Wczoraj

W.A.B.
2018-08-02
2017-01-01
Jacek Żuławnik
debiut literacki literatura angielska manipulacja niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy śledztwo thriller zabójstwo

Pomysł jest niezły. Część osób ma pamięć jednego dnia wstecz, a część dwóch. Zdolność ciągłego zapamiętywania tracą około 20 roku życia. Zupełnie więc do mnie nie trafia dlaczego codziennie nie chodzą przerażeni i przepełnieni bólem przemijania do mniej więcej popołudnia :D Pokrętny mechanizm zapamiętywania, czy też zakuwania wspomnień nie ma sensu, nie wiadomo jakim cudem zapamietują gdy się "starają", ale nie pamiętają rzeczy wyjątkowych i burzacych codzienność.
Jest całkiem przyjemny wtręt rozważań o takim świecie jak nasz, gdzie pamięć jest ciągła z perspektywy świata zamieszkanego przez ludzi, którzy po 24-48 godzinach zapominają że ktoś uciął im rękę. Ale czy pamięć nasza jest tak doskonała? Otóż nie my również potrafimy oszukiwać naszą pamięć i jesteśmy w tym zadziwiająco sprawni. Polecam książki i wystąpienia Julii Shaw.
A sama książka? Nie jest to z pewnością sf, odrobinę kryminał, a najbardziej romansidło z podsumowaniem mającym czytelnikom wpoić, że małżeństwa są jak opoka, a miłość jest wieczna. Jest to bardzo niestrawne.
Bohaterowie: Mark i Sofia są nieprawdopodobni. Mark za czasów studenckich to kawał świni, a wręcz przestępca (gwałciciel, przemocowiec) wyrasta na milczącego, nieprzyjemnego męża, a potem okazuje się cierpiącym litującym się aniołem miłosierdzia. Sofia z kolei ni z tego ni z owego zmienia się w nimfomankę z obsesją na punkcie szpilek. Tak, chyba tak właśnie mają wyglądać osoby szalejące z żądzy mordu i zemsty, czerwone paznokcie, apetyt seksualny, drapiąca bielizna, niewygodne buty. Moim zdaniem nie tak wygląda dbający tylko o siebie egoista :D To doprawdy śmieszne :d Nie polecam, chociaż bez trudu wyobrażam sobie że książka może kogoś zaskoczyć i zaciekawić.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dość ciekawy pomysł na kryminalne since fiction. Książka w miarę mi się podobała. Nie rozumiem tylko czemu monosi byli niższą kastą. Przecież pamiętali tylko o jeden dzień krócej niż duosi. Nie postarałam się z tą opinią, ale jakoś lektura nie wywarła na mnie większego wrażenia.

Nic szczególnego.
Jeśli mam być szczera to gdyby nie fenomenalny audiobook na Empik go to książkę szybko bym odłożyła. Bardzo szybko odkryłam, kto zabił córeczkę, lecz na samym końcu udało się zrobić na mnie wrażenie .

Nic szczególnego.

@rewi.books

Autorka zabiera nas w świat gdzie wspomnienia trzeba zapisywać w pamiętniku aby je zapamiętać.
Społeczeństwo dzieli się na monosów czyli osoby , które pamiętają jedynie wydarzenia z dnia poprzedniego i duosów, którzy pamiętają aż dwa poprzednie dni.
Głównymi bohaterami jest małżeństwo Claire i Mark. Ona monoska a on duos, początkujący pisarz, który próbuje swoich sił w polityce. Według Claire są szczęśliwym małżeństwem a raczej według jej notatek w pamiętniku. Jak jest na prawdę ?
Pewnego dnia nurt rzeki wyrzuca na brzeg zwłoki kobiety. Okazuje się , że wszystkie tropy prowadzą do Marka.
Claire nie wierzy w winę męża i próbuje dociec prawdy.
Rozwiązanie tej sprawy jest o wiele gorsze niż się spodziewała.

