Charles Lindbergh. Samotny orzeł

Okładka książki Charles Lindbergh. Samotny orzeł Przemysław Słowiński, Danuta Uhl-Herkoperec
Okładka książki Charles Lindbergh. Samotny orzeł
Przemysław SłowińskiDanuta Uhl-Herkoperec Wydawnictwo: Videograf biografia, autobiografia, pamiętnik
Videograf
2017-10-01
2017-10-01
Charles Augustus Lindbergh idol XX lecia

Na plus - dużo informacji o życiu żony Charlesa, dużo ciekawych informacji z życia lotnika, język ok, dygresje dla mnie ciekawe, ale wiele osób mogą zniechęcić.
Na minus: rozwleczona pierwsza część książki i skrocone interesujące wątki, np. porwanie syna.
Ogólnie dobra książka, ale trzeba nastawić się na wiele dygresji ;)

Ogólnie dobra książka, ale trzeba nastawić się na wiele dygresji ;)

Bardzo ciekawa, choć czasem przydługa opowieść. Autowi zdarza się dość mocno zboczyć z wątku, np. opisując przepisy na szwedzkie dania.
Nie jest to książka o locie nad Atlantykiem, raczej należy przyjąć to jako klasyczną biografię.
Autor na podstawie życia Linbergha, świetnie opisuje uwczesną historię. Widzimy jakie były nastroje społeczne w poszczególnych krajach i do czego to wszystko doprowadziło. Ten aspekt książki najbardziej mi się spodobał

Biografia niesamowicie odważnego i bardzo pogubionego pilota - celebryty i bohatera szalonych lat 20

Musiałem poczytać o Lindberghu bo to była jedna z najważniejszych postaci lat trzydziestych. W XIX wieku i w początkach XX wieku było wielu bohaterów, którzy dokonywali różnych rzeczy po raz pierwszy. Odkrycia geograficzne, podbój biegunów, rekordy prędkości. Lindbergh przejął pałeczkę pierwszeństwa i chyba na długo ją utrzymał. Stracił ją na dobre dopiero na rzecz Gagarina a potem na rzecz załogi Apollo 11.

Biografia bardzo ciekawego człowieka i rzetelnie napisana. Niewątpliwie warta przeczytania. To był człowiek niezwykły i zaskakujący. Czasem pozytywnie a czasem negatywnie. Z pewnością nikt nie nazwałby go "zwykłym człowiekiem".

Trochę rozpraszające są dygresje opisujące kilka wydarzeń sprzed jego życia i z czasów jego życia. Niektóre są naprawdę ciekawe (inne mniej ciekawe) ale autorzy chyba idą za daleko - w kilku miejscach zupełnie nie mogłem zrozumieć co opisywane zdarzenia mają wspólnego z Lindberghiem. Ale ze względu na to, że wiele w nich było dla mnie nowości to wybaczam autorom.

Natomiast bardzo trudno było mi znieść to, że często autorzy próbowali zrobić z niej "biografię fabularyzowaną". Toleruję fabułę opartą na biografii, pod warunkiem, że autor nie udaje, że jest do dokument i czasami są to ciekawe książki (vide Nurowska o Krystynie Skarbek). Ale nie mogę się pogodzić z tym, kiedy autor pisze niemal dokumentalnie ale brakujące fragmenty uzupełnia wymyślonymi wstawkami, które absolutnie zmieniają to, co jest udokumentowane (typowym przykładem jest Lenin Ossendowskiego). Czyli odrzucają mnie opisy tego, o czym myślał bohater biografii, o czym rozmawiał będąc w cztery oczy z prezydentem, albo jak przeżywał okoliczności przyrody. W tej książce wszystko to jest. A szczytem (dosłownie i w przenośni) jest to jak "ich ciała tętniły życiem, pulsowały jak naelektryzowane, [...] doświadczał głębokich spazmów jej gwałtownego spełnienia, które było zarazem jego spełnieniem. Aż w końcu jego, a może jej gardła [...] wydarł się bolesny szloch". Tak to wyglądały zbliżenia Lindbergha z jego żoną. Dlaczego nie dziwi mi, że autorzy wcześniej wytykają Hemingwayowi, że "pisał o Hiszpanii i o wojnie domowej, co mu ślina na język przyniosła"?

[Audiobook, czyta Maciej Jabłoński, ponad 20 godzin]

Wątki historyczne w porządku. Historia czasów od przodków Lindbergha włącznie. Trochę mało o samolotach.
Mnóstwo dygresji. Np. przepisy kulinarne! Można zapomnieć główny wątek książki.
Opisy - wyliczanki okropne, śmieszne wręcz.
Wątki erotyczno-pornograficzne prawie jak "momenty" w starych filmach z PRL. Kompletnie niepotrzebne.
Można przeczytać.

Mnóstwo dygresji. Np. przepisy kulinarne! Można zapomnieć główny wątek książki.
Opisy - wyliczanki okropne, śmieszne wręcz.
Można przeczytać.

Niesamowite rozczarowanie, zwłaszcza przy konfrontacji z ocenami innych użytkowników. Książka zapowiadała się świetnie, a wyszła kiepsko. Bardzo rozwleczona, mogła być krótsza o połowę. Jest w niej mnóstwo zbędnych fragmentów, opisujących osoby o znikomym lub żadnym znaczeniu dla historii. Autorzy nie wiedzieć czemu zechcieli opisać noc poślubną bohatera co wyszło fatalnie i śmiesznie. Poza tym w książce jest wiele błędów językowych, np w blasku fleszów (powtarza się dwukrotnie),oglądnąć, silnych bólów itp. Bardziej polecam osobom ciekawym historii Lindberga poczytać o nim w internecie, nie warto tracić czasu na taką książkę.

Śmiało można powiedzieć, że Lindbergh był jednym z najbardziej interesujących ludzi ubiegłego wieku, a biografia ta daje nam spojrzenie na wiele tragicznych i kontrowersyjnych części jego życia. Ukazuje bohaterstwo jego wczesnych triumfów w lotnictwie, horror porwania jego dziecka i wiktymizację przez prasę, aż do zapomnienia. Całość zaś czyta się jak mocną sensację połączoną z książką przygodową. Ciężko się od niej oderwać.

• Biografie
  • Egzemplarz papierowy