Alex Ferguson. Być liderem

hobby
TADAM
2016-11-23
2016-11-23

Okładka książki Adrenalina. Moje nieznane historie Luigi Garlando, Zlatan Ibrahimović
Adrenalina. Mo... Luigi Garlando, Zla...
Okładka książki W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A Piotr Dumanowski, Dominik Guziak
W krainie piłk... Piotr Dumanowski, D...
Okładka książki Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy Cezary Gutowski, Aldona Marcinak
Niezniszczalny... Cezary Gutowski, Al...

Bardziej książka coachingowa, jak zarządzać ludźmi aniżeli pozycja stricte piłkarska.

Świetna powieśc, obrazując genialnego trenera. Nie jestem fanem autobiografii, jednak ta książka mnie urzekła i mam ją na półce w specjalnym miejscu. Świetna powieść, nie tylko dla sportowca ale też człowieka który chce odnieść sukces. Gorąco polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Książka mocno zyskała dzięki samej osobie Sir Alexa Fergusona - jego anegdoty są błyskotliwe, ciekawe, a autor nie owija w bawełnę. Jednak samo założenie lektury, jako przeniesienie zarządzania w świecie futbolu na grunt zarządzania w firmach mocno nie wypalił. Porady są na poziomie podstawówki, a przez narzuconą konwencję wiele rozdziałów ma podobną, powtarzającą się treść. Ostatnie 30 stron w wykonaniu Michaela Moritza, który już bezpośrednio i nieudolnie próbuje wpoić czytelnikowi, że jest wiele wspólnych czynników w zarządzaniu jednym z największych klubów piłkarskich w Europie i w zarządzaniu korporacją w Dolinie Krzemowej. Parę stron ciekawych informacji, całość poniżej oczekiwań, które same w sobie nie były wysokie.

Sir Alex Ferguson, dowódca Czerwonych Diabłów z Manchesteru, którego nazwisko jest znane nawet poza futbolem. Niesamowicie charyzmatyczna i zafiksowana na wyznaczonym celu postać. Przy tym skromny, zorganizowany i serdeczny człowiek.

Książka odnosi się nie tyle do samej piłki nożnej, ale do tego jak staje się ona marką. Dodatkowo poznajemy ciekawe historie z szatni i zza linii bocznej boiska przy Old Trafford. Dodatkowym smaczkiem jest zawarcie przytoczeń odnoszących się do wiodących marek (między innymi z branży IT) na całym świecie.

Pozycja nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale również, a raczej szczególnie dla tych, którzy chcą zostać dobrymi menadżerami.

Czyta się ok, ale dla mnie chyba trochę za miałkie.
Zainteresowani piłka nożną pewnie się odnajdą bardziej. Z sylwetka Sir Alexa napewno warto się zapoznać.

Czyta się ok, ale dla mnie chyba trochę za miałkie.

Alex Ferguson przez 38 lat kariery menedżerskiej sięgnął po zdumiewającą liczbę trofeów, a tym samym pomógł Manchesterowi United stać się jedną z największych światowych marek. Alex Ferguson napisał wcześniej już trzy książki o swoim uzależnieniu do futbolu. Wszystkie te wydania są pełne szczegółów dotyczących zawodów, turniejów, składów drużyn, w których grał i w których był trenerem. Ta książka „Być liderem” jest inna. Sam autor pisze, że starał się w niej podsumować to, czego się nauczył w życiu jako takim w pracy i jako menedżer. Książka ta zawiera pouczenia i sprostowania na temat tego, jak dążył do doskonałości na boisku i poza nim. Przyznaje, że jego podejście do przywództwa i zarządzania zmieniało się z upływem kolejnych sezonów.

Kariera Alexa Fergusona, to niezwykłe połączenie nieustępliwości, siły woli i zdolności przywódczych. Ferguson kierował wszystkim co działo się na boisku, opowiadał także za wydatki i listę płac. Wytwarzanie przychodu (negocjowanie umów telewizyjnych, pozyskiwanie sponsorów, ustalanie cen biletów, organizacja zagranicznych tournée przedsezonowych),zarządzanie sprawami reklamowymi i promocyjnymi, kontrolowanie systemu finansowego klubu oraz dbanie o stosunki międzyludzkie.

Nie jest to zwykła biografia dla fanatyków piłki nożnej. Inspiratorem do jej napisania jest sam Michael Moritz, Prezes Sequoia Capital, jednej z największych w Dolinie Krzemowej firm inwestycyjnych, posiadającej udziały w spółkach technologicznych i startupach o wartości niemal 1,5 biliona dolarów. Był on też członkiem zarządu Google’a, Yahoo!, PayPala i LinkedIn. Sir Moritz (w 2013 otrzymał tytuł szlachecki) poznał się na Sir Alexem na bankiecie, a ich późniejsza wieloletnia znajomość zaowocowała powstaniem tej publikacji. Zatem nie jest biografia trenera piłkarskiego. To książka o zarządzaniu firmą, ale z punktu widzenia właśnie trenera w drużynie piłkarskiej. Jest ona szeroko i dokładnie omawiana na studiach menedżerskich i coachingowych.

Alex Ferguson jest świadomy swoich sukcesów i umiejętnie je pielęgnuje. Czuć tu od samego początku język człowieka sukcesu, twardy, ale szczery i jednocześnie nie próbujący się przypodobać czytelnikowi językiem. Język człowieka o ogromnej samodyscyplinie, zapalne i dopracowanej organizacji, człowieka, który wyznawał swoje zasady życiowe i potrafił się dzielić swoją wiedzą.

