Wehikuł czasu

Okładka książki Wehikuł czasu
Herbert George Wells Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury angielskiej fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Klasyka literatury angielskiej
The Time Machine
Wydawnictwo CM
2017-05-11
2017-05-11
Feliks Wermiński

Nie pamiętam tego, ale ,,Niewidzialny człowiek" bardziej mi się podobał.

Nie pamiętam tego, ale ,,Niewidzialny człowiek" bardziej mi się podobał.

Piękna podróż w czasie, zarówno dla współczesnego czytelnika, jak i bohatera ;) A i do refleksji może skłonić…

Dla mnie - naprawdę super. Jest niepokojąca, tajemnicza, a pomysł nawet po latach wydaje się oryginalny i niesztampowy . Opisy bardzo obrazowe, co także jest plusem. Co do refleksji nad postępem i człowieczeństwem - naprawdę bardzo dobre.

Klasyka może być ciekawa, to oto dziełko Wellsa jest na to dowodem. Czytajmy więcej klasyki, także w wydaniu raczkującego science fiction.

Rozpoczynając tę książkę trzeba pamiętać, że wydana została pod koniec XIX wieku... Wizje w niej zawarte zostały później "przerobione" wzdłuż i wszerz, a mimo to fabuła jest ciekawa, a "Wehikuł czasu" czyta się bardzo przyjemnie! Nie zestarzał się wątek główny, ani też problemy, jakie Podróżnik w czasie nalopotyka na swojek drodze. Część tematów można śmiało przenieść na dzisiejsze czasy... Bardzo dobra lektura!

Jak na lata powstania - zaskakująco dobrze się czyta. Sci-fi dopiero raczkowało, ale autor już potrafił wykorzystać je jako pretekst do przedstawienia swoich przemyśleń. Krótkie, ale ciekawe, choć socjalistyczne wstawki zestarzały się bardzo źle. Bardzo ładne wydanie Vespera.

Krótkie ale ciekawe. Interesująca wizja przyszłości, wymyślona przez człowieka z przeszłości.

Zupełnie nie tego się spodziewałem. Świetna powieść Sci-Fi roztaczająca przed czytelnikiem bardzo niepokojącą wizję przyszłych losów ludzkości. Przygoda z elementami horroru podana w formie gawędy podróżnika w czasie. Mimo sędziwego wieku utworu, nie odczuwa się zbyt archaicznego języka, a wzmaga się jedynie niepowtarzalny klimat salonu XIX-wiecznej arystokracji.

Kolejne spotkanie z prozą H.G. Wellsa - ponownie udane i, co ważniejsze, zaskakujące!

Wątek podróży w czasie pozostaje jednym z moich ulubionych już od lat, choć mam wrażenie, że rzadko trafiam na pozycje satysfakcjonujące. Mając jednak na koncie już dwa spotkania z twórczością Autora, wierzyłam, że i "Wehikuł czasu" dostarczy mi sporo pozytywnych emocji.

Tak też się stało, choć powieść poprowadzona została zupełnie inaczej, niż oczekiwałam. "Wehikuł czasu" zaczyna się bowiem od opisu spotkania grupy mężczyzn w posiadłości jednego z nich. Gospodarz utrzymuje, że opracował metodę podróży w czasie - ba, udał się w taką podróż, i chętnie opowie towarzyszom o swoich przygodach. I to opis tychże zajmuje większość książki. Jak wygląda świat przyszłości? Podróżnik opisuje go jako niemal idylliczne miejsce zamieszkałe przez Elojów: istoty bierne, wręcz leniwe, obawiające się mroku. O zmierzchu spod ziemi wychodzi bowiem drugi rodzaj jej mieszkańców: mięsożerczy Morlokowie.

"Wehikuł czasu", w kontraście do "Wojny światów" i "Wyspy doktora Moreau", wydał mi się nieco nudny. Autor poświęcił bowiem sporo miejsca na opis spokojnego życia u boku Elojów. Z czasem przygody Podróżnika stają się coraz mroczniejsze - i muszę oddać H.G. Wellsowi honor, gdy już romansuje z horrorem, robi to umiejętnie i autentycznie wzbudza dreszcze - a ostatecznie prowadzą protagonistę do nadzwyczaj ciekawych i przenikliwych wniosków. Świat Elojów i Morloków nie jest jednak końcem drogi naszego dzielnego Podróżnika.

