Patronat LC
Carmen Domingo Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Marta Boberska
Świat Książki
artysta biografia Gala Dalí kariera literatura faktu malarstwo małżeństwo obraz romans rzeźba Salvador Dali sława sukces sztuka uczucie
biografia, autobiografia, pamiętnik
Marta Boberska

Oficjalne recenzje i

Ministrantka boga surrealizmu

[ 8 ] Link do recenzji

Ta książka odkrywa najbardziej pikantne sekrety Gali i Dalego. Pokazuje Mistrza w innym świetle. Warto przeczytać.

Na półkach: , , , ,

Zawsze fascynowały mnie obrazy Salvadora Dalego, więc chętnie sięgnąłem po tę książkę. Dowiadujemy się z niej sporo o relacjach Gali z Salvadorem. Nie spodziewałem się, iż żona ikony surrealizmu miała na jego malarstwo tak wielki wpływ. Nie wiedziałem też, że Dali był tak nieporadny życiowo, uzależniony wręcz od Gali. Książkę bardzo dobrze się czyta, jest świetnie napisana....

Ciekawa biografia Gali, żony Salvadora Dali. Jeżeli kogoś interesuje życie tego genialnego surrealisty i jego żony polecam tę lekturę.

Kto wie, czy przypadkiem Gala, nasza bohaterka, nie była obdarzona większym geniuszem niż jej genialni mężowie Paul i Salwador?
Książka o życiu kobiety, która potrafiła i windowała bliskich jej mężczyzn na szczyty sławy artystycznej. Nie była przy tym krystaliczna i bez skaz. Jej zachowanie pozostawiało wiele do życzenia i można by je oceniać naprawdę różnie.
GALA to...

Nie jest to zwykła biografia, gdzie daty i suche fakty stanowią całą książkę. "Gala-Dali" Carmen Domingo to powieść o kobiecie, która miała olbrzymi wpływ na mężczyzn, która stała za sukcesami wielkiego malarza, która całe życie szukała wolności.
W książce widzimy Galę od momentu, kiedy w wieku 18 lat wyjechała do Szwajcarii żeby leczyć gruźlicę, aż do jej śmierci....

Książka jest fajnie napisana. Pomimo, że jest to biografia, formą przypomina powieść - czyta się ją jednym tchem. Gala była bardzo ciekawą osobą i warto poznać jej historię. Nie koniecznie można ją nazwać dobrym człowiekiem, a często jej zachowanie nie było warte naśladowania - nie liczyła się z nikim - jednak jej upór w dążeniu do obranego celu i nie zniechęcanie się,...

Salvador Dali wielki artysta surrealista i jego związek z Rosjanką Galą. Gala miała wielki wpływ na artystę, sam artysta twierdził "bez Gali nie byłbym tym kim jestem, co osiągnąłem". Gala niesamowita kobieta, wielki temperament, wiedziała czego oczekuje od życia, chociaż też błądziła. Chciała żyć wygodnie, bez obciążenia rodziną i stosowania się do norm społecznych,...

Nie rozumiem surrealistów, książkę dostałam w prezencie i sięgnęłam po nią zdecydowanie niechętnie. To był błąd. Fascynująca historia, o jaką nie podejrzewałabym nawet przedstawicieli takiego nurtu. Polecam!

Po tej biografii zupełnie inaczej patrzę na surrealistyczne wiersze Éluarda, na kompozycje Dalí'ego czy Ernsta.
Ciekawa opwowieść o ludziach, którzy trafili na siebie przypadkiem, a bez tego przypadku nie odkrliby siebie. Ta symbioza trwająca przez lata dała społeczeństwu dzieła, który my możemy tylko starać się rozumieć, dzieła które pozostaną nieśmiertelnym świadectwem...

Salvador Dali jest jednym z moich ulubionych artystów, mimo to książka o jego Muzie bardzo mnie zaskoczyła. Polecam.

Dyskusje

• 2018