Moja siostra Rosa

Okładka książki Moja siostra Rosa
Justine Larbalestier Wydawnictwo: Bukowy Las Seria: Myślnik kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Magda Białoń-Chalecka
Magda Białoń-Chalecka manipulacja niebezpieczeństwo dziecko

Okładka książki Team Human Justine Larbalestier, Sarah Rees Brennan
Ocena 7,0
Team Human Justine Larbalestie...
Okładka książki Zombies vs. Unicorns Holly Black, Libba Bray, Meg Cabot, Cassandra Clare, Kathleen Duey, Maureen Johnson, Margo Lanagan, Justine Larbalestier, Garth Nix, Naomi Novik, Diana Peterfreund, Carrie Ryan, Scott Westerfeld
Ocena 6,5
Zombies vs. Un... Holly Black, Libba ...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

JAKIE TO BYŁO DOBRE!
JEDEN Z NAJLEPSZYCH THRILLERÓW PSYCHOLOGICZNYCH JAKIE CZYTAŁAM SERIO!

Kiedy przeczytałam zdanie znajdujace się z tyłu książki "A gdyby najbardziej przerażającą osobą na świecie była twoja młodsza siostra?" uznałam, że może być to ciekawa historia.
Kiedy ją skończyłam po prostu potrzebowałam chwili, by pozbierać szczenę z podłogi.

Bardzo lubię thrillery psychicznie i czytałam ich tak wiele, że ciężko by coś mnie zaskoczyło. Przy tej pozycji szczerze powiem, że jest to w tym momencie mój numer dwa jeżeli chodzi właśnie o ten gatunek. Numerem jeden jest "Idealne Życie" Minki Kent, które również polecam.

Bardzo polubiłam głównego bohatera. Che całe swoje życie, próbuje kontrolować swoją młodszą siostrę i tylko on dostrzega, że nie zachowuje się ona jak typowa dziesięciolatka. Kiedy cokolwiek mówi rodzicom oni zrzucają wszystko na to, że jak była mniejsza była opóźniona troszkę w rozwoju i uznają, że już wszystko jest w normie.

JAKIE TO BYŁO DOBRE!
JEDEN Z NAJLEPSZYCH THRILLERÓW PSYCHOLOGICZNYCH JAKIE CZYTAŁAM SERIO!

Bardzo lubię...

Wiedziona pokuszeniem przez "złą krew" Zoje Stage oraz pochlebnymi opiniami czytelników na #lubimyczytać postanowiłam sięgnąć po #mojasiostrarosa autorstwa #justinelarbalestier. Jest to historia 10 letniej Rosy, która cierpi na antyspoleczne zaburzenia osobowości. Jej brat Che musi bronić ją przed światem lub świat przed nią, zważywszy na marzenie swojej siostry, jakim jest dokonanie morderstwa...
Ta książka nigdy nie powinna zostać wydana. Nudny gniot, którego czytanie sprawia trudność. Zero strachu, zaskoczenia, napięcia. Nuda 🙄. Nie polecam.

Czegoś mi brakowało.

Czegoś mi brakowało.

Brak słów... 11/10.

Brak słów... 11/10.

Książka przynajmniej w moim przypadku stanowiła duże rozczarowanie. Postać małej psychopatki wcale nie przyprawia czytelnika o dreszcze. Główny bohater zaś wydaje się być zdecydowanie bardziej niepokojący od niej wraz ze swoim dziwnym zachowaniem wobec młodszej siostry oraz chorą obsesją, by rodzice ujrzeli prawdę o jej naturze. Dodatkowo autorka w książce nie waha się ukazać swoich poglądów. Nieralna wydaje się również wizja nastolatków którzy z jednej strony są dziecinni w swoich zachowaniach a z drugiej wydają się mieć władzę dorosłych, którzy z kolei w książce wydają się być ślepymi półgłówkami.

Co byś zrobił gdybyś odkrył, że osoba mieszkająca z Tobą pod jednym dachem jest psychopatą. I do tego ma 10 lat i wygląda jak mały aniołek. Ty masz 17 lat i bierzesz na barki odpowiedzialność za małego psychola. Uczysz go życia w społeczeństwie. Tak, to mogłoby być dobre. Ale niestety rozbieg fabuły zepsuł wszystko.

