Lola

Aleksandra Białczak Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2017-01-01
2017-01-01
szpital psychiatryczny depresja borderline samobójstwo anoreksja bulimia zaburzenia osobowości

LOLA - Aleksandra Białczak

Nic nie jest oczywiste. Nic nie bierze się „z powietrza”. To, że Lola krzywdzi siebie i innych nie oznacza tego, że jest zła. Po prostu jest chora.

Lolą mogę być ja, możesz być i Ty…

„Boisz się. Boisz się tego co ja. Samotności, na którą skazał nas ktoś inny. I to jest powód, dla którego wciąż szukasz siebie”.
Wyjątkowa książka. Jak Lola. Wyjątkowa. Być może jak ja. Wyjątkowa. Być może jak Ty.

LOLA - Aleksandra Białczak

Lolą mogę być ja, możesz być i Ty…

Wyjątkowa...

Strasznie wycisnęła mi łzy na końcówce

Strasznie wycisnęła mi łzy na końcówce

Młoda dziewczyna, tuż przed maturą trafia do szpitala psychiatrycznego po próbie samobójczej.

Dziewczyna buduje wokół siebie potężny mur, przez który nikomu nie pozwala się przebić. Nikt nie zna nawet jej imienia. Wszyscy nazywają ją po prostu "Lolą"...
Lola, to dziewczyna cierpiąca z powodu zaburzeń psychicznych. Kobieta bardzo silna, ale bardzo zagubiona w swojej chorobie.

Główna bohaterka poszukuje swojej drogi w życiu, walczy ze zdiagnozowanymi schorzeniami. Jest równocześnie wrażliwa i dobra, jak i okrutna. Podłość Loli czasem nie zna granic. W jednej chwili jej współczujemy, by za chwilę ją znienawidzić.

Dzięki tej histori, widzimy, jak ważne jest wsparcie rodziców, wychowawców czy nawet lekarza. Bez wsparcia, tłumione w sobie emocje mogą wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie i w najmniej oczekiwany sposób. I ta prawda dotyczy nie tylko osób z zaburzeniami psychicznymi, ale każdego człowieka.

Książka punkt po punkcie uderza w emocje czytelnika i zostawia trwały ślad na psychice. Nie sposób oceniać tą powieść, ale nie można przejść obok niej obojętnie. Co więcej, tej książki nie da się odłożyć. Mimo że przez większość powieści, jej klimat jest przytłaczający, to chce się czytać dalej i dalej poznawać losy Loli.

Bardzo serdecznie polecam Wam tą powieść. Zarezerwujcie sobie na nią sporo czasu i pustą głowę.
Gwarantuję, że zostanie ona w Was na długo!

Lola, po próbie samobójczej, trafia do szpitala psychiatrycznego. Jest to początek ogromnych zmian.

Ta książka była... mocna.
Wstrząsająca do granic możliwości.
Sprawiająca ból.
Obudziła we mnie emocje, które były do tej pory głęboko ukryte.
Teraz potrzebuję odpoczynku, najlepiej przy jakiejś lekkiej i przyjemnej lekturze.
Jednocześnie ta pozycja była niesamowicie dobra i wartościowa. Idealnie obrazuje to, z czym boryka się osoba dotknięta zaburzeniami osobowości. Pokazuje codzienne trudności i zmagania, wręcz wnika w umysł człowieka. Jest to pozycja idealna dla każdego, kto interesuje się psychologią i chce dowiedzieć się czegoś na temat borderline.

Mimo wszystko bardzo polubiłam główną bohaterkę i mocno jej kibicowałam, jednocześnie przeżywając z nią każdą trudniejszą chwilę. Czasami miałam wrażenie, że stało się coś magicznego i to ja jestem bohaterką, bowiem tak często odnajdywałam siebie. To było bolesne doświadczenie.

Pomimo swojej trudności, książkę czyta się bardzo szybko, bo jest napisana przyjaznym dla czytelnika językiem. Wręcz nie można się od niej oderwać. Magnetyzuje nas, przez co chcemy tylko czytać, czytać i czytać. A po przeczytaniu pozostaje... ból i niepokój, ale też nadzieja.

Mogłabym pisać i pisać na temat „Loli”, ale nie starczyłoby mi zapewne miejsca. Dlatego krótko- gorąco polecam. Ale uwaga- nie wyjdziecie z tego bez szwanku. Lektura na pewno pozostawi na Was ślad, który przez długo czas nie zniknie.

