Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce

Okładka książki Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce
Paweł Brykczyński Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Historyczna [Krytyka Polityczna] historia
historia
Seria Historyczna [Krytyka Polityczna]
Primed for Violence. Murder, Antisemitism, and Democratic Politics in Interwar Poland
Krytyka Polityczna
2017-11-17
2017-11-17
Data 1. wydania:
2016-01-01
Michał Sutowski

Opracowanie warte uwagi z jednego choćby powodu; kompletnie rozbija, tworzoną przez lata przez prawicowe kręgi polityczne, wizję II Rzeczypospolitej. Paweł Brykczyński dowodzi, że tamta Polska to był kraj mordów politycznych, intryg, kolesiostwa, antysemityzmu oraz dominacji skrajnej prawicy idącej pod rękę z Kościołem i Piłsudczykami. Książka nie pozostawia czytelnika obojętnym. Wstrząsa i skłania do przewartościowań w wmyśleniu o Najjaśniejszej II RP.

Pozycja Brykczyńskiego bardzo skrupulatnie analizuje nie tylko same przyczyny zamachu na Gabriela Narutowicza (język prasy prawicowej, nastroje społeczne, wyimaginowanego wroga), ale również przedstawia nieumiejętność ówczesnych władz z poradzeniem sobie z samymi konsekwencjami zamachu. Czytając, ma się wrażenie absolutnej aktualności tej pracy i tzw. koła historii. Niestety, niekiedy można zakopać się w gąszczu nazwisk, tytułów, nazw etc., co spowalnia czytanie.
Osobiście bardzo polecam.

Książka niezwykle aktualna i ważna.

Książka niezwykle aktualna i ważna.

Przyglądając się naszej scenie polityczne, niekończącym się i bezproduktywnym sporom, dzieleniu obywateli na gorszych lub lepszych, postanowiłem spojrzeć na politykę w II Rzeczypospolitej Polskiej. W taki oto sposób sięgnąłem po książkę „Gotowi na przemoc.”, która już od jakiegoś czasu czekała na swoją kolej w mojej biblioteczce e-booków.

Autor Paweł Brykczyński historyk, politolog, absolwent Uniwersytetu w Toronto. Pracownik naukowy na Uniwersytecie Michigan. Nagrodzony przez The Kulczycki Book Prize in Polish Studies za najlepszą publikację dotyczącą Polski wydaną w 2017 roku. Uhonorowany Nagrodą Historyczną Polityki 2018 za najlepszy debiut, którym okazała się omawiana książka.

Gabriel Narutowicz został zamordowany w dniu 16 grudnia 1922 r. przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego, raptem siedem dni po tym jak został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej. Paweł Brykczyński twierdzi że zamach ten, nie był tylko tragicznym epizodem w historii Polski, ale miał znaczący wpływ na ówczesną scenę polityczną.

Wydarzenia z grudnia 1922 r. przedstawione są w szerszym kontekście niż jest to robione w innych opracowaniach historycznych. Czytając poszczególne rozdziały dowiadujemy się jakie stronnictwa polityczne i ideologie funkcjonowały w Polskiej polityce okresu międzywojennego. Jakie przypadkowe i nieprzypadkowe wydarzenia, doprowadziły do wyboru Gabriela Narutowicza na prezydenta, który został wybrany głosami szerokiej koalicji w tym Bloku Mniejszości Narodowych. Ponieważ w skład bloku wchodzili żydowscy posłowie, prawica miała idealne paliwo dla swojej antysemickiej narracji politycznej. Atmosfera zagrożenia, nienawiść, antysemityzm, straszenie żydowskim spiskiem przeciwko narodowi polskiemu, miał istotny wpływ na tragiczne wydarzenie, jakim było zabójstw Prezydenta Gabriela Narutowicza. Oczywiście Autor zwraca uwagę na fakt, że w tamtym okresie nacjonalizm i antysemityzm nie objawiał się tylko w Polsce ale i w innych krajach europy.

Omawiana książka jest dobrze opisaną historią polityki w II Rzeczypospolitej Polskiej. Czytając ją dowiadujemy się jakimi kwestiami zajmowali się Polacy w tamtym okresie (niestety niektóre z tych tematów pojawiają się w współczesnej polityce). Przedstawione mamy fakty podparte wieloma źródłami: archiwa, kolekcje biblioteczne, druki sejmowe, gazety, książki (sama bibliografia zajmuje około ¼ objętości książki). Warto przeczytać, wyciągnąć wnioski i nie powielać błędów poprzednich pokoleń.

Autor Paweł Brykczyński...

