Klechdy sezamowe

- Kategoria:
- baśnie, legendy, podania
- Wydawnictwo:
- Dwie Siostry
- Data wydania:
- 2017-09-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1973-01-01
- Liczba stron:
- 288
- Czas czytania
- 4 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365341426
Sześć orientalnych baśni opowiedzianych przez jednego z najwybitniejszych polskich poetów i zilustrowanych przez jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.
Młody perski książę wsiada na zaklętego drewnianego rumaka i znika w obłokach. Zanim odkryje, jak wylądować, doleci aż do Bengalu.
Pewien rybak wyławia z morza miedzianą szkatułkę; kiedy ją otworzy, okaże się, że lepiej było tego nie robić.
Afrykański czarnoksiężnik przybywa do Chin, by odnaleźć jedynego człowieka, który może wydobyć z podziemi cudowną lampę…
Pamiętacie te historie?
Trzeba bardzo natężyć uwagę, aby od początku do końca wysłuchać tych baśni. Są to bowiem baśnie pełne zdarzeń niespodzianych i cudów niesłychanych. Nieuważnemu i nieostrożnemu słuchaczowi łatwo zabłąkać się w nich tak samo, jak się pewien chłopiec zabłąkał w lesie czarodziejskim. O północy wszystkie ścieżki i drogi tego dziwnego lasu zaczęły ze śmiechem skakać i pląsać i rozpląsane uciekały przed chłopcem, ile razy chciał na jedną z nich nastąpić nogą, ażeby po niej wrócić do domu. Trzeba być bardzo uważnym wówczas, kiedy się wchodzi do czarodziejskiego lasu, albo wówczas, kiedy się słucha naprawdę czarodziejskich baśni. Nawet królowie perscy, arabscy i indyjscy natężali swoją królewską uwagę, gdy im opowiadano te dziwne i straszne, i osobliwe, i niepojęte baśni.
Prosimy więc o ciszę, gdyż oto opowieść się zaczyna!
Tekst został opracowany na podstawie I wydania (Kraków: Wydaw. J. Mortkowicza, 1913), z pominięciem skrótów i zmian wprowadzonych w edycjach opublikowanych po śmierci autora. Fleksja, pisownia i interpunkcja zostały uwspółcześnione.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Wysłuchałam. Czytał mi Zborowski, Zadura, Holtz, Kosior, Popczyński i ubawiłam się do łez.
Pokaż mimo toTeż chcę takie samo przesypujące się skarby! ;-)
Moje ukochane baśnie z dzieciństwa, magiczne w każdym calu!!!!
Pokaż mimo toUlubiona książka dzieciństwa. Magiczna...
Pokaż mimo toPierwsza książka w moim życiu. Gdyby żył p. Leśmian podziękowałabym mu pięknie za ukształtowanie i rozbudzenie mojej wyobraźni, zamiłowania do osobliwych legend i baśni i za tę ogromną dozę poetyckości. Czytała mi ją mama (dozując lekturę) a ja nie mogłam się doczekać kolejnych historii i dla tej książki nauczyłam się czytać. Cudowna interpretacja Baśni z 1001 Nocy.
Pokaż mimo toNajpiękniejsza książka mojego dzieciństwa...
Pokaż mimo toBasnie tysiaca i jednej nocy nie z tej epoki i raczej nie dla malych dzieci. Czarujace, tracace myszka, zabawne w miejscach nieoczekiwanych.
Pokaż mimo toPamiętajmy, że Leśmian oparł się na "Księdze tysiąca i jednej nocy", i to na wersji francuskojęzycznej z XIX wieku, którą należy traktować w zasadzie jako interpretację oryginału, datującego się aż na połowę I tysiąclecia naszej ery (niektóre opowieści), i gromadzącego wątki kultur arabskich, perskich,tureckich,hinduskich a nawet dalekowschodnich (chińskich). Moda na...
więcej Pokaż mimo to„Klechdy” przeczytałam w podstawówce, poznawszy wcześniej „Przygody Sindbada” tegoż Leśmiana. Jak już pisałam przy „Ali Babie i 40 zbójcach” mieszanych uczuć doznałam.
więcej Pokaż mimo tocharu „Pamiętam trochę dziwaczne, jakby karykaturalne obrazki ze snu.”
Tak można to ująć. Ten kawałek o ścinaniu rzeczywiście makabryczny. Zapamiętałam inny, podobny, z Ali Baby :
„Wziąłem dratwę, wziąłem...
Gdzieś przeczytałem, że mężczyzna ma w sobie pudełko nicości, w którym od czasu do czasu lubi się zamknąć. Staje się wówczas odporny na wszelkie bodźce i sygnały ze świata zewnętrznego. Ja - oprócz pudełka nicości - mam jeszcze szkatułę dzieciństwa, którą otwieram z lubością. A ponieważ z sentymentem wspominam własne przeżycia czytelnicze z lat dziecięcych - kocham do nich...
więcej Pokaż mimo toW moim sercu jako ulubione zawsze pozostaną "Przygody Sindbada Żeglarza" jako wspomnienie z dzieciństwa, ale "Klechdy sezamowe" również mają taki swój baśniowy, niesamowity klimat, dla sympatyków Leśmiana na pewno coś magicznego. Inne światy, cudaczne postacie i to, co lubię najbardziej - żarciki i poczucie humoru.
Pokaż mimo to