Ta książka była... mocna.
Wstrząsająca do granic możliwości.
Sprawiająca ból.
Obudziła we mnie emocje, które były do tej pory głęboko ukryte.
Jednocześnie ta pozycja była niesamowicie dobra...

"Lola" zostawiła po sobie ślad w mojej pamięci i duszy na dłuższy czas. Wstrząsnęła mną do tego stopnia, że po jej lekturze nie potrafiłam skupić się na niczym innym.
Powieść ta jest niesamowicie wciągająca, czyta się ją bardzo szybko. Strasznie zżyłam się z główną bohaterką. Przez wspaniale zobrazowane uczucia, emocje oraz myśli postaci, przeżywałam wszystko wspólnie z nią. Czułam to samo co bohaterka.
Jest to jedna z najlepszych książek jakie do tej pory czytałam. Z pewnością szybko o niej nie zapomnę.

Bardzo dobrze pokazuje trudności życia z zaburzeniem osobowości, polecam

Bardzo dobrze pokazuje trudności życia z zaburzeniem osobowości, polecam

Nikt nie zna jej imienia, wszyscy mówią do niej:„Lola”.Dziewczyna nie sprzeciwia się, staje się Lolą, dla innych, dla siebie.Maska,którą przybiera ma pomóc jej w tym, by mur, który stworzyła nie został zburzony, i nikt się przez niego nie przedostał.Czym to grozi?Ona wie, nie chce więc do tego dopuścić.Jeśli chcesz poznać tę dziewczynę, która każe nazywać się Lolą czym prędzej zabierz się do czytania.

Lektura, ta „kwitła” na moim czytniku ponad rok (sama nie jestem pewna ile czasu),aż w końcu przyszedł na nią czas.Powieść to „strzał w 10-tkę”.Przyznam, że zawsze interesował mnie temat szpitali psychiatrycznych.To nie ciekawość podsycana jakąś niezdrową chęcią poznania losów osób,które zostały w nim zamknięte, ale tematyka zdrowia psychicznego zawsze mnie interesowała.Niedawno dowiedziałam się również, że osoby z mojego bliskiego otoczenia również przebywały na leczeniu w szpitalach psychiatrycznych.Przechodząc do sedna, książka ta trafiła w moje ręce (oczywiście jak w prawie 99,9% ebooki z czytnika wybieram na chybił trafił, bo dosyć dłuższym czasie od ich zakupienia, bądź otrzymania) przypadkowo.Nie czytałam opisu, posłużyłam się okładką (tak, wiem „nigdy nie oceniaj książki po okładce” –wiem! zgrzeszyłam ).Czytam i czytam, myśląc sobie:Wow, to niesamowite, że akurat teraz wybrałam tę pozycję do przeczytania.Czym mnie ujęła „Lola”?Bohaterką jest dziewczyna którą trudno w jakikolwiek sposób zaszufladkować.Jeśli będziecie chcieli zobaczyć w niej: „typową psycholkę”, czy też „ofiarę losno” – mocno się zawiedziecie.Lola jest pełna kolorów, kontrastów i barw, skrajności i przeciętności.Na mnie ta postać zrobiła dosyć duże wrażenie.Czasem irytuje,czasem jej współczujesz, zgadzasz się z nią, a innym razem negujesz.Rzecz jasna Lola to nie jest jej prawdziwe imię, ale nawet to ma swoje znaczenie.Oprócz głównej bohaterki poznajemy otoczenie, w którym przyszło jej żyć,poznajemy również przeszłość.Przyznam szczerze, że dziwnie się czułam momentami czytając tę lekturę.Autorka nie żałowała szczegółów. Pomieszczenia, ludzie, emocje, to wszystko we mnie w jakiś sposób powodowało emocjonalny roller coaster.Niby nic się nie działo,a jednak wciąż odnosiło się wrażenie, że zaraz wybuchnie bomba. W dalszych częściach odnosiliśmy wrażenie, że poznajemy te „dzieciaki”, że stają się częścią nas. Jak zahipnotyzowana czytałam i czytałam, ciężko było się oderwać.Styl autorki też bardzo mnie urzekł.Nie wiem nic o samej pani Białczak, na końcu nie było podziękowań, więc nie mam pojęcia dlaczego ten temat?Czy to jakaś autoterapia, przez napisanie książki?Wiem, że choćby ta książka była fikcją, to przecież szpitale psychiatryczne istnieją.Ludzie w każdym wieku trafiają do nich.Nie mam pojęcia co powiedziałaby o tej powieści osoba, która przeżyła obecność w szpitalu na własnej skórze, być może by wyśmiała książkę (sposób przedstawienia sytuacji i bohaterów).Być może stwierdziłaby, że coś z niej jest prawdą.Książka nie została skwalifikowana jako: reportaż/literatura faktu, a literatura piękna.Sądzę jednak, że w jakiś sposób może ona pełnić rolę edukacyjną.Czasem rzeczy najtrudniejsze prościej zaakceptować w postaci takiej powieści.Dla mnie „Lola” była bardzo miłą niespodzianką.Niespodziewałam się tak dobrej, emocjonalnej książki.Aż żal było rozstać się z bohaterami.Miałam nawet pragnienie, by powstała kontynuacja.Jestem wdzięczna pani Oli (autorce),za taką tematykę.Naprawdę nie mam się czego przyczepić, a mogłabym rozpływać się godzinami.Na początku myślałam, że będzie to jednak książka pod nastolatków i dla nich, ale po przeczytaniu całości, stwierdzam, że zdecydowanie jest to powieść dla każdego.