,,A gdyby najbardziej przerażającą osobą na świecie, była twoja młodsza siostra?“

Rosa Taylor, z pozoru jest uroczą, nieśmiałą dziesięciolatką z blond lokami, błękitnymi oczami i dołeczkami w policzkach. Autorka pokazuje jednak, że pozory mylą. Dziewczynka w rzeczywistości jest małą psychopatką, która każdego potrafi zmanipulować. Z wiekiem nauczyła coraz lepiej maskować swoją mroczną naturę. Jedyną osobą której zwierza się ze swoich chorych myśli i zamiarów jest jej siedemnastoletni brat Che, który jest narratorem w książce. Chłopak za wszelką cenę próbuje udowodnić ludziom, jaka w rzeczywistości jest Rosa. Nikt mu jednak nie wierzy. Mimo tego, czuje się odpowiedzialny za młodszą siostrzyczkę i stara się uczyć ją, jak być dobrym człowiekiem. Niestety, Rosa nic sobie z tego nie robi i stopniowo niszczy go psychicznie. Sytuacja pogarsza się, gdy rodzina przeprowadza się do Nowego Jorku. Przed dziewczynką otwiera się aż nazbyt dużo możliwości.
W dzieciństwie z zachwytem miażdżyła mrówki, całkiem niedawno namówiła koleżankę do uduszenia ukochanego zwierzątka. Na co teraz przyjdzie kolej?
Che najbardziej na świecie boi się, że Rosa mogłabybyć zdolna do zabicia człowieka.
Za każdym razem gdy rozmawiają, stara się wpajać jej do głowy jedną ważną rzecz:
Obiecaj, Że Nigdy Nie Zabijesz Człowieka.
Rosa jednak chytrze znajduje niedociągnięcia oraz luki w zaleceniach brata, i wykorzystuje je, by dalej czynić zło...
Ale skąd u Rosy wzięła się psychopatyczna osobowość, skoro wszyscy w rodzinie są zdrowi?
A co, jeśli nie?

Książka ,,Moja siostra Rosa“ to idealnie napisany thriller psychologiczny.
Książka jest prosto napisana, mimo, że porusza skomplikowany temat.
Przez całą historię, od pierwszych stron, do totalnie niespodziewanego finału, działy się rzeczy, które budzą w czytelniku niepokój. Nie można się nudzić, bo akcja występuje niemal przez cała powieść.
Serdecznie polecam!

Siedemnastoletni Autralijczyk Che Taylor kocha swoją młodszą siostrę Rosę, mimo iż jest nieprzewidywalna i niebezpieczna. Z wiekiem dziewczynka posuwa się coraz dalej w swoich skłonnościach do zadawania cierpień. Tylko Che zdaje sobie z tego sprawę, jako jedyny powiernik siostry. Rosa jest inteligentna, zdolna i śliczna, a przy tym umie świetnie grać i manipulować ludźmi.
Ich rodzice [...] lekceważą ostrzeżenia Che, uznając zachowania córki za dziecięce dokazywanie. Ponowna przeprowadzka, tym razem do Nowego Jorku, otwiera przed dziewczynką aż nazbyt wiele możliwości. Che zawsze się opiekował Rosą i chronił ją przed światem, lecz teraz to świat potrzebuje ochrony przed nią."

Intrygujący opis, problematyka "Mojej siostry Rosy" sprawiły, że moje oczekiwania usadowiły się dość wysoko. Spodziewałem się psychopatycznej, mrocznej dziesięciolatki, historii trzymającej w napięciu, a dostałem... zwykłą młodzieżową obyczajówkę o problemach 17-latka, na którego życie czasem rzuca cień młodsza siostra Rosa.

Che bardzo dużo mówi o siostrze, o tym, jak bardzo zagraża innym. Wspomnę tu, że na jego słowach się kończy i nie idą za nimi żadne czyny siostry. Rosa tymczasem ucieka się do kłamstw i gróźb. Jej manipulacje poznajemy wyłącznie poprzez relacje chłopaka, a jedyny przejaw psychopatycznych zachowań, które zmierzają ku skrzywdzeniu drugiej osoby, obserwujemy dopiero pod sam koniec książki.
Do tego dochodzi fakt, że akcja toczy się powoli, Che ma tendencję do dramatyzowania i przesadzania, a rodzice nie wierzą w owe problemy córki. Zajmują się wyłącznie pracą, a opiekę nad Rosą całkowicie zwalają na syna.

Kilkadziesiąt stron przed końcem, akcja przyspiesza, na jaw wychodzą niektóre fakty, zwroty akcji.
Ale lepsza końcówka to za mało, by obronić nudnawą resztę. Powieść jest przegadana niepotrzebnymi, powielającymi się opisami, nudnymi dialogami i co najważniejsze , za mało było samej Rosy w historii o ROSIE.

Książka miała potencjał, pomysł na fabułę, główny wątek bardzo przypadł mi do gustu. Ale samo wykonanie leży i skomle.

Dobre to jest, trochę niestety. Fabuła minimalistyczna, a napięcie maksymalne. Jestem zaskoczona i zadowolona, czyli chyba się udało, nie?

Wstrząsająca, pełna emocji.

Wstrząsająca, pełna emocji.