The Lightning Mule Brigade. Abel Streight's 1863 Raid into Alabama

Okładka książki The Lightning Mule Brigade. Abel Streight's 1863 Raid into Alabama Robert L. Willett Jr.
Robert L. Willett Jr. Wydawnictwo: Guild Press historia
historia
The Lightning Mule Brigade. Abel Streight's 1863 Raid into Alabama
Guild Press
1999-01-01
1999-01-01
wojna secesyjna historia USA Alabama

Na półkach: , , , , , ,

Ostatnio przeczytałem kilka polskich książek historycznych z lat 80-tych zeszłego wieku. W porównaniu z nimi "The Lightning Mule Brigade" poraża wręcz ilością cytowanych faktów z konkretnych źródeł (drukowanych i rękopisów oraz zdjęć). Ponad 30 stron not, przypisów i indeksu w 232-stronicowej książce!

Sam tekst nie pozostawia wiele do życzenia. Przedstawia on losy brygady pułkownika Abla Streighta, która wyruszyła w kwietniu 1863 na rajd na głębokie tyły Konfederacji. Dowództwo Północy miało nadzieję, że Streightowi i jego jeźdźcom uda się przerwać linie zaopatrzenia armii południowców w Tennessee. No, cóż: jankesom prawie się udało, gdyby nie fakt, że z braku koni brygada została zaopatrzona w... muły. A jaki jest muł - każdy widzi. Zwierzęta sprawiały żołnierzom tyle kłopotu i tak opóźniały rajd, że koniec końców ponad 2000 unionistów musiało poddać się słynnemu generałowi Forrestowi i jego 600 kawalerzystom Południa.

Robert L. Willett zebrał mnóstwo informacji o uczestnikach tej ekspedycji. Jego wnikliwa analiza rajdu Streighta przez trzy stany Konfederacji jest wyważona i obiektywna. Autor nie ogranicza się li tylko do przekazania suchych faktów, ale urozmaica tekst znaczną ilością anegdot, cytatów, wycinków prasowych i korespondecji. Przy tym do głosu dochodzą również cywile, których wkład w pokonanie jankeskiego wypadu był znaczący. Relacja wydarzeń nie kończy się bynajmniej na kapitulacji Streighta w Cedar Bluff, Alabama. Willett kontynuuje narrację poprzez wędrówkę oficerów i żołnierzy Północy do obozów jenieckich, losy rannych, odważną ucieczkę ze słynnego Libby Prison w Richmond aż do spotkań weteranów wojny secesyjnej na początku XX-go wieku.

Polecam "The Lightning Mule Brigade" zainteresowanym niezwykłymi operacjami wojskowymi a wojną secesyjną w szczególności.

Sam tekst nie pozostawia wiele do życzenia. Przedstawia on losy brygady...

• XIX. wiek
  • USA i Kanada
  • American Civil War
  • Wojskowość

Dodaj cytat z książki The Lightning Mule Brigade. Abel Streight's 1863 Raid into Alabama