Spinoza i polityka

Okładka książki Spinoza i polityka Étienne Balibar
Okładka książki Spinoza i polityka
Étienne Balibar Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Myśleć filozofia, etyka
filozofia, etyka
Myśleć
Spinoza et la politique
Wydawnictwo Naukowe PWN
2009-01-01
2009-01-01
Andrzej Staroń
etyka państwo i prawo

"Spinoza i polityka" to próba Balibara, aby stworzyć wprowadzenie i krótki komentarz do myśli najbardziej niedocenionego filozofa (wg. mnie) nowożytności. Prezentuje Spinozę jako radykalnego demokratę, republikanina który próbuje pogodzić sprzeczności wynikające z "wielości" i stworzyć z nich jedność (uosobioną w państwie). Wykładając jego myśl teologiczną i polityczną, pokazuje że nie doceniliśmy potencjału emancypacyjnego jakie daje pragnienie (będące istotą człowieka). Jeżeli człowiek chce działać i kochać ludzi, to nie ze względu na podobieństwa, a na różnorodność między nami. Tylko tak możemy zagwarantować sobie wolność i bezpieczeństwo. Pomiędzy sferą publiczną i prywatną prywatną (która jest pierwotnie tworem publicznej) znajduje się strefa myśli. To ona pozwala nam na ową wielość i możliwość zmiany porządku społecznego. Tym samym Spinoza nadaje kluczową rolę wolności słowa.
Książka ta jest bardzo dobrym przykładem tego, jak aktualna jest myśl Spinozy w XXI wieku. Pomimo kilkuset lat, porusza on podstawowe kwestie polityczności, ludzkiej natury, naszych pragnień czy etyczności (ale nie moralności!). Pokazuje też że wszelkie dualizmy polityczne są nieaktualne i nie oddają potrzeby łączenia teorii i praktyki.
Tylko w ten sposób możemy zagwarantować sobie zmianę obecnego porządku (lub jego zachowanie).
Rekomendowana dla osób, które miały kontakt z dziełami Barucha Spinozy, gdyż wymaga ona znajomości przynajmniej Etyki (Traktatu teologiczno-politycznego jest również pożądane).

• Nie-piękna

Dodaj cytat z książki Spinoza i polityka