Teologia w przyszłości

Psychoskok
2017-08-21
2017-08-21
9788381190022
teologia w przyszłości Krzysztof Hochman psychoskok sens ludzkiego istnienia w doczesności doczesność chrześcijaństwo bóg wiara

Interesujący filozof i teolog z autora tej książki. Nie boi się on dyskutować i udowadniać swoje hipotezy względem uznanych autorytetów i wielkich myślicieli. Ocena moja jednak jest skromna. Taka interdyscyplinarność tego dzieła trochę upraszcza zagadnienia teologiczne i w efekcie tworzy się para nauka.

„Teologia w przyszłości” to bardzo osobisty tekst. Zapis w formie dialogu umożliwi nam „przyłączenie się” do dyskusji. Treść książki, która obraca się wokół pytania o sens ludzkiego istnienia w doczesności., zachęca do rozważań.

Autor stara się odpowiedzieć, na postawione przed sobą i Czytelnikami pytanie w kontekście: religii, kultur, systemów politycznych… Obszerna lektura ostatecznie doprowadzi nas do wniosku, że człowiek został powołany przez Boga, aby tworzy na podobieństwo Boże. Tworzenie stanowi sens ludzkiej egzystencji w doczesności.

Niektórzy mogą uznać,, że jest to swego rodzaju theology fiction. Po głębszym przemyśleniu, zrozumiemy jednak przekaz i wartość pozycji.

O wadze pozycji zaświadczają słowa autora:

Tekst ten pokazuje, że warto żyć, warto zawierzyć Bogu, warto być z drugim. Moim zdaniem, zasada ludzkiego życia sprowadza się do Jezusowego polecenia- rób to, co byś chciał, żeby inni robili tobie.

Człowiek od zawsze poszukiwał odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia, wiary, śmierci, codziennego bytu i celu do którego należy podążać. Na odwieczne pytania typu „być albo nie być”, „kim jestem”, „dokąd zmierzam”, czy „jaki mam cel do spełnienia”. Sądzę, że na wiele z nich można znaleźć odpowiedź w książce Krzysztofa Hochmana. Przeczytałam ją z ogromnym zainteresowaniem analizując poszczególne zagadnienia. Dała mi ona wiele powodów do przemyśleń nad, wydawało by się, oczywistymi prawdami. W trakcie jej lektury rodzi się wiele pytań ale też chwile zatrzymania, by zastanowić się nad sensem przeczytanych słów. Wnioski, jakie się nasuwają prowadzą do nowych odkryć i duchowych przeżyć. Dają możliwość świadomego podążania drogą wiary, dokonywania właściwych wyborów a nie ślepego przyjmowania tego, co inni od lat nam narzucają w postaci utartych schematów, dogmatów i norm społecznych. Z pewnością jest to ciekawy materiał do dyskusji a nie gotowe recepty na życie.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2017/11/388-teologia-w-przyszosci.html

"Teologia w przyszłości" to zdecydowanie pozycja, która nie znajdzie się na półkach każdego czytelnika. Porusza bardzo ciekawe tematy teologiczne, przemyślenia na temat funkcjonowania na przełomie XX i XXI wieku.
Książka przedstawia znaczenie chrześcijaństwa w rozwoju cywilizacji oraz sens istnienia człowieka, którym jest działanie twórcze.
Lektura nie dla każdego, lecz jeśli już zdecydujemy się po nią sięgnąć, zapewniam, że się nie rozczarujemy.
Takie pozycje poszerzają horyzonty, rzucają światło na sprawy, o których zazwyczaj nie myślimy, nie zastanawiamy się nad ich istotą, a warto.

Lektura nie dla każdego, lecz...

• Filozofia
  • Jest