Ziemia

Emil Zola Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 15) literatura piękna
La Terre
Rougon-Macquartowie (tom 15)
literatura piękna
1960-01-01
Róża Centnerszwerowa

Bardzo trudna i ciężka lektura. Pomimo tego, że uwielbiam Zolę, tym razem na początku wydawało mi się, że nie podołam. To była istna orka na ugorze, dosłownie i w przenośni. W tej powieści pisarz obrazuje życie rolników przywiązanych całym sercem do swojej ziemi. To tytułowa ziemia jest silą sprawczą ich postępowania. Gdy się przyjrzeć postaciom, można dostrzec w ich...

"O ile nawet ziemia jest istotnie cicha i dobra dla tych, co ją kochają, wsie, przyklejone do niej niby gniazda robactwa, te roje ludzkie żyjące jej ciałem i potem, wystarczają, aby ją zbezcześcić i zatruć" - to jedno wyrwane zdanie oddaje cała istotę tej książki.
Nie bez powodów książka ta tak poruszyła piśmienną część francuskiego społeczeństwa. Życie na wsi nie jest (nie...

• Literatura francuska
  • Emil Zola