Magiczna iskra

Okładka książki Magiczna iskra Kajsa Ingemarsson
Okładka książki Magiczna iskra
Kajsa Ingemarsson Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece poradniki
poradniki
Den magiska gnistan – vägen till ett kreativt liv
Wydawnictwo Kobiece
2018-01-18
2018-01-18
poradnik kreatywność rozwój duchowość psychologia

Z BIBLIOTEKI MOJEGO BRATA

"Magiczna iskra", to książka o życiowym budowaniu kreatywności.

Publikacja okazała się dla mnie czymś w rodzaju przewodnika dla ludzi, którzy w codziennym, jakże często zabieganym życiu, zapomnieli o swoich potrzebach, marzeniach, wątpią w siebie i własne umiejętności. W książce autorka daje nam do zrozumienia, że kreatywność to efekt pozwalania sobie na autentyczność, bycia sobą i naturalności. Przekonuje czytelników do tego, iż każdy z nas posiada tę kreatywność gdzieś wewnątrz siebie tylko trzeba ją umieć odkryć i uwolnić. Jest to taki duchowy poradnik, zbiór refleksji, w którym brakuje jednak konkretnych wskazówek, ćwiczeń. Napisany jest natomiast na tyle prosto i przystępnie, że czyta się go lekko i nie trudno odnaleźć w nim odniesienia do własnego życia, szczególnie gdy na jego horyzoncie pojawiają się jakieś zmiany, rozpoczynamy jakiś nowy etap i zwyczajnie boimy się tego co będzie jutro. Gdy bowiem uwierzymy w siebie i własne możliwości, nasze życie, jak zapewnia pisarka, będzie ciekawsze i pełniejsze. Ale czy ta książka potrafi każdego poprowadzić tą drogą? Nie wiem. Każdy z nas musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Z BIBLIOTEKI MOJEGO BRATA

"Magiczna iskra", to książka o życiowym budowaniu kreatywności.

Temat kreatywności pociągnięty lekkim językiem, jednak czy interesująco? Dość dyskusyjne. Książkę czyta się stosunkowo szybko. Często wpadałam w myśli „No dobra, i co?” Nie wzbudziła we mnie zachwytu ani iskry kreatywności. Czy jest godna polecenia? Być może znajdą się osoby, które zainspiruje, jednak nie wydaje mi się, że kategoria „poradniki” (zdaje się, że do tej należy) jest konikiem autorki.

Jestem fanką poradników wszelkiej maści, które wnoszą do mojego życia coś... taką magiczną iskrę właśnie. Popychającą do tworzenia, do korzystania z życia czy uwierzenia, że jesteśmy na tym świecie w konkretnym celu.
Ten poradnik był dla mnie jednak nie do końca interesujący i nie do końca do mnie trafił, chociaż co kawałek natrafiałam na fragment z którym całkowicie się utożsamiałam i zgadzałam, który wzbudzał we mnie zaciekawienie. Kawałek, który kazał mi się zatrzymać i przemyśleć przekaz.
Nie ma w nim gotowej recepty na życie. Jest za to droga do poznania samego siebie i wskazówki jak korzystać z danego nam potencjału, nierzadko ukrytego pod płaszczem zmartwień, trudów życia i przeciwności losu. Autorka stara się nam pomóc wydobyć iskrę, która jest w każdym z nas, często zapomniana lub schowana pod pozorami " jestem do niczego " , " nie dam rady " lub " nie mam innego wyjścia ". Otóż człowieku masz. Możesz pójść drogą kreatywności i spełnionego życia. Możesz pójść drogą, która Cię interesuje, a nie tą którą musisz. Wsłuchaj się głęboko w to co Twój organizm ma Ci do zakomunikowania i dowiedz się
" czego tak na prawdę pragniesz od życia ? "
Książka refleksyjna i na swój sposób dająca do myślenia, jednak trochę chaotyczna, nieco nudna i niekiedy nie do końca zrozumiała w swoim przekazie. Jednak coś w niej jest, coś co zmusiło mnie doczytać ją do końca. Autorka ma rację ze wszystkim co prawi, jednak sposób oraz częsta powtarzalność zwrotów sprawiają, że nie jest tak dobra jak się spodziewałam.
Książka dla tych, którzy kroczą drogą poznania samego siebie, szukających inspiracji lub zagubionych we własnym świecie. Czy ją znajdziecie właśnie w tej książce? Przeczytajcie wtedy się dowiecie. Dajcie jej szansę. Może trafi do waszego serducha ❤

Uwielbiam kreatywne myślenie. Od zawsze uważam siebie za osobę kreatywną. I jest to moja cecha, z której szczególnie jestem dumna. Nie raz dzięki niej wybrnęłam z różnych opresji czy kłopotliwych sytuacji. Kreatywność to nie jest niezwykły dar, który posiadają wyłącznie artyści, ale to także to nasze codzienne kombinowanie...

