Co robi język za zębami?

- Tytuł oryginału:
- Co robi język za zębami?
- Data wydania:
- 2017-08-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-08-25
- Liczba stron:
- 336
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301194352
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Tagi:
- język językoznawstwo filologia polska fonetyka mowa wymowa
- Tytuł oryginału:
- Co robi język za zębami?
- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Data wydania:
- 2017-08-25
- Liczba stron:
- 336
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301194352
- Tagi:
- język językoznawstwo filologia polska fonetyka mowa wymowa
Ile masz uszu? Jeśli jeden chłopiec jest lekki, to dwaj chłopcy są jacy? Czy naprawdę zdarzyło się kiedyś, że komuś słoń nadepnął na ucho? Ile kot może napłakać? Czy polski pupil to angielski pupil? Skąd się wzięło słowo kochać? Czym dla mieszkańców wschodniej Polski jest bułka? Lepiej nosić podkoszulek czy podkoszulkę?
Na te i wiele innych pytań odpowiada doktor Agata Hącia – językoznawczyni specjalizująca się w zagadnieniach kultury języka, autorka książek i artykułów poświęconych polszczyźnie, jak również publikacji wspomagających edukację wczesnoszkolną dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Książka wpisuje się w naturalny rozwój poznawczy dzieci i odpowiada na ich naturalną ciekawość świata, w tym także ciekawość tego, w jaki sposób komunikują się ludzie. Autorka, od lat prowadząca radiowe programy poświęcone polszczyźnie, także dla najmłodszych , rozbudza i pogłębia zainteresowanie językiem polskim.
Agata Hącia w mądry i zabawny sposób prowadzi małych czytelników przez meandry polszczyzny, odpowiadając na ich naturalną ciekawość świata – a więc również tego, jak ludzie się porozumiewają. W każdej z pięciu części książki odkrywa kolejne tajemnice języka:
Jak poprawnie wymawiać głoski i całe słowa? Artykulację ćwiczymy tu na najbardziej zwariowanych przykładach, od prostej gimnastyki buzi i języka do przezabawnych wierszyków. W tym rozdziale znajdzie się również gratka dla małych poliglotów!
Co znaczą słowa, jakie zachodzą pomiędzy nimi relacje i jak się wśród tego gąszczu poruszać? Już kilkulatek doskonale pojmie, czym jest zapożyczenie z obcego języka, jeśli tylko wyjaśnimy to na przykładzie. W końcu słowa są przepustką do świata!
Jak właściwie rozumieć związki frazeologiczne? Czytelnicy znajdą tu popularne oraz nieco już zapomniane powiedzenia związane z psami, kotami, słoniami i innymi stworzeniami, które na dobre zagościły w języku polskim.
Jak zachowywać się grzecznie, w tym także grzecznie mówić i okazywać szacunek naszym rozmówcom? Jak odnaleźć się w grupie i wiedzieć, komu, kiedy i co przystoi: na podwórku, w szkole i przy stole?
Jak zaprzyjaźnić się z gramatyką? I już nigdy nie odczuwać niepokoju, kiedy lekcy chłopcy lepkimi palcami dotykają nielekkich żelazek? Z dziećmi warto bawić się w gramatykę!
W książce znajdują się rozdziały prezentujące ćwiczenia logopedyczne, które służą wyrabianiu sprawności artykulacyjnej, jak również rozdziały objaśniające znaczenia wyrazów, związków frazeologicznych, przybliżające zasady gramatyki polskiej i etykiety językowej.
Każdy rozdział jest pomyślany interakcyjnie, co oznacza, że:
treści merytoryczne są przekazane w sposób dialogowy, budujący narrację, opowieść, której aktywnym odbiorcą jest dziecko,
zawiera zachęty do zabawy i podpowiedzi zabaw związanych z danym tematem,
odwołuje się do codziennych doświadczeń dziecka (domowych, przedszkolnych, szkolnych), a przez to buduje przeżycie treści oparte na emocjach – a więc lepiej, trwalej zapamiętywane,
uwzględnia sytuację wspólnego czytania książki przez dziecko i rodziców/opiekunów, co sprzyja budowaniu więzi i kształceniu wzorców czytelniczych i komunikacyjnych.
Książka jest skierowana do dzieci w wieku od 5 do 10 lat i ich rodziców.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 49
- 9
- 4
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Opinie [5]
Będę szczera - wolę książki Miodka, Kasdepkego, Strzałkowskiej. Miodek pisze ciekawie, krótko i na temat, choć odbiorcami jego książek dot. gramatyki są nastolatkowie, osoby starsze. Strzałkowska i Kasdepke spisali się na medal, ponieważ pokazują kontekst zastosowania danej formy czy frazeologizmu, również w krótki, acz treściwy, sposób. I na pewno przystępny dla...
więcejJęzykoznawstwo i logopedia nie są dziedzinami łatwymi, ale pomagającymi rozwijać świadomość językową, dlatego tak bardzo ważnymi w naszym życiu. Z tego powodu warto już od najmłodszych lat uczyć się i ćwiczyć tajniki języka, by lepiej mówić i być rozumianym. Niestety wiele poważnych publikacji jest zbyt poważnych dla dzieci i młodzieży. Agata Hącia wychodzi naprzeciw...
więcejJestem tą książką oczarowana. Jej autorka w prosty i ciekawy sposób opisuje wiele zagadnień związanych z naszym rodzimym językiem. Agata Hącia, bo o niej właśnie mowa, napisała książkę niezwykle oryginalną. Mądrą i zabawną jednocześnie. Nie ma chyba takiej drugiej propozycji na naszym rynku wydawniczym. "Jest to książka rodzinna, przyjacielska i koleżeńska. Może jednak...
więcejGimnastyka buzi i języka!
więcej„Chodzi mi o to, aby język giętki / Powiedział wszystko, co pomyśli głowa (…)” – pisał Juliusz Słowacki, zaś słowa te powinny stać się mottem wszelkiego rodzaju gabinetów terapeutycznych, logopedów, a także historyków czy polonistów, dbających o zachowanie poprawności językowej. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bowiem zarówno otoczenie danego...
Nie potrafię inaczej – nad publikacją Agaty Hąci po prostu się rozpływam. Treść została podana w bardzo interaktywny sposób, autorka aktywizuje czytelnika, podrzuca nowe zagadnienia i ćwiczenia. W tym przypadku uzupełnieniem treści jest przemyślana forma i piękne wydanie. Ilustracje Macieja Szymanowicza towarzyszące każdemu rozdziałowi ma się ochotę wyrwać i powiesić na...
więcej