Gorąco polecam!

"Lola" Aleksandry Białczak to książka zaskakująca, dziwna, trochę chaotyczna, ciekawa, inna...
Główną narratorką powieści jest dziewczyna, która przedstawia się imieniem Lola i przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Przez całą powieść towarzymy bohaterce w jej rozmyślaniach nad tym, co jest prawdziwe, a co tylko tym co się jej wydaje. Często mamy problem z rozróżnieniem tego, co faktycznie się wydarzyło, a co widzi tylko umysł naszej bohaterki. Powiem szczerze, że zdarzyło mi się czasem pogubić.
Książka jest napisana w ciekawy sposób. Widać, że autorka spędziła dużo czasu, aby postać Loli była autentyczna - dziewczyny silnej, a zarazem zagubionej w swojej chorobie.
Polecam, ale zastrzegam, że nie jest to książka dla wszystkich.

Przyznam szczerze, że pierwsze rozdziały jakoś mnie nie oczarowały. Do przeczytania dalszych namówiły mnie wysokie oceny książki, bo chciałam wiedzieć, skąd tyle zachwytów. Już wiem. Dlatego, jeśli początek Wam się nie spodoba, nie rezygnujcie.

Książka porusza wiele wątków. Pokazuje walkę z chorobą psychiczną, odrzucenie przez społeczeństwo i przyczepienie etykiety ,,czubka" ludziom, którzy na nią nie zasługują. Oni po prostu borykają się z różnymi, utrudniającymi normalne życie schorzeniami. Cierpią przez niezrozumienie społeczeństwa, gdzie panuje pogląd, że każdy, kto przebywa w szpitalu psychiatrycznym musi przecież być nienormalny.

Widzimy, jak ważne jest wsparcie rodziców, wychowawców czy nawet lekarza. Bez wsparcia, tłumione w sobie emocje mogą wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie i w najmniej oczekiwany sposób.

Główna bohaterka poszukuje swojej drogi w życiu, walczy ze zdiagnozowanymi schorzeniami. Jest równocześnie wrażliwa i dobra, jak i okrutna. Podłość Loli czasem nie zna granic. W jednej chwili jej współczujemy, by za chwilę znienawidzić. Obserwujemy przytłaczającą samotność bohaterki, która za wszelką cenę chce coś dla kogoś znaczyć, choć równocześnie wcale nie ułatwia zbliżenia do siebie i cały czas boi się zranienia.

Książka uderzyła we mnie, ponieważ sama znam koleżankę, która przez wiele lat walczyła z depresją. Wiem, co sobie robiła i jak okrutni byli rówieśnicy. Jakie opowiadali historie, jak obrażali i jak żartowali z leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Mogę się jedynie domyślać, jak ciężką musiała przebyć drogę, by stanąć na nogi. Być może przeżywała podobne rozterki, jak bohaterka książki. Na pewno opowiadała mi o o ogromnym wsparciu innych leczonych, co doskonale obrazuje książka.

Uważam, że warto przeczytać.

Z przykrością ale jednak...nie przekonała mnie Lola. Nie wiem do końca dlaczego. Usiłowałam się zagłębić i zagubić w jej treści, jej doświadczeniach, obawach, lękach a chwilami okrucieństwie. Na pewno nie służyło temu szereg powtórzeń, jak dla mnie trochę sztuczne budowanie napięcia. Niby masa emocji ale tak mało trafiło we mnie. No cóż, czasami mniej znaczy więcej...

• Literatura piękna