Kronika wydarzeń związanych z zabójstwem prezydenta Narutowicza wraz z subiektywną interpretacją skutków tego wydarzenia dla polskiej międzywojennej polityki. W zakresie opisu wydarzeń od wyborów prezydenckich do procesu i pogrzebu Niewiadomskiego, książka jest dość rzetelna, oparta na stosunkowo licznych źródłach i opisująca wydarzenia na szerokim tle. Odnośnie interpretacji wydarzeń w mojej ocenie autor zbytni stopniu skupia się na antysemityzmie i jego roli w polskiej polityce upraszczając wiele kwestii zwłaszcza w kontekście ideowego profilu polskich partii i obozów politycznych. Szczególnie dotyczy to obozu narodowodemokratycznego, którego światopogląd autor właściwie sprowadza do niechęci do Żydów, co jednak jest niesprawiedliwym nadużyciem. Niemniej jest to książka przystępnie i zgrabnie napisana, do tego niezbyt obszerna (pochłonąłem w jeden dzień) i warta uwagi dla osób zainteresowanych polityką w II RP nawet jeśli ma się inne poglądy na wiele kwestii niż autor w tym wypadku warto bowiem poznać odmienny punkt widzenia.

Moje przemyślenie po przeczytaniu tej książki jest takie, że żadnej lekcji jako naród nie wyciągnęliśmy z historii i że historia mówiąc przysłowiowo lubi się powtarzać.
Poza tym bardzo rzetelnie udokumentowane i przedstawione zostało zabójstwo prezydenta Narutowicza oraz przyczyny i uwarunkowania, które do tego doprowadziły. Bardzo polecam, również w ramach lekcji historii.

Paweł Brykczyński, historyk i politolog, autor licznych artykułów o antysemityzmie i nacjonalizmie napisał książkę „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce”.

Jest to historia o sytuacji politycznej w Polsce przed wyborem na prezydenta Polski w 1922 roku, którym nie chciał zostać marszałek Piłsudski i zaczęto szukać gwałtownie nowego kandydata. Został nim Gabriel Narutowicz, który wkrótce potem został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego. Miało to miejsce 16 grudnia 1922 roku podczas otwarcia dorocznego Salonu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Książka opisuje również cyniczną walkę polityczną w tamtym okresie, w której endecja wykorzystywała antysemityzm i obwiniała o wszystko zło w Polsce Żydów. To również opowieść o tym, jak w 1922 roku na Uniwersytecie Warszawskim przyjęto cyt.: "jednogłośnie" przyjęło dwie rezolucje: pierwsza wzywała do "bojkotu towarzyskiego" żydowskich studentów, przyjmującego takie formy, jak niepodawanie Żydom ręki i nierozmawianie z nimi. W drugiej postulowano wprowadzenie numerus clausus na polskich uczelniach.”

Świetnie zostało pokazane, jak słowo jest wykorzystywane w walce politycznej o władze i jak cynicznie dzieli się polskie społeczeństwo, tylko w tamtych czasach wszystkiemu winni byli akurat Żydzi. Niestety ten mechanizm jest wykorzystywany również obecnie i warto przeczytać tę książkę, aby go poznać i nie dać się zmanipulować.

Książkę łatwo się czyta i jest to pozycja godna polecenie dla osób interesujących się historią tamtych czasów i nie tylko.

Już w samym opisie jest błąd. Do władzy doszła bowiem sanacja, czyli socjaliści. Nie było tam żadnych libertarian, zwolenników prawa rzymskiego czy innych "skrajnie prawicowych" idei.
Autor stara się z Polaków stworzyć faszystów, nazistów i antysemitów. Tymczasem to u nas już w 1 Rzeczpospolitej mieszkały wielkie ilości żydów wypędzanych i uciekających z zachodniej europy. Byliśmy jedynym państwem, gdzie podczas 2 wojny światowej powstał ruch oporu ratujący społeczność żydowską.
Cała ta publikacja to chaos semantyczny, nowomowa i brak naukowego podejścia do tak ciekawego tematu jakim była cała 2 Rzeczpospolita.

historyczna.
ciekawe zestawienia faktów
suchy jezyk

historyczna.
ciekawe zestawienia faktów
suchy jezyk

To książka o sile narracji. Nieważne są fakty, ważne co pada na podatny grunt. Nie musi być w tym żadnej racjonalności. Bo czy racjonalnym można uznać zapisanie jako pierwszy punkt programu politycznego (a właściwie nie będzie dużą przesadą napisać, że jedyny), że wszelkie kłopoty dla nowej polskiej państwowości stanowi spisek żydowski? A po rozwiązaniu kwestii żydowskiej wszystkie problemy kraju wyparują? A następnie zagmatwanie powiązać z tym spiskiem lewicę, Narutowicza i właściwie wszystkich, którzy się z nami nie zgadzają? Warto zwrócić uwagę jaki wpływ zamach wywarł na lewicę, która po cichu zaakceptowała pogląd narodowych demokratów na kształt etnicznej tożsamości państwowości. Taki oto mordercy i ich paranoiczne obsesje mogą mieć wpływ na bieg historii. Po stokroć hańba.

Paweł Brykczyński Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne