Cała w fiołkach

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , ,

ODNALEŹĆ SIEBIE...

Kiedy kilka lat temu sięgnęłam po "Ławeczkę pod bzem" Agnieszki Olejnik nie spodziewałam się, że jeszcze kiedyś będę mogła wrócić do Bydgoszczy, do Igi, Agaty, Rafała i Wojtka. A tymczasem powieść "Cała w fiolkach" jest niejako kontynuacją losów wcześniej poznanych bohaterów, tyle, że tym razem autorka skupiła się przede wszystkim na postaci Agaty Koseckiej. Kobieta ma przede wszystkim problemy ze związkami. Szybko ulega zauroczeniu , jednak żadnego mężczyzny nie udaje jej się zatrzymać na dłużej. Agata nadal mieszka ze swoim tatą, jednak sytuacja staje się mało komfortowa, gdy okazuje się, że ojciec zamierza związać się z Zoją - kobietą po przejściach, matką dorosłego syna Igora. Lekarstwem na osobiste problemy Koseckiej ma być... wizyta u wróżki Grubiak. Tymczasem spotkanie z jasnowidzką tylko jeszcze bardziej gmatwa całą sprawę. Ostatecznie bohaterka decyduje się na skorzystanie z pomocy fachowca - poleconego jej psychologa - Grzegorza Kapinosa.

Co wyniknie z takiej decyzji i jakim problemom Agata będzie musiała stawić czoła przeczytacie w książce.

Agata i Iga wciąż są nierozłączne. Ich przyjaźń rozkwita, mogą liczyć na siebie w każdej sytuacji. Podobnie rzecz się ma z Rafałem, który na stałe związany z firmą Igi jest zawsze gotowy do działania. Wojtek skrywa się jakby trochę w cieniu, by zrobić miejsce nowym postaciom. Wśród nich jest Basia - duchowa córka Zojki oraz wspomniany wyżej terapeuta i zabawnym nazwisku, a zatem ze strony na stronę robi się coraz ciekawiej. Bohaterowie biorą udział w wielu zaskakujących zdarzeniach, muszą stawić czoła życiowym przeciwnościom, ale nigdy nie opuszcza ich pogoda ducha. Nawet najtrudniejsze sytuacje wspólnie przedyskutowane zyskują zupełnie nowy wymiar, a wątpliwości i przemyślenia - większy obiektywizm. Bo bohaterowie tej historii to są ludzie, z którymi można przysłowiowe konie kraść!

Opowieść jest zabawna, choć nie brakuje w niej też nuty goryczy. Czasem uśmiechamy się, a czasem wcale nie jest nam do śmiechu - jak to w życiu. Szkoda tylko, że zaskakujące lapsusy słowne Igi, które w poprzednim tomie wprowadzały tyle humoru, teraz jakoś przestały mnie bawić. Tym niemniej powieść czyta się łatwo, lekko i przyjemnie, choć muszę zaznaczyć, że "Ławeczka pod bzem" bardziej mi się podobała.

"Cała w fiolkach" to opowieść o odnajdywaniu samej siebie, o walce ze słabościami, ale też o zrozumieniu i przebaczeniu, o nabieraniu dystansu do tego, co przynosi nam życie. Agata uczy się akceptować, rozumieć i wybaczać, ale także walczyć o samą siebie, o swoje marzenia i pragnienia. Pani Agnieszka wprowadziła do tej historii intrygujące wątki dotyczące wegańskiej kuchni, która może okazać się całkiem niezłą alternatywą dla osób lubiących kilinarne eksperymenty.

Cieszę się, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z Agatą i Igą. Któregoś dnia wproszę się do nich ponownie, aby dowiedzieć się, co nowego wydarzyło się w ich niesamowitych rodzinach. "Randka pod jemiołą" czeka już na przeczytanie.

ODNALEŹĆ SIEBIE...

Świetna książka , lekka i przyjemna o przyjaźni i szukaniu milosci . Polecam

Świetna książka , lekka i przyjemna o przyjaźni i szukaniu milosci . Polecam

Pierwsza czesc byla lepsza. Tu czegoś brakowało

Pierwsza czesc byla lepsza. Tu czegoś brakowało

Agata przytłoczona swoim wiekiem i kolejnym nieudanym związkiem, postanawia znaleźć profesjonalną pomoc. Udaje się więc do wróżki. Najchętniej wymusiłaby na kobiecie konkretną odpowiedź na pytania, gdzie podziewa się przeznaczony jej mężczyzna i kiedy nareszcie zostanie matką; ale zaglądanie w przyszłość najwyraźniej nie na tym polega. Wizyta, która okazała się niewypałem, jest jednym z motywów, by iść do psychologa. Psychologa, który pomoże jej poradzić sobie z czymś, co nazywa "kochliwością".

Zbyt kochliwa kobieta, która ma problemy ze stabilnymi relacjami, rodzinne sekrety i bolesna relacja z matką, a wszystko to pisane lekkim, przyjemnym stylem. "Cała w fiołkach" jest ciepłą opowieścią o przeszłości, która rzuca cień na teraźniejszość. To historia o szukaniu siebie i próbach zrozumienia, dlaczego stabilność uczuciowa znajduje się poza naszym zasięgiem.
Książka Agnieszki Olejnik to książka trudna do zrecenzowania. Wszystko, co mam ochotę napisać, zawiera w sobie spoilery, a one zepsują całą przyjemność z lektury! Bo zakończenie okazało się być sporą niespodzianką. Zupełnie nie tak to sobie wyobrażałam i nie wiem, czy jestem z takiego obrotu spraw zadowolona, ale... *tutaj znajdują się wycięte zdania ze spoilerami*

Początkowo ciężko czytało mi się tę historię. Styl autorki jest lekki i naprawdę przyjemny, ale dopiero od połowy czułam się w pełni wciągnięta w ten świat. A na koniec wszystko tak przyspieszyło, że nie miałam nawet czasu wziąć oddechu. Trochę jakby autorka sama już miała dość tej historii i próbowała jak najszybciej z nią skończyć. To dopiero moja pierwsza jej pozycja (choć "Cała w fiołkach" ma prequel), więc jeszcze nie wiem, czy to typowy jej zabieg, ale z ochotą się o tym przekonam. Bo po prostu tak dobrze się bawiłam, że z chęcią sięgnę po kolejną książkę autorki. Jestem o tym przekonana!

Agata jest niezwykle kochliwą osobą, z czego sama zdaje sobie sprawę. Szybko zakochuje się w nowo poznanych mężczyznach i za każdym razem uważa, że to ten jedyny, lecz jej związki nie trwają długo. Tymczasem czas leci, jej kolejne związki kończą się tak szybko, jak się zaczęły, a kobieta marzy o stabilizacji, ciepłym domu, założeniu rodziny - kochającym mężu i gromadce dzieci.
Pewnego dnia, za namową przyjaciół, bohaterka udaje się do wróżki, a ta przepowiada jej, że wkrótce na jej drodze pojawi się mężczyzna bez szalika, a także, co jest niezrozumiałe dla kobiety - fiołki. Wróżby te jeszcze bardziej namieszały jej w głowie.
Agata decyduje się na sesje u psychologa, który radzi jej powstrzymanie się od zakochiwania w kolejnych mężczyznach oraz pomaga jej poukładać sobie i zrozumieć pewne sprawy, w tym rozpad małżeństwa jej rodziców wiele lat temu.
To moje pierwsze spotkanie z Agnieszką Olejnik i dopiero poznałam jej styl pisania. Książka jest napisana na wesoło, pełna optymizmu i zwrotów akcji, ale niestety jak dla mnie jest przesłodzona, przewidywalna i nudna. Po raz kolejny główna bohaterka irytowała mnie swoją infantylnością - zdecydowanie wolę, kiedy głównym bohaterem jest mężczyzna!
Ta historia bardzo mi się ciągnęła i sięgałam po nią jak za karę. Książka liczy ponad 400 stron, a najciekawszych momentów jest na niej może na połowę tego. Ciężko mi przyznać, ale to po przeczytaniu tej powieści wpadłam w czytelnicze wypalenie i czekałam z napisaniem recenzji prawie trzy tygodnie. Mam jeszcze jedną książkę tej autorki na półce i aż boję się po nią sięgnąć. Moja ocena to 6/10.

Pisałam już kiedyś, że po książki Agnieszki Olejnik sięgam w ciemno. Nie inaczej było ostatnio, gdy do czytania wybrałam "Całą w fiołkach". Przyznaję, że w wyborze pomógł majowy zapach tytułowych fiołków. W trakcie lektury okazało się, że jest to kontynuacja losów Igi i Agaty, które można było poznać w książce "Ławeczka pod bzem". Tym razem Agnieszka Olejnik skupia się na postaci Agaty i znajomość wcześniejszego tomu nie jest potrzebna, by zrozumieć tom drugi.

