Jóźki, Jaśki i Franki

Janusz Korczak Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska Seria: Wolne Lektury opowiadania, powieści dla dzieci
2017-03-02
Wolne Lektury
kolonie wakacje dzieci

część 1 - Mośki, Joski i Srule
część 2 - Józki, Jaśki i Franki

Kolonie. Letni wypoczynek dla dzieci. Dla dzieci!

Jak dobrze z doktorem Korczakiem znaleźć się na koloniach. Podczas tej lektury odnalazłam tyle wspomnień z własnych wyjazdów. Autor pięknie snuje swoją opowieść o uczestnikach kolonii. O ich zabawach, problemach, przygodach. Nie lekceważy nikogo. Opisuje beztroskie lata dzieci, których niebawem dotknie okrutna wojna.

Podobnie jak "Mośki, Joski i Srule" ksiązka opowiada o letnim wypoczynku dla ubogich dzieciaków organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Towarzystwo Kolonii Letnich. Czytając oba te dzieła zwraca uwagę Korczakowa znajomość dziecięcej natury oraz miłość i zrozumienie dla maluchów.
Poznajemy grupę chłopaków w dniu wyjazdu na wakacje i żegnamy się z nimi w...

Jako że mamy lipiec, czas kolonijnych wojaży, postanowiłam też wybrać się na kolonijne szaleństwo. Zbieg okoliczności lub ślepy los chciał, że trafiłam do grupy 150 chłopców o niewyczerpalnych pokładach energii i szalonych pomysłach. Z takimi kolegami o nudzie nie ma mowy.

Na całą kompanię składają się Panowie wychowawcy, z Panem Korczakiem na czele oraz kilkoro nie mniej...

Książka opowiada o tym, jak było na przedwojennych koloniach.
I o metodach pedagogicznych Janusza Korczaka, np. o sądach koleżeńskich.

Czytałam, kiedy byłam młodsza i bardzo mi się podobała. Polecam. :)

Na półkach: , , , , , ,

ciepła opowiesc o małych kolonistach, opowiedziana w sposób naslasdujacy dzieciece spojrzenie na rzeczywistosc. czytałam z prawdziwą przyjemnościa

Przeczytane dziesiątki razy :)

Czy można wyjechać na kolonie letnie i doskonale się na nich bawić w czasach międzywojennych? Okazuje się, że można. Grupa chłopców z biedniejszych rodzin spędza czas w leśnej głuszy. Nie mieszkają w pięciogwiazdkowych hotelach, a w najzwyklejszych namiotach, kąpią się w rzece, chodzą do lasu na jagody oraz poziomki. Wśród nieznanych sobie osób nawiązują się przyjaźnie, ale...

• Chcę w prezencie
  • Dla dzieci i młodzieży