Zakazany układ

Okładka książki Zakazany układ K.N. Haner
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Zakazany układ
K.N. Haner Wydawnictwo: Editio Cykl: Seria Mafijna (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Seria Mafijna (tom 1)
Editio
2018-02-15
2018-02-15
mafia gangster śmierć ofiary morderstwa pieniądze samobójstwo seks erotyka uczucia porwania porachunki przeszłość koszmar
Inne

Nie moje klimaty, ale można przeczytać, żeby zmienić klimaty ;P

Nie moje klimaty, ale można przeczytać, żeby zmienić klimaty ;P

mroczne-ciekawe ; polecam

mroczne-ciekawe ; polecam

Kolejna mafijna historia ,lecz nie taka słodka jak to bywa w większości .
Mocna historia i mocne zakończenie .

Kolejna mafijna historia ,lecz nie taka słodka jak to bywa w większości .
Mocna historia i mocne zakończenie .

Dobry styl i wartka akcja. Story bez zaskoczeń, plugawy język, morderstwa, alkohol. dragi i dziwki traktowane przedmiotowo. Spotkanie bohaterów i raptem ona nie boi się śmierci nawet do niej prowokuje. I to go zaskakuje i reaguje wybrzuszeniem w spodniach. I to jest początkiem fascynacji. Miłość i nienawiść. Dla mnie przekombinowane. Nicole wraca do byłego kochanka oprawcy bo nie umie samodzielnie się utrzymać. Dlatego po jego śmierci przechodzi z rąk do rąk. Dobrze się czyta ale historia przegięta.

Sięgnąłem po ten cykl Seria Mafijna właściwie z jednego powodu. Chciałem poznać styl pisania Katarzyny Nowakowskiej. I przyznam ,że mile się zaskoczyłem. Niby mamy podrzędne romansidło opowiadające o relacji pomiędzy nowojorskim gangsterem,a dziewczyną z przeszłością , pod względem treści właściwie niczym się nie wyróżniające ot w typie sex and przemoc.Jednak całość napisana jest zdumiewającą ładną polszczyzną ,wręcz czasami poetycką, co zdradza niewątpliwy talent autorki. Akcja poprowadzona logicznie,niezła umiejętność zachowania kompromisu pomiędzy opisami ,a tempem akcji, dobre pokazanie emocji bohaterów . Przyjemnie się czyta.Aż chciałoby się powiedzieć,Pani Kasiu,a może warto spróbować czegoś bardziej ambitnego?

K. N. Haner jak zwykle zaskakuje nas tym z jaką łatwością przelewa słowa na papier. Książkę czyta się bardzo lekko, a historia wciąga od samego początku. Kiedy główna bohaterka postanawia w nietypowy sposób uwolnić się z rąk swojego Mężczyzny, który stosuje wg niej przemoc, trafia na drugiego Mężczyznę- Markusa. Czy Markus okaże się jej ratunkiem, a może trafia z deszczu pod rynnę? Jedno jest pewne, ta bohaterka jak inne z książek K. N nie ma lekko. Polecam

Taka bajka o "mafii" z elementami dla dorosłych.

Przeczytałam tę książkę spontanicznie, w wolne popołudnie, a właściwie ją "przeleciałam". ;-) Ta lektura nie wymaga ani skupienia, ani zbytniego zaangażowania emocjonalnego. Styl prosty, bez żadnej ekwilibrystyki językowej i głębi fabularnej.

Właściwie poczułam się jak nastolatka, która ogląda film w telewizji, może nawet jakiś amerykański klasyk.
Ten film pokazuje jedynie strzępki i epizody zgodnie z okrojonym scenariuszem, operuje skrótami myślowymi, które wybrał reżyser, aby po prostu przeprowadzić określone wątki przez fabułę i opowiedzieć jakąś historię w ustalonym czasie, np. 120 minut. Nastolatka wielu sytuacji jeszcze nie rozumie, nie pojmuje, bo nic właściwie nie wie o życiu — z czego wynika takie, a nie inne zachowanie bohaterów, o czym mówią ci ludzie na poważnym zebraniu w korporacji albo co jest źródłem i motywem jakichś porachunków i zemsty gangsterów w produkcji tego gatunku. W sumie wyobraźnia jest po to, aby zgodnie z wiekiem i swoją percepcją tłumaczyć sobie po swojemu te skróty myślowe, drobne epizody z jakiejś całości. Sama robiłam tak bardzo często, czy wręcz nagminnie jako nastolatka, po czym pisałam bardzo infantylne i naiwne opowiadania w zeszycie itp. Dopiero z czasem, gdy coraz lepiej poznaje się życie, gdy studiujesz, pracujesz, zbierasz różne życiowe doświadczenia, jesteś przez los stawiana/y w różnych sytuacjach, wśród różnych ludzi i okoliczności... — umysł się otwiera, horyzonty poszerzają i percepcja dojrzewa razem z tobą. Oglądasz te same filmy, co dwadzieścia lat temu i już rozumiesz określone sytuacje, a czasami nawet masz wrażenie, że w ogóle po raz pierwszy tak naprawdę to oglądasz. Już z innym umysłem, doświadczeniami i wyobrażeniami o życiu, ogólnie o świecie.