Zegar biologiczny Agaty tika, a kobieta wciąż nie założyła rodziny i nie ma stałego partnera. Mieszka nadal z ojcem.
Agata przejmuje się swoją nadmierną "kochliwością" i fascynacją niemal każdym mężczyzną, którego spotyka i który zwróci na nią uwagę.
Za namową przyjaciół udaje się do wróżki. Jednak wychodzi od niej niezadowolona i z poczuciem, że kobieta jeszcze bardziej zamieszała jej w głowie, mówiąc że Agata powinna ulokować uczucia w mężczyźnie, który zimą nie nosi szalika. wie jeszcze mniej.
Dlatego Agata decyduje się na sesje u psychologa. Ten namawia ją na nie tylko na powstrzymanie się od zakochiwania w kolejnych mężczyznach, ale też pomaga zrozumieć ojca, który na nowo się zakochał i radzi odnowić kontakt z matką, która zostawiła Agatę wiele lat temu.

Mimo optymizmu, który płynie z kart tej książki, nie czytało się jej z zainteresowaniem. Lektura zajęła mi prawie trzy tygodnie. W ciągu dnia nie ciągnęło mnie do niej. Traktowałam ją jako środek nasenny 😉😁 Książka jest pełna zwrotów akcji. To dobry zabieg ze strony Agnieszki Olejnik, bo główna bohaterka ze swoją infantylnością jest dość nudna i przewidywalna.
Miałam dziwne uczucie, że poruszane problemy są potraktowane przez pisarkę po macoszemu. Nie wzruszyła mnie historia nastoletniej Agaty porzuconej przez matkę. Nie przekonała mnie też rozmowa kobiet po latach, nie czułam stresu Agaty tuż przed spotkaniem, nie potrafiłam jej też współczuć, gdy matka wyjawiła jej tajemnicę, która normalnie wywołałaby we mnie burzę emocji.
Przyznaję za to, że rozbawił mnie wątek taty Agaty. Byłam ciekawa rozwoju jego historii miłosnej i pewnie to właśnie ona spowodowała, że książkę przeczytałam do końca 😊

Po zakończeniu poczułam głównie ulgę, ale też pewien niedosyt. Weganizm jest jednym z wątków książki. Niektóre bohaterki przekonują innych do tego stylu życia. Przyszywa siostra Agaty zmienia nawet nawyki żywieniowe w rodzinie przyjaciół Agaty, co powoduje zanik objawów poważnej choroby starszego mężczyzny. Dlatego w książce zabrakło mi przepisów wegańskich.

PS
Nie dziwię się bohaterom, że spędzali sporo czasu przy grze Carcassonne. Też ją lubię. Nigdy jednak nie graliśmy ze świniami. Chyba czas to nadrobić 😊😉

Kontynuacja "Ławeczki pod bzem" . Dość opornie mi się to czytało. Nie porwała mnie tak jak oczekiwałam. Oczywiście 3 tom Randka pod jemiołą przeczytałam jako pierwszy więc zakończenie mnie nie zdziwiło. Koniecznie czytajcie w kolejności !

Ciąg dalszy przygód, miłości, smuteczków, dobrych uczynków Agaty i Igi. Iga odnalazła swoją miłość, oczekuje dzieciątka a Agata nie ma nawet stałego chłopaka. Rady szuka u wróżki, gdy ta daje jej mętne przepowiednie udaje się do psychologa. Jego rady skutkują tym, że Agata kontaktuje się z matką, która ją opuściła wiele lat temu. Udaje im się nawiązać, z początku trudny, kontakt. Wybucha bomba, bo Agata dowiaduje się strasznej rzeczy. A miłość, której tak szukała jest blisko, blizuiteńko, trzeba się tylko na nią otworzyć. To wcale nie musi być tak, że to chłopak wyznaje miłość.

Na półkach: , , , , , ,

Małe sprostowanie, niby to nie jest seria, jednaże bohaterki przewijają się przez 3 książki, więc fajnie by było czytać w odpowiedniej kolejności:
1. Ławeczka pod bzem
2. Cała w fiołkach
3. Randka pod jemiołą

1. Ławeczka pod bzem
2. Cała w fiołkach
3. Randka pod jemiołą

Po "Ławeczce pod bzem" czas na "Całą w fiołkach".
To dalsze perypetie dwóch przyjaciółek Igi i Agaty. Tym razem opowiadanie skupia się na kochliwej Agacie, która za namową przyjaciół idzie do wróżki. Jej życie zmienia też fakt, że jej ojciec postanawia ułożyć sobie życie i między innymi ożenić się ze swoją partnerką,która ukrywał przed córką, ciąża Igi, której szalenie zazdrości i to że nie zakochuje się w nieodpowiednich facetach.
W szukaniu i poznawaniu siebie pomaga jej psycholog Grzegorz....
Czyta się lekko i przyjemnie choć tak w połowie książki zakończenie jest znane 😉
Mimo to przyjemnie wciąga.

Po "Ławeczce pod bzem" czas na "Całą w fiołkach".