Fake Heroes. Ten False Icons and How they Altered the Course of History

Okładka książki Fake Heroes. Ten False Icons and How they Altered the Course of History Otto English
Otto English Wydawnictwo: Audible Studios historia
historia
Audible Studios
2023-05-25
2023-05-25

Książka opisuje sławne postacie, które są uznawane za osoby wybitne/bohaterów w niektórych kręgach (albo były) i przedstawia dlaczego są one fałszywymi bohaterami.
Książka w kolejnych częściach zajmuje się wybitnymi politykami, monarchami, artystami, naukowcami, odkrywcami, postaciami religijnymi itd. - autorytetami wśród Brytyjczyków i Amerykanów.
Autor pisze ciekawie, czasami z humorem. Książka przedstawia sławne postacie 20 i 21 wieku w sposób ciekawy i z konieczności skrótowy przybliżając osoby znane mi z nazwisk i wyrywkowych zdarzeń. Książka przedstawia b. interesująco życiorysy takich sławnych postaci jak JFK, Che Guevara, Matka Teresa, Coco Chanel, Andy Warhol, Edison i inni.
Przed czytaniem książki, przeczytałam komentarz, że autor skorzystał przede wszystkim z negatywnego źródła przy opisie odkrywcy (kapitana Scotta),którego wiarygodność była podważana (wg autora komentarza). Ale pozostałe historie komentatorowi się podobały.
Ten komentarz sprawił, że starałam się czytać książkę ze świadomością, że autor nie pisze obiektywnych biografii, ale ma cel : wykazanie, że te postacie nie były takie wspaniałe za jakie je uważamy, więc wszelkie negatywne opinie i opisy miały u niego większy priorytet.
Nadal ponieważ większość z tych postaci były dla mnie tylko nazwiskami i za co są sławne, dzięki tej książce dowiedziałam się o nich i ich historii o wiele więcej (bez konieczności czytania długich biografii lub streszczenia suchych faktów ) Nie sądzę aby autor prezentował fałszywe informacje - jedynie bardziej ukierunkowane na negatywne cechy i zachowania prezentowanych osób. Dzięki czemu można dowiedzieć się o wszelkich kontrowersjach dotyczących opisywanych postaci ;) .
Jeżeli będzie się pamiętało, że prawda może być bardziej złożona książka pozwala na poznanie negatywnych ocen i faktów z życia wybranych osób (i nie tylko).
Oprócz możliwego ukierunkowania biografii (czego nie potrafię ocenić ) w niektórych momentach przekonania i światopogląd autora zbyt silnie przebrzmiewają w jego wypowiedziach ( z jedynie słuszną własną oceną).
Podsumowując książka b. ciekawie przybliża życie (skupiając się w szczególności na ich błędach i wykroczeniach) ludzi, których nazwiska zna prawie każdy.

Autor pisze ciekawie,...

• NonFiction
  • DlaM

Dodaj cytat z książki Fake Heroes. Ten False Icons and How they Altered the Course of History