Książka składa się z kilku rozdziałów, gdzie każdy z nich dzieli się na podrozdziały. Zawierają one motywujące przemyślenia. Autorka wzbogaciła je przykładami i historiami z życia, dzięki czemu są łatwiejsze w obiorze i łatwiej je można zobrazować. Książka zawiera także zdjęcia i motywujące cytaty.

Książka została wydana w bardzo przejrzysty sposób. Wszystko jest poukładane i harmonizuje ze sobą. Jest to bardzo ważne w tego typu poradnikach. A jest to bardzo nietypowy poradnik, bo nie ma tu miejsca na ćwiczenia czy zapiski. Tutaj musimy to wszystko układać w głowie i już włączać swoją kreatywność. Ja dzięki Magicznej Iskrze przypomniałam sobie, że przecież ja ją mam w sobie. Przypomniałam sobie o swoich talentach i umiejętnościach i zaczęłam z nich na nowo korzystać.

Książka składa się z kilku rozdziałów, gdzie...

"Kiedy się rozwijamy, przesuwamy się do granic tego, co jest nam znane."

Spontanicznie sięgnęłam po tę lekturę. Chciałam przeczytać jakiś poradnik, coś podnoszącego na duchu. Lektura trudzi się na temat kreatywności, motywuje do działań własnych. Podzielona jest na 7 rozdziałów, w których umieszczone są podrozdziały pomocnicze dla czytelnika. Skupiamy się w obrębie naszych zalet i wad. Lektura podpowiada nam co nieco na temat rozwijania swoich kompetencji oraz poddaje nam pomysły na ich kreatywne wykorzystywanie.

"W baśniach na całym świecie używa się magii do tworzenia, ale baśnie i postaci są właściwie jedynie obrazem naszej magicznej zdolności."

Podoba mi się styl pisany powieści. Czyta się ją łatwo, jest przejrzysta. Dodatkowym plusem jest fantastyczna szata graficzna. Piękne zdjęcia pobudzają naszą wyobraźnię. Dodatkowo, litery w powieści są dostosowane do komfortowego czytania. Nie przeszkadzała mi ich niewielka wielkość, mam więc nadzieję, że Wam również nie sprawią one kłopotu.

Jak dla mnie lektura jest wrażliwa oraz wartościowa. Ma w sobie pozytywne nastawienie, a to lubię! Kreatywność jest cechą bardzo ważną w życiu człowieka. Bez niej, człowiek jest nijaki. Jeśli chcecie się nieco więcej dowiedzieć o tym jak ją u siebie rozwijać, koniecznie poznajcie tę lekturę.

"Kiedy się rozwijamy, przesuwamy się do granic tego, co jest nam znane."

„W baśniach na całym świecie używa się magii do tworzenia, ale baśnie i postaci są właściwie jedynie obrazem naszej magicznej zdolności. Iluzjonista i magiczna pałeczka to nikt inny, tylko ty i ja.”
Magiczna Iskra to książka, która przez całą opowieść prowadzi czytelnika od ziarenka, symbolizującego chęć zmiany życia na lepsze, po sam końcowy etap, będący zwieńczeniem ciężkiej pracy i osobistego rozwoju. Uczy, że sami jesteśmy kowalami własnego losu oraz tego, że posiadane marzenia i plany nie powinny leżeć na półce z etykietką „sprawy zapomniane”. To każdy człowiek, indywidualna jednostka, ma magiczną zdolność do podjęcia działania i rozpoczęcia nowej fascynującej przygody.

Autorka podzieliła książkę na kilka rozdziałów, poświęconych zbiorom motywujących myśli, potwierdzonych dodatkowo umiejętnie wplecionymi historiami różnych bohaterów. Dotykają problemów z rozpoczęciem zmian w swoim życiu, braku umiejętności komunikowania się ze swoim „wewnętrznym przewodnikiem” i wszystkim tym, co stanowi w wielu przypadkach przeszkodę w osobistym rozwoju. Autorka zwraca uwagę na kilka istotnych kwestii, które zostają zapomniane w dobie codzienności. W imię zasady zaczerpniętej z książki, trzeba cofnąć się o jeden krok do tyłu, by spojrzeć krytycznym wzrokiem na swoje życie i postępy w realizacji planów, by następnie nabrać rozpędu i zrobić kilka kolejnych kroków do przodu.

