Zranione Światło. Komentarze do Ewangelii św. Jana

Okładka książki Zranione Światło. Komentarze do Ewangelii św. Jana Augustyn Pelanowski OSPPE
Okładka książki Zranione Światło. Komentarze do Ewangelii św. Jana
Augustyn Pelanowski OSPPE Wydawnictwo: Paganini filozofia, etyka
filozofia, etyka
Paganini
2018-02-26
2013-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Polecam! Pelanowski jak zwykle bardzo wnikliwie analizuje Pismo Św! Każdy rozdział dotyczy innego fragmentu ewangelii wg. sw. Jana. Pomaga zrozumiec tę najtrudniejszą jak dla mnie ewangelię.

Nie potrafię chyba przecenić wartość chleba, którym do tej pory nakarmił mnie o.Pelanowski. Ta książka to takie wspólne czytanie Ewangelii, która nieraz koi rany jak miód a nieraz powala na kolana prawdą o mnie strzeloną między oczy.

Kapitalny komentarz,bardzo głęboki.Na pewno po przeczytaniu tej książki lepiej poznasz siebie.Myślę,że ta książka Cię zaniepokoi,zachęci do pracy nad sobą.W czasie czytania tej pozycji(wszystkich tego autora)czuję się jakbym rozmawiał z przyjacielem.

Nie znam żadnego innego kaznodziei, który miałby taki dar tłumaczenia Słowa.

Nie znam żadnego innego kaznodziei, który miałby taki dar tłumaczenia Słowa.

Spodziewałem się czegoś lepszego. Nie twierdzę, że te komentarze są kiepskie dokumentnie, ale "głębi" też w nich nie znalazłem. W zasadzie wydają mi się dość naciągnięte, napisane "na siłę". Być może się mylę. W każdym razie to
nie pierwszy tekst egzegetyczny w moim czytelniczym doświadczeniu i stwierdzam, że wywody ojca Pelanowskiego nie są przekonujące. A jeśli nawet niektóre treści przyciągnęły moją uwagę, to ostatecznie i tak "przemówiły słabym głosem". Poza tym książka, pomimo korekty, zawiera rażące błędy językowe. Oczywiście rozumiem, że czasami nawet korektor przeoczy niektóre literówki, brak przecinka, czy niezgodność fleksyjną. Z drugiej strony jednak jeśli w książce pojawiają się zdania typu: "Słowa Boga nadają sens i pozwalają przetrwać to, co zdaje się BYĆ nie do wytrzymania" i w żadnym z nich ten błąd nie jest skorygowany, to dla mnie już świadczy o niekompetencji. Plusem publikacji jest to, że autor snując rozważania nierzadko nawiązuje do dzieł sztuki, np. do malarstwa. Uczynił też aluzję do słów Carlosa Ruiza Zafona, jednego z moich ulubionych pisarzy.

Jedna z tych książek które otworzyły mi oczy na wiele kwestii ale i zmotywowały do działania. Trzeba przyznać że wywarła na mnie ogromne znaczenie. Jedna z moich ulubionych

Książka, która potrafi zainteresować. Spojrzenie na Ewangelię jest w niej nieco inne, bardziej etymologiczne, bowiem autor skupia się na pierwotnym znaczeniu pojedynczych słów-kluczy zawartych w Ewangelii, tworząc przez to zupełnie nowy wymiar symboliki Słowa Bożego. Bardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę.
Trochę inną sprawą jest, że o.Pelanowski został wydalony ze swojego zakonu (i to w czasie, w którym spokojnie delektowałam się lekturą!). Nie przeszkodziło mi to jednak w czytaniu. Oczywiście, jakaś tam rysa zawsze się w takiej sytuacji pojawia, ale bez przesady - po to człowiek ma swój rozum, żeby poszukiwać i w razie czego się ze słowami kapłana nie zgodzić. Nikt nam nie każe ślepo za którymś z ludzi podążać.

Trochę inną sprawą jest, że o.Pelanowski został wydalony ze...

• Religia
  • Religijne