W pustyni i w puszczy

Okładka książki W pustyni i w puszczy
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Wielka kolekcja dzieł Henryka Sienkiewicza literatura piękna
literatura piękna

Na półkach: , , , ,

Genialna

Genialna

Wyobrażam sobie taką scenkę z życia codziennego państwa Tarkowskich:
NEL:och, Stasiu, przepchnij mi wannę...
STAŚ: Dlaczeguż, śliczna pani?
NEL: paznokcie i włosy mnie bolą...
STAŚ: Naturalnie. Już czyszczę wannę, aby tobie dogodzić. Jak będziesz w moim wieku, to zobaczysz.
NEL: och, Stasiu! Jakiś ty mężny!
Mniej więcej tak wkurzają bohaterowie. Książka jest rasistowska, nudna i zawiera miliardy do niczego nie potrzebnych opisów. Typowy Sienkiewicz. Nie zazdroszczę tym, którzy muszą to czytać w szkołach.

Wyobrażam sobie taką scenkę z życia codziennego państwa Tarkowskich:
NEL:och, Stasiu, przepchnij mi wannę...
STAŚ: Dlaczeguż, śliczna pani?
NEL: paznokcie i włosy mnie bolą...
NEL: och, Stasiu! Jakiś ty mężny!
Mniej więcej tak wkurzają bohaterowie. Książka jest...

W przeciwieństwie do innych, mi się całkiem podobała. Pierwsza połowa była żmudna, ale od drugiej - gdy Nela i ?? ten chłopak się uwolnili, było już więcej akcji i wciągnęłam się. Nie wiem, jak odebrałabym ją teraz. Wydaje mi się, że zauważyłam bardzo dużo rasistowskich i kolonialnych myśli, dlatego wstrzymuję się przed nią. Nie wiem, czy to na tyle wartościowy klasyk, by trzymać go w kanonie.

Kolejna cudowna książka Sienkiewicza, która należy do moich ulubionych :) Posiada też kilka interesujących wątków historycznych. Pochłania tak bardzo, że przeczytałam ją w dwa dni i z chęcią do niej wracam.

Miło było po latach wrócić do tej książki ♥️

Miło było po latach wrócić do tej książki ♥️

"Ach, ta Afryka!" Te słowa wypowiada w uniesieniu jeden z bohaterów i ja też tak co chwilę w czasie lektury w myślach wykrzykiwałem. Afryka czasów minionych, opisanych w książce to niezwykle skomplikowany, niebezpieczny, niejednokrotnie przerażający węzeł gordyjski i w tym skrajnie trudnym czasie Stanisław i Nel muszą sobie poradzić oraz przetrwać. Ach, ta Afryka i ach, ta powieść! Dzieło stworzył jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy - Henryk Sienkiewicz. I uczynił to świetnie, wybitnie, prawie wzorcowo, prawie idealnie.
Znakomita pod prawie każdym względem książka przygodowa. Są częste zwroty akcji, są dramatyczne, wzruszające, pełne napięcia momenty. Są ciekawe opisy afrykańskiej przyrody i warunków geograficznych, które odnoszą się do stanu wiedzy z końca dziewiętnastego wieku. Nie nudziłem się z tą książką nawet na chwile. Wyjątkowo udana opowieść ujęta w czterdzieści sześć rozdziałów i zakończenie. Polecam przy okazji wydanie powieści z lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku (Wydawnictwo "Kama") ze znakomitymi ilustracjami, których autorką jest Ewa Bogucka-Pudlis.
Dostałem to, czego oczekiwałem. Powieść przygodowa napisana z rozmachem, z fascynująca historią dwóch walczących o przetrwanie Europejczyków w czasie, gdy w Afryce dochodzi do powstania mahdystów. Ocena musi być bardzo wysoka: 9/10.

Wymęczyłam 🙄
Książka jest jednym wielkim uwielbieniem polskości (kraj, religia), wręcz na siłę, regularnie w tekście podkreślanym, krytykując inność. Trochę słabo, bo muszą to czytać 13-14 latkowie, które wyrasta właśnie na takie społeczeństwo jakie jest obecnie, anty wszystko 🤔 Wiadomo, że to nie jest wpływ tylko tej książki a wielu czynników 🙂
Nie byłam pewna czy czytałam to w szkole, ale po lekturze stwierdzam, że nie, bo nic mi nie switalo w głowie, więc opinia osoby dorosłej. Raczej nie polecam 🤔
Na obronę jednak jeszcze trzeba przyznać, że przygody tu nie brakuje, ale jest wiele lepszych książek 🙂

Wymęczyłam 🙄
Nie byłam pewna czy czytałam...

W pustyni i w paszczy

W pustyni i w paszczy

Przyjemna historia nie tylko dla dzieci. Moim zdaniem jedna z lepszych lektur.

Przyjemna historia nie tylko dla dzieci. Moim zdaniem jedna z lepszych lektur.

Na półkach: , , , , ,

Kiedy była to moja lektura w 4-tej klasie szkoły podstawowej to nie udało mi się jej przeczytać w 100 procentach. Teraz chciałam spróbować po raz drugi ale także mi się nie udało. Być może nie każda książka/nie każda lektura szkolna była i jest dla mnie.