I nagle okazuje się, że sięgając po tą, czy inną książkę popularnej autorki literatury obyczajowej, tak zwanej "kobiecej", cofam się w czasie o parę dekad. I znowu jako naiwna nastolatka siedzę przed telewizorem i oglądam film dla dorosłych. I znowu mam tworzyć sobie w umyśle krzywy i niepełny obraz świata bądź jakichś sytuacji, ponieważ nie ogarniam tych skrótów myślowych wyrwanych z szerszego kontekstu, a przedstawionych w tej fabule. Zrozumiałam właśnie, że na tym polega tzw. "odmóżdżenie", jeżeli po prostu chcesz z daną książką spędzić miło czas. I to wszystko.

Nie pojmuję ciągle tej mody na powieści "mafijne". W pewnym momencie ktoś to zaczął — udowodnił, że można sobie wykreować jakikolwiek światek w wyobraźni, nie mając nawet zielonego pojęcia o tematyce. I tak poszło to lawinowo jakoś, zalewając rynek wydawniczy. RESEARCH — druzgocąca większość autorek chyba nie zna tego pojęcia. Nie zależy im, aby cokolwiek trzymało się tak zwanej kupy, miało jakikolwiek sens. Przecież dzisiaj największe głupoty się sprzedają, więc po co się wysilać, prawda? Ech...

Ale wracając do TEJ lektury...

To moja pierwsza przeczytana w całości książka tej autorki. Parę lat temu wpadła mi w ręce przypadkiem, a że ten pseudonim coś mi mówił, więc wzięłam. Czytałam dotychczas różne opinie na temat twórczości KN Haner i generalnie rzecz biorąc nie są to moje klimaty.
Muszę jednak przyznać, że opowieść sama w sobie była pociągająca. Był tu jakiś konkretny pomysł na poprowadzenie fabuły, intryga i wartka akcja. Nicole była dość interesująca i nawet polubiłam tę postać, przy czym nie jestem pewna, czy jako bohaterkę w tej powieści, czy jako osobny charakter[~ek] po prostu. Nie przejęłam się fragmentami o jej powrocie do toksycznego związku z Paulem, a to dlatego, że z opinii różnych czytelniczek wiem, że (m.in.) ta autorka ma tendencję do bagatelizowania i nie poświęcania zbytniej uwagi destrukcyjnym, szkodliwym zachowaniom swoich bohaterów, nie prowadzi ich w odpowiednim, zdroworozsądkowym kierunku, tylko zostawia same sobie. Poza tym przecież czytam to jako ta naiwna nastolatka, a ona nie rozumie o co tu właściwie chodzi. ;-)
Z kolei Marcus... WCALE a WCALE nie uwierzyłam w to, że jest niebezpiecznym, bezdusznym gangsterem, pomimo tego, że słowami autorki tak sam o sobie mówił. W ogóle mam wrażenie, że ta mafia jest tu jakaś taka... niepotrzebna. Ot, powierzchownie gruboskórny biznesmen, który robi jakieś lewe interesy z narkotykami w tle. W Stanach każdy obywatel ma broń i umie się nią posługiwać, każdy ma też stosunkowo łatwiejszy dostęp do narkotyków niż my w Polsce. Jego postać jest tak pełna sprzeczności, że już później po prostu się śmiałam.
# kamienna twarz, opanowanie emocji mam wyuczone do perfekcji, nie mam duszy (*?), nic mnie nie ruszy — a nagle, ponoć dojrzały mężczyzna, ma erekcję, gdy widzi piersi przypadkowej kobiety (jak uczniak jakiś); surowy gangster, a wdaje się w dyskusję i pyskówki z zakładniczką, po czym błyskawicznie się w niej zakochuje i usiłuje zgrywać twardziela;
# członka to musiał mieć co najmniej z granitu, bo ta permanentna erekcja w pewnych fragmentach... kurczę, to anomalia! Poza tym jego zdolności są nie z tej ziemi: spuścił się, a za chwilę czytam, że ciągle w akcji — błyskawiczna zdolność regeneracji, szybciej niż kobieta, imponujące;
# zarówno w interesach, jak i pilnowaniu dziewczyny facet się nie popisał: jednak łatwo można go rozproszyć, uśpić jego czujność i zrobić w balona; szef jakiejś mafii, a nie zbyt spostrzegawczy, czujny i rozgarnięty.

Sceny erotyczne same w sobie dobrze napisane, chociaż, gdy już trzeci i kolejny raz czytałam o "pulsującej ci..." to bawiło mnie to.

Zastanawiam się też, czy autorka, która tak chętnie osadza fabułę swoich powieści w USA, była, pomieszkała chociaż troszkę w Nowym Jorku i innych miastach? Czy te wszystkie pomysły i inspiracje czerpie tylko z filmów w telewizji i Google Maps?

Czas z książką spędziłam w zasadzie przyjemnie. Nie jest to jednak dla mnie aż tak wciągająca powieść, żebym była ciekawa dalszych losów tych bohaterów. Jeżeli za dwa, trzy tygodnie będę pamiętać cokolwiek z tej powieści — imiona postaci bądź jakąś scenę — to może sięgnę po drugą część... Też tak zupełnie dla rozrywki, w któreś wolne popołudnie, dla powyżej wspomnianego "odmóżdżenia". ;-)

Taka bajka o "mafii" z elementami dla dorosłych.

Super!

Super!

Rewelacja

Rewelacja

Książki tej autorki są dosyć specyficzne. Nicole nie ma lekkiego życia. Tyle wycierpiała, już się wydawało, że wszystko sie ułoży a tu znów to samo. Taka mało zaradna.