„Czasami mówimy, że droga jest celem podróży, co w przypadku twojego życia jest prawdą. Doznania, którymi wypełniasz swoje dni, tworzą twoje życie. Być może brzmi to dziwnie w chwili, gdy liczą się rezultaty, ale mniej ważne jest, do czego wykorzystasz swoją kreatywność, niż jak ją wykorzystasz”.
Droga do kreatywnego życia nie musi opierać się na zbyt wygórowanych oczekiwaniach, ale może skupić się na małych codziennych drobiazgach, z których czerpie się radość i energię do działania. Takie małe rzeczy pozwalają dostrzec te ledwo dostrzegalne sprawy, które często się pomija, popadając w coraz większą rutynę.

Sama zmiana zaczyna się od podejmowania kolejnych prób i chęci sprostania wyznaczonym celom. Autorka w swojej książce zauważyła, że życie nie składa się wyłącznie z pasma sukcesów, ale również z tych trudnych chwil, czasami koniecznych do wyciągnięcia wniosków i zebrania nauki z przeżytych doświadczeń. To, co może zakończyć chęć zmiany, może równie dobrze być wzmacniającym treningiem, pozwalającym na rozwinięcie się i wprowadzenie koniecznych zmian w życiu. Ważne jest, by dostrzec iskrę, mogącą wywołać przypływ inspiracji. „ Sama inspiracja może mieć jak najbardziej subtelny charakter i energię, ale jeśli ma z niej coś powstać, trzeba się nią zająć w ziemski sposób. Obojętnie, ile inspiracji i wsparcia otrzymasz w swoim tworzeniu, to ty musisz wykonać samą pracę.”

Magiczna Iskra, Twoja droga do kreatywnego życia, to obowiązkowa pozycja dla tych wszystkich osób, które poszukują własnej drogi i boją się podjąć decydujący krok. To będzie również interesująca książka dla ludzi ciekawych świata, pragnących życia pełnego energii i kreatywności. Sama książka nie jest łatwą pozycją do przeczytania w jeden wieczór. Początkowo ciężko jest przebrnąć przez styl autorki i jej filozoficzne rozmyślania, ale z każdą kolejną przeczytaną stroną jest coraz lepiej. Wielkim atutem są piękne fotografie, umieszczone pomiędzy kolejnymi podrozdziałami. Ułatwiają przyswojenie tekstu i pozwalają na wyzwolenie nowej inspiracji twórczej.
„Inicjatywa leży w twoich rękach, twoja wolna wola decyduje o wszystkim. Od ciebie zależy, czy będziesz stać w miejscu, czy pójdziesz przed siebie. To ty masz władzę nad swoim tworzeniem.”

Autorka jest bestsellerową pisarką, ale chyba w Szwecji. Ja pierwszy raz o niej przeczytałem przy okazji jej publikacji. "Magiczna iskra" jest tomem otwierającym trylogię "Droga serca", a całość traktuje o rozwoju osobistym i badaniu ludzkiego potencjału.

Pierwsze zdania mnie zafascynowały. Autorka wspomina o tym, co jest dla mnie ważne - o twórczości własnej, ale obiecuje także, że po przeczytaniu tej książki moje pisanie będzie bardziej kreatywne, a ja sam na proces tworzenia spojrzę z zupełnie nowej perspektywy.

Znalazłem tam wiele ciekawych fragmentów, które dały mi do myślenia, ale większość tekstu według mnie to myśli, które znam od lat.

Plusem tej książki jest wydanie. Papier, szata graficzna i fotosy, znajdujące się co kilkanaście stron, czasami zawierające krótkie sentencje.

Podsumowując warto sięgnąć po tę książkę, ja bym jednak nie liczył na jakieś wielkie przewartościowanie swojego życia po tej lekturze. Książka o kreatywności w życiu jest naprawdę o tym, co czynimy mniej lub bardziej świadomie przez całą dobę. Osobiście dystansuję się do takich tekstów. Czytam je, ale nie analizuję i nie wyciągam z nich wielkich wniosków czy nauk, które mnie zmieniają. Pewnie w "Magicznej iskrze" niektórzy znajdą inspiracje. To kwestia indywidualnego podejścia i wrażliwości, jak również otwarcia się na przekaz pisarki.

Dla mnie to lekcje napisany na własny użytek, które postanowiła wypuścić w świat, korzystając z bycia znaną osobą w swoim kraju. Jakoś nie wierzę, aby ta książka miała przekuć moje słabości w siłę. Ale przecież mogę się mylić.

