Poezje zebrane

1997-01-01
1997-01-01
8390352060
poezja polska awangarda Reflektor

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (45) 2021 Tomasz Bąk, Marek M. Berezowski, Józef Czechowicz, Magdalena Kicińska, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Ania Morawiec, Benjamin Moser, Redakcja magazynu Pismo, Maciej Robert, Zbigniew Rokita, Agata Romaniuk, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Piotr Sommer, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Tomasz Bąk, Marek M...
Okładka książki Przytulanki Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Przytulanki Jan Brzechwa, Józef...

Mimo, że Czechowicz jest kojarzony z Lublinem, to trudno jego poezję nazwać prowincjonalną. Owszem, sporo, nawet bardzo dużo pisał o Lublinie, ale ten jego Lublin nabierał rangi niemalże historiozoficznej. Z jednej strony Lublin to niemal raj, którego obraz tworzą arkadyjskie wizje i nostalgiczne pejzaże. Z drugiej strony ta cała Arkadia nieustannie jest zagrożona przez jakąś nie do końca nazwaną Apokalipsę.
Klimaty te, to pochodna zarówno czasu w którym żył Czechowicz, ale też egzystencjalnej niepewności i lęku samego poety. Ojciec Czechowicza popadł w obłęd. On z kolei obawiał się, że skłonność może być dziedziczna. W pewnym momencie Czechowiczowi groziła ślepota, dopiero operacja w Paryżu odsunęła jej widmo. Uczestniczył w wojnie 1920 roku, co też zapewne miało wpływ na poczucie zagrożenia.
W Polsce międzywojennej prym wiedli poeci Skamandra, ale to właśnie poezja Czechowicza była bardzo ceniona przez Miłosza, który o Skamandrytach miał raczej marne zdanie.
Może Polska nie była wybitnie obecna w jego poezji, ale śmierć miał bardzo polską. Zginął w bombardowanym Lubinie we wrześniu 1939 roku.
A sama poezja?
Nie jest to oczywiście Tuwim, czy Gałczyński, ale niektóre wiersze naprawdę robią wrażenie. Szczególnie ich trudny do podrobienia klimat i "rozfalowana muzyczność" tej poezji.

Dodaj cytat z książki Poezje zebrane