Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu

Maciej KlósakDariusz Skonieczny Wydawnictwo: Szara Godzina biografia, autobiografia, pamiętnik
Szara Godzina
Podróże Afryka XIX wiek Kalisz Odkrycia
biografia, autobiografia, pamiętnik
Podróże Afryka XIX wiek Kalisz Odkrycia

Chyba rzadko zdarza się temat tak atrakcyjny, że w zasadzie samogrający, a tak dokumentnie skopany przez literackich dyletantów. Życiorys Szolca-Rogozińskiego jest iście książkowy, klimat XIX w. odkryć geograficznych rozpala wyobraźnię. Wyścig kolonialny i pośrodku niego kilku Polaków owładniętych marzeniem o polskim skrawku Czarnego Lądu - co tu można zepsuć? Ano...

Chaotycznie przedstawiona historia polskiego odkrywcy. Niestety, z początku ciekawie zapowiadająca się z czasem wręcz usypia :P

„Ludzie zobaczyli, że to była wielka rzecz, a ty pokazałeś, jak się uwolnić z pułapki codzienności i udowodnić, że Polacy są wspaniali. Oni potrzebują paliwa do życia, a ty im je dajesz.”

Tak skwitował ogromny wyczyn i sukces Szolca – Rogozińskiego, Bolesław Prus. Tak, tak. Jeden z naszych wielkich pisarzy. Uznanie dla polskiego odkrywcy nie kryli również inni wielcy...

Dyskusje

• Audiobook