Mój wzrok zatrzymał się na okładce. Nie do końca wiedziałam, że wnętrze kryje poradnik, jednak starałam się nie nastawiać negatywnie i dać mu szansę. Miałam nadzieję, że mi się spodoba i wniesie coś wartościowego do mojego życia. Czy faktycznie tak się stało?

'Słowo 'kreatywność' przywodzi na myśl wiele pozytywnych skojarzeń. Jego znaczenie ociera się o nasze odczucie zdolności tworzenia i pragnienie pozostawienia po sobie trwałego śladu.'

Kajsa Ingemarsson jest autorką wielu powieści, chociaż ja osobiście spotkałam się z jej nazwiskiem dopiero w przypadku tej książki. 'Magiczna iskra' jest poradnikiem motywującym z naciskiem na kreatywność i odkrycie jej w sobie. Autorka chciała uświadomić czytelnika, że każdy w mniejszym lub większym stopniu jest człowiekiem kreatywnym i należy ją w sobie odnaleźć, aby życie i podejmowane decyzje były łatwiejsze i przyjemniejsze.

'Ślad każdego człowieka jest unikatowy i ma znaczenie. Stanowi nieodzowną część całości wzoru, który jest wspólnym śladem całej ludzkości. Odgrywasz ważną rolę w dużej całości.'

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, z czego każdy z nich posiada wiele krótkich podrozdziałów. Są one motywującymi przemyśleniami autorki wraz z anegdotami i historiami z życia, które w łatwy sposób pozwolą zobrazować czytelnikowi omawiane kwestie. Szczerze mówiąc, tylko te fragmenty sprawiły, że przebrnęłam przez tę książkę. Przemyślenia autorki w ogóle do mnie nie trafiały, wręcz mnie nudziły i nie wniosły niestety nic wartościowego.

'Żyć kreatywnie oznacza rozwój. Żeby było to możliwe, ludzie wyposażeni są w dwa skrojone na miarę potrzeb narzędzia: ciało i umysł.'

Książka wydana jest w bardzo ładny i estetyczny sposób. Pomiędzy rozdziałami znajdują się zdjęcia z wybranymi cytatami. Fotografie przyciągają wzrok i są naprawdę ładne. Ale to wszystko, co mogę powiedzieć na plus dla tej pozycji. Książkę czytało mi się ciężko i miałam wrażenie, że cała treść co jakiś czas jest powtarzana, ale przedstawiona innymi słowami. Nie czuję się zainspirowana i szczerze mówiąc, niewiele wyniosłam z przeczytanej treści.

'Ludzie tęsknią za inspiracją. Ona sprawia, że czujemy, iż żyjemy, i jesteśmy aktywni.'

Jeśli macie chęć dowiedzieć się jak zbudować własną drogę od inspiracji przez kreatywność do sukcesu to polecam. Ja nie znalazłam w sobie tej drogi dzięki autorce i nie jestem zadowolona i usatysfakcjonowana lekturą, niestety.

'Dopóki rolą twoich marzeń jest zatrzymywanie cię w miejscu, nigdy nie postawisz tych pierwszych małych kroków prowadzących do zmiany. Będziesz dalej marzył, otoczony wygodnymi wymówkami, dlaczego nigdy nie ruszasz z miejsca. Kreatywne życie polega na czymś odwrotnym, na tworzeniu naprawdę.'

Zbiór przesłań, mających na celu zmotywowanie czytelnika do zmian na lepsze. „Magiczna iskra” zawiera inspiracje i krótkie opowieści, a każdy rozdział jest kolejną lekcją o okrywaniu w sobie tytułowej magicznej iskry. To książka, która ma nam pomóc stawić czoła własnym ograniczeniom.
Nie jestem fanką poradników i raczej sceptycznie jestem nastawiona do tego, że mogą wpłynąć jakoś na mojego życie i zmienić postrzeganie świata. Prawdę powiedziawszy, „Magiczna iskra” to pierwsza książka tego gatunku, jaką przeczytałam i miała być moim małym eksperymentem. To właśnie ona miała mi pokazać czy strony zapełnione przesłaniami mogą wpłynąć na moje spojrzenie na świat.
„Magiczna iskra” nie była dla mnie lekturą na raz, ale może tak już jest z poradnikami – jak mówiłam, to mój pierwszy raz. I choć książka nie liczy sobie nawet 300 stron, czytało mi się ją bardzo powoli. Może byłaby to lepsza lektura dla mnie do podczytywania, ale nie potrafię czytać kilku książek jednocześnie, więc musiałam poświęcić więcej czasu tej pozycji i uzbroić się w cierpliwość.
Ta książka nie odmieniła mojego życia o sto osiemdziesiąt stopni i nadal nie sądzę by jakikolwiek poradnik tego mógł dokonać, ale jestem w stanie ją polecić, bo zawiera kwestie, przy których warto się zatrzymać i zastanowić, które mogą nam otworzyć szerzej oczy. Podpowiada, w którym miejscu możemy robić błąd albo co moglibyśmy poprawić w naszym życiu.
Przyznam, że mi „Magiczna iskra” pomogła zrozumieć i poukładać pewną kwestię, która dręczyła mnie od jakiegoś czasu, więc cieszę się, że mogłam ją przeczytać. Zmusiła mnie momentami do refleksji i sprawiła, że myślałam „Kurcze, ona rzeczywiście ma rację”.
Więc czy polecam? Tak, choć nie sprawiła, że stałam się fanką poradników. Warto jednak sięgnąć po tę książkę i zapoznać się z radami w niej zawartymi, bo komuś mogą rzeczywiście pomóc. Sądzę, że warto zachować ją u siebie na półce, bo czasami możemy czuć potrzebę ponownego przeczytania któregoś z przesłań.