Pomysł na książkę jest dość oryginalny i ciekawy. Nie czytałam wiele książek o takim połączeniu.
Całą historię nie czytało się źle ale zawierała ona wiele nieścisłości. Czasami po prostu można się pogubić.
Myślę, że podczas czytania większość domyśliłaby się kto jest winny ale zakończenie, które serwuje nam autorka wywraca wszystko do góry nogami.
Lubię takie zaskakujące zakończenia ale tutaj nieszczególnie.
Nie jest to zła książka ale liczyłam na coś lepszego.

@rewi.books

Pomysł całkiem ciekawy, ale sporo nieścisłości i nielogiczności. Mimo tego można przeczytać.

Nie mogłam się oderwać od niej, jednakże nie mogłam za bardzo uwierzyć w zakończenie i zaczęłam je analizować. Koniec końców zrozumiałam o co autorce chodziło, ale uważam, że to powinno być tak napisane, żeby osoba czytająca nie musiała się domyślać o co chodziło autorowi.

Świat przedstawiony stworzony przez Yap jest wciągający i intrygujący, niektórych bohaterów można polubić, a niektórych chce się bardziej zrozumieć. Sama fabuła ma wiele nieścisłości, a sam koniec rozczarowujący. Książka na jeden wieczór, nie warto po niej oczekiwać czegoś zachwycającego.

Co by było gdybyśmy pamiętali tylko to, co wydarzyło się dzień wcześniej? A przedłużeniem pamięci byłby wyłącznie elektroniczny pamiętnik iDiary?

Jak toczyłoby się życie, gdyby na świecie byli tylko monosi i duosi, a tych, którzy pamiętają wszystko można byłoby szukać w zakładach psychiatrycznych?

Co z u uczuciami, miłością, nienawiścią, przeżytymi traumami? Czy życie byłoby puste, a codziennie budzilibyśmy się z czystą niezapisaną kartą i... jutro znów to samo?

Jaki sens miałoby podróżowanie, smakowanie, czytanie, jeśli codziennie swoje przeżycia trzeba byłoby zapisywać w dzienniku, żeby w ogóle cokolwiek "pamiętać"?

Prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, bo wspomnienia są dla mnie bardzo ważną częścią mnie. Bez nich nie ma codzienności, nawet jeśli nie zawsze są przyjemne...

Takie pytania narzuciły mi się po przeczytaniu "Wczoraj" Felicii Yap. Miała być "intrygująca zagadka kryminalna, mroczne sekrety i rzeczywistość jak w powieści science-fiction".

Zgoła normalne małżeństwo.
Umęczona życiem żona monoska ciągle na prochach, mąż duos znany pisarz z aspiracjami politycznymi i ciągnąca się za nimi przeszłość, z której pamiętają tylko przyswojone fakty ze swojego iDiary. Pisarz z wyższej kasty, bo pamięcią sięga aż dwa dni wstecz, a uzależniona od niego kobieta tylko jeden. Manipuluje jej pamięcią.

Sielankowe życie pisarza wali się jak domek z kart. Zemsta... Knuta przez lata w psychiatryku przez porzuconą kobietę. Kobietę, która pamięta wszystko. Ale jak to? Dlaczego?

Morderstwo doskonałe. Zaplanowane wręcz idealnie przez lata. Bardzo intensywne śledztwo. Niewinny człowiek za kratami. Bo nie wszystko jest tak oczywiste jakby się wydawało, gdy pamięcią sięgamy do WCZORAJ...

Co z u uczuciami, miłością, nienawiścią, przeżytymi traumami? Czy życie...

O ile nie przepadam za fantastyką, tą książkę czytało mi się wyjątkowo dobrze. Podobał mi się świat, zdecydowanie wciągnęła mnie fabuła.

Zamysł na fabułę powieści całkiem niezły, ale wydaje mi się, że Autorka nie uniosła tego wyzwania. Książka, od razu zaznaczę, podobała mi się, ale czuję, że mogła być znacznie lepsza. Myślę, że to dlatego, że był to debiut wydawniczy pani Yap. Jestem pewna, że kolejną powieść Autorki przeczytam jeśli tylko się pojawi. #zostanwdomu #czytaj #lubimyczytac