłego oficera starszego policji, to już albo lenistwo autora albo kpina z czytelnika. Jak na razie Brudny lepszy:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Robert Małecki dołączyl właśnie do niezbyt długiej listy polskich ”kryminalistów", których powieści czytuję. Zostanie na niej na stałe!
Pomogło mi w dokonaniu tego wyboru Wydawnictwo Literackie, wznawiając cykl z Bernardem Grossem w roli głównej. Zawsze to lepiej zacząć czytanie nowego autora od początku, nawet jeśli tych początków jest kilka, bo ma na koncie niejedną serię.
Oprócz pogmatwanej fabuły (o niej za chwilę),kryminał musi też mieć - przynajmniej dla mnie - rasowego śledczego. Takiego po przejściach, a przy tym charyzmatycznego, wyrazistego, choć czasem też odludka. Gross spełnia te warunki, a historia z napadem na jego dom i leżącą w śpiączce żoną to bardzo mocny motyw w tle. Taki, na kontynuację którego czekamy.
No to teraz o fabule.
Mamy rok 2018 i zwłoki na/w zamarzniętym jeziorze w Chełmży: nastolatek pod lodem i wyjątkowo zadbany bezdomny w łodzi. Chłopaka szybko udaje się zidentyfikować, bezdomnego nie. Śledztwo jest skomplikowane, bo splata się z historią sprzed 10 lat. W tajemniczych okolicznościach zaginęło/wyjechało wówczas małżeństwo Tarasewiczów (zostawiając pełnoletniego co prawda, ale od niedawna syna),właścicieli hurtowni budowlanej, a kilka dni później także zaprzyjaźniona z nimi kobieta.
Co łączy oba wydarzenia, ale też nastolatka z bezdomnym? Szukając odpowiedzi na te pytania, Gross stara się ogarniać emocje własne i dorosłego już syna (nie może się - mimo upływu czasu - pogodzić ze stanem matki),a także... romansującej pary podwładnych.
Słowem: dzieje się! I to dobrze, z czytelniczej perspektywy. Będzie doczytywane i to niedługo, bo dwa kolejne tomy serii czekają już na półce, a czwarty ukaże się zapewne wkrótce!
Zapraszam na profil Sczytalim na Instagramie!

Całkiem ciekawie napisana książka. Bez większego zamieszania.

Całkiem ciekawie napisana książka. Bez większego zamieszania.

Video

Video