„… Odważ się uchylić drzwi temu, co jest większe, tajemnicze i czego nie da się w pełni wytłumaczyć czy zrozumieć …”

Iskra zazwyczaj wznieca płomień. To ciepło, radość i gorąca atmosfera. Życie czasami bywa magiczne, ale i wymaga, by temu szczęściu trochę pomóc. Dać szansę i otworzyć się na nowe możliwości. Przyznam szczerze, że wiele osób coraz częściej docenia tego typu książki.

Autorką publikacji jest Kajsa Ingemarsson, bestsellerowa szwedzka pisarka, która urodziła się w 1965 roku. Jej powieści nawiązują do problemów, z którymi ludzie borykają się na co dzień, a w szczególności są to kobiety - odbierane za słabe i nieprzystosowane. Trylogia Droga Serca, zapoczątkowana w 2013 roku wyznacza według znawców nowy kurs jej pisarstwa, ukierunkowany rozwój osobisty i badania ludzkiego potencjału. Na swoim koncie ma także powieść pt. „Żółte cytrynki”, którą również mam zamiar przeczytać w najbliższym czasie. Tu czytelnik poznaje Agnes i jej perypetie związane z odrzuceniem zalotów swojego szefa.

Książkę pt. „Magiczna iskra” możemy doskonale opisać w kilku punktach. To przede wszystkim:
- odnajdywanie siebie
- osobiste szczęście
- i dokonywanie wyborów.

Punktem kulminacyjnym publikacji jest rozdział czwarty, czyli tytułowa iskra. Powieść uzupełniona jest kolorowymi zdjęciami, które oddają piękno przyrody i otaczającego nas świata. Szata graficzna nie męczy i nie krzyczy. To ogromna zaleta.

Kreatywność w XXI wieku stała się dość modna. Fascynują się nią nie tylko pedagodzy, psychologowie, trenerzy personalni, ale i ludzie biznesu. Myślenie kreatywne to uzyskanie oryginalnych i stosownych rozwiązań. To nowe idee i koncepcje, ale i zyski, by umieć prowokować.

Inspiracja staje się źródłem energii, ale może do Nas przyjść w wielu formach, w zależności od tego, kim jesteśmy. U niektórych to zwykła myśl, inni to po prostu „wiedzą”.

Autorka zawarła swoje osobiste doświadczenia, dlatego stała się przez to bardziej wiarygodna dla każdego potencjalnego czytelnika. To nie tylko malowanie obrazów, rzeźba, czy tworzenie nowego gatunku myśli. Przejaw artystycznego myślenia ma wiele płaszczyzn.

Homo Faber, czyli po łacinie „człowiek twórca”. Artystyczne środki wyrazu, to talent. Wydaje się to takie proste, ale przecież każdy z Nas bez względu na wiek i płeć niesie ze sobą indywidualny potencjał na życie.

Powiesz, że to stek bzdur. Myślisz, że to kolejny nic nie wnoszący poradnik, który zakurzy się na półce. Powiem Ci, że już jesteś w błędzie. Bo, jak podpowiada pisarka: „ oczekuj wielkich rzeczy, ale zaczynaj od małych”.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo Kobiece
Oprawa: miękka
Liczba stron: 261
Tytuł oryginału: Den Magiska Gnistan –vägen till ett kreativt liv
Seria: Trylogia Droga Serca
Premiera: 08.02.2018 r.(nowość wydawnicza)

• Rozwój/poradniki
  • Recenzenckie nieprzeczytane
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Egzemplarz recenzencki
  • Posiadam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • Posiadane

Kajsa Ingemarsson Magiczna iskra Zobacz więcej