Mnie najbardziej ujął sposób w jaki wypowiada się o swoich piłkarzach. Nie ma tu zbędnych czułości czy sentymentów, docenia ich talent, mówi o osiągnięciach i podkreśla profesjonalizm oraz indywidualność. Sam przyznaje, że dobrze wiedział, jak poskromić temperament młodych piłkarzy, aby nie przekładali swoich osobistych sukcesów nad sukcesy drużyny. Dla sir Alexa zawsze dobro drużyny było ważniejsze niż indywidualne dobro konkretnego piłkarza. Teraz na emeryturze Alex Ferguson nie jest człowiekiem skłonnym do melancholii, rozsmakowuje się we wspomnieniach swoich życiowych triumfów, czerpie satysfakcję ze swoich osiągnąć, zamiast żałować trofeów, które mu się wymknęły.

Świetnie przedstawiony życiorys Sir Alexa w połączeniu z wieloma treściami o genezie jego sukcesu, głównie o zarządzaniu zespołem i klubem sportowym. W tych czasach nie jest już możliwe funkcjonować w klubie tak, jak robił to Ferguson. Wybitna postać, niepowtarzalna, innowator.

Fajna książka o zarządzaniu a dodatkowo sporo ciekawostek ze świata piłki nożnej

Alex Ferguson należy do legend piłki nożnej, każdy kto choć trochę się interesuje tą piękną dyscypliną, z pewnością zna to nazwisko.
Dla nieinteresujących się przybliżę sylwetkę- jest to człowiek, który przez 27 lat prowadził Manchester United, zdobywając z nim górę troefów- 13x mistrzostwo Anglii, 5x Puchar Anglii, czy 2x wygrał Ligę Mistrzów, w sumie zdobył dla klubu 38 pucharów.
To nie jest kolejna książka opisująca kolejne mecze i sezony. To jest opowieść o zarządzaniu grupą ludzi. Nie byle jakich ludzi, bo szatnia piłkarska to grupa facetów z ego na bardzo wysokim poziomie, każdy z nich twierdzi, że jest najlepszy, że za mało zarabia, powinien zawsze grać, oraz ma najlepszą furę w garażu.
No właśnie, Ferguson miał styczność z niezliczoną liczbą genialnych piłkarzy, przytoczę tu tylko kilku: Cantona, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Paul Scholes, David Beckham, Ryan Giggs, można by wymieniać doprawdy długo. Facet ten zawsze twierdził, że piłkarz nie może być większy niż klub. Oczywiście, nie zawsze mu się to udawało, ale w sytuacjach spornych, to piłkarz odchodził, a nie trener.
Ta książka to fascynująca opowieść człowieka, który przyczynił się do przeobrażenia Manchesteru United w globalne przedsiębiorstwo. Ferguson to człowiek, który oprócz trenowania zajmował się tak prozaicznymi sprawami jak organizacja właściwego żywienia piłkarzy, akcje charytatywne organizowane przez klub, nawet początkowo odpisywał fanom na listy. Krótko mówiąć, człowiek instytucja.
Ferguson jako człowiek szerokich horyzontów porównuje klub do zarządzania korporacją, wypada się tylko zgodzić. Współczesny futbol rozwinął się w tak niewyobrażalny sposób, że kluby to przedsiębiorstwa zatrudniające setki osób- od ludzi zajmujących się pielęgnowaniem trawy, przez marketingowców, po byłych piłkarzy, którzy działają jako klubowi ambasadorzy.
Pozycja obowiązkowa dla każdego fana piłki nożnej, aczkolwiek myślę że pozostali również znajdą tu coś ciekawego dla siebie.

Sir Alex Ferguson to najbardziej utytułowany trener w historii piłki nożnej,lista jego sukcesów i trofeów budzi największe uznanie.Jak wielką postacią był dla Manchesteru United najlepiej pokazują losy klubu po jego odejściu na emeryturę,póki co mogą o mistrzostwie Anglii tylko pomarzyć.W tej książce legendarny menedżer opisuje tajniki swojego sukcesu i opowiada o byciu liderem i przywódcą.Przedstawia swoją historię,podejście do zawodu,trenowania,biznesu i zarządzania.Pokazuje jakie cechy musiał posiąść i jakie umiejętności nabyć,by tyle lat rządzić w jednym klubie i utrzymywać kolejne drużyny na stałej drodze do sukcesów.Pokazuje swoją ludzką stronę,nie jest pyszałkowaty,ma do siebie dystans i potrafi obiektywnie ocenić swoją karierę z perspektywy zasłużonej emerytury.To książka,którą docenią bardziej zaawansowani miłośnicy Premier League,których interesuje też strona biznesowa piłki nożnej i szersze spojrzenie na dyscyplinę.Wartością dodaną książki jest epilog napisany przez sir Micheala Moritza,człowieka niezwykle zasłużonego dla potężnego,korporacyjnego biznesu.Opisuje on Fergusona z dystansu,porównuje sposób jego zarządzania do największych dyrektorów generalnych takich gigantów jak Microsoft,Intel czy Apple.Oddaje mu niezwykły szacunek i docenia jego wielką rolę,jaką odegrał,uważa także,że ze swoim charakterem i podejściem odniósłby sukces w każdej dziedzinie,której by się podjął.Bardzo dobrze mi się to czytało i błyskawicznie pochłonąłem lekturę.

• Empik audio fakt

Dodaj cytat z książki Alex Ferguson. Być liderem