BLW Bardzo Lubię Wcinać

Okładka książki BLW Bardzo Lubię Wcinać Monika Życka
Okładka książki BLW Bardzo Lubię Wcinać
Monika Życka Wydawnictwo: Monika Życka poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Monika Życka
2018-07-01
2018-07-01
dziecko karmienie odżywianie dzieci niemowlę przygotowanie posiłku dieta

BLW jest metodą rozszerzania diety niemowląt. Metoda ta polega na zaufaniu dziecku w wyborze jedzenia. Co to oznacza? W skrócie: maluchowi dajesz na talerzu marchewkę, groszek i kalafiora, a dziecko samo wybiera co i w jakiej ilości zje. Kontrowersyjne? I tak, i nie. Chyba każdy z Nas nie lubi, gdy ktoś wpycha mu na siłę jedzenie, więc dlaczego chcemy to robić własnym dzieciom? Czy przypadkiem nie jest tak, że jak dziecko będzie głodne to samo poprosi o jedzenie lub po prostu po nie sięgnie? Dlaczego chcemy zmuszać dziecko do jedzenia czegoś, co mu nie smakuje? Przecież każdy z Nas ma inne potrzeby i lubi inne smaki. Owszem - 6 miesięczne dziecko jeszcze nie wie co lubi. Dlatego powinniśmy dać mu wybór i pomóc poznać własne preferencje żywieniowe.

"BLW Bardzo Lubię Wcinać" to poradnik składający się 7 dużych rozdziałów o rozszerzaniu diety niemowląt metodą BLW. Autorka nie ograniczyła się tylko do odpowiedzenia na pytanie: czym jest BLW oraz jak stosować tę metodę. W książce możemy przeczytać również jak wyglądało żywienie niemowląt historycznie, skąd wzięło się BLW, jak powinno się rozszerzać dietę niemowląt (w znaczeniu ogólnym),wywiad z fizjoterapeutą oraz pediatrą odnośnie metody BLW, opowiadania innych rodziców o swoich przygodach z tą metodą oraz informacje o karmieniu rocznego dziecka. Pani Monika nie tylko dzieli się swoimi doświadczeniami oraz doświadczeniami innych mam, ale również powołuje się na publikacje naukowe. Moim zdaniem jej książka to nie tylko pigułka wiedzy o BLW, ale ogólnie o tematyce rozszerzania diety niemowląt. Dzięki tej pozycji już wiem czym jest BLW i wiem jak rozszerzać dietę mojej córce (czy tą metodą? zobaczymy). Jeśli i Ty chcesz taką wiedzę nabyć lub chcesz sprawdzić wiedzę, którą masz - przeczytaj tę książkę.

Moja ocena: 6/6. Poradnik (bo tej książce chyba najbliżej jest do poradnika) jest napisany lekkim piórem - pochłonęłam ją w jeden dzień. Dzięki temu, że książka nie jest typową naukową literaturą bardzo dobrze się ją czyta. Duży plus dla autorki za dzielenie się własnymi doświadczeniami, zasięgnięcie wiedzy u specjalistów, a także szerokie podejście do tematu. Jak dla mnie książka ta jest super pigułką wiedzy o BLW. Dzięki niej wiem już na czym polega ta metoda oraz jak ją stosować. Wiem również jakie są plusy i minusy tej metody oraz jak się do niej przygotować.

Dodaj cytat z książki BLW Bardzo Lubię Wcinać