W moim odczuciu, to właśnie kilkadziesiąt ostatnich stron "Wehikułu czasu" stanowi o jego największej sile. Kreślona przez Autora wizja przyszłości wstrząsnęła mną i dała do myślenia. Mam wrażenie, że zapadła w pamięć znacznie lepiej niż wcześniejsze, szerzej opisane, sekwencje. Przygotowane przez Piotra Goćka posłowie, "Utopista u kresu dziejów", świetnie podsumowuje puentę tej opowieści, ale też podsuwa czytelnikowi popkulturowe twory próbujące adaptować lub rozwijać dzieło Wellsa (z lepszym lub gorszym skutkiem). Tak jak w przypadku "Wyspy doktora Moreau", posłowie wydaje mi się świetnym dodatkiem, którego nie warto pominąć.

W obliczu pomysłu na historię i niesamowitej, bardziej złożonej niż mogłoby się wydawać, wizji przyszłości, bledną kreacje bohaterów. Ani Podróżnik, ani jego towarzysze z "teraźniejszości" czy przyszłości, nie zapadają w pamięć, nie zwracają na siebie uwagi; stanowią raczej dodatek do opowieści, pionki niezbędne do przedstawienia wydarzeń.

"Wehikuł czasu", mimo świetnego zakończenia, podobał mi się nieco mniej niż przywoływane już "Wojna światów" i "Wyspa doktora Moreau". Nie potrafię nie zachwycić się przenikliwością i kreatywnością Autora, więc tę powieść nadal polecam. Nie jest długa, przy odrobinie samozaparcia można ją przeczytać w jeden wieczór, a choć chwilami się dłuży, pozostawia po sobie niesamowity posmak.

Tak też się...

Na półkach: , , , ,

Kilka osób spotyka się w mieszkaniu podróżnika w czasie, aby wysłuchać jego opowieści o wyprawie do odległej przyszłości. Świat wówczas nie wygląda już tak, jak można byłoby przypuszczać.

„Wehikuł czasu” to chyba najpopularniejsza powieś H. G. Wellsa, a przynajmniej to o niej usłyszałam w pierwszej kolejności jako o powieści tegoż autora. Oczywiście zaczęłam przygodę od filmu, którego jednak oglądałam głównie jako dziecko, fragmentami, bojąc się przedstawionej rzeczywistości. Jak to jednak zwykle z XIX-wieczną literaturą bywa, współczesna ekranizacja miała w sobie znacznie więcej akcji, niż sama powieści.
Bo w gruncie rzeczy „Wehikuł czasu” to naprawdę krótka historia, w której nie dzieje się jakoś wyjątkowo dużo. Książka w wydaniu Vespera ma jakieś 150 stron, z czego ok. 120 to sama powieść, a w tym są jeszcze ilustracje. Dlatego to naprawdę lektura na jeden wieczór, albo nawet nie.
I być może właśnie dlatego podobała mi się bardziej, niż nieco dłuższa „Wojna światów”. Forma, która udaje realistyczny reportaż, w którym bohater opowiada swoją opowieść w dość surowy sposób, potrafi być dla mnie nieco nudząca, a tutaj, przez objętość, po prostu nie zaczęłam się nudzić. Ba, właściwie przeczytałam całość na dwóch niezbyt długich posiedzeniach.
Poza tym sam główny bohater w przypadku tej historii jakoś bardziej przypadł mi do gustu, a opisy innego świata również po prostu były mi bliższe. Jednocześnie czuję, że nie do końca mam po co się rozpisywać na temat samej fabuły, bo najzwyczajniej w świecie ta historia jest w naszej świadomości od lat i większość zainteresowanych fantastyką, czy w ogóle kulturą osób powinna ją mniej więcej kojarzyć.
W moje ręce, jak już wspominałam, wpadło wydanie Vespera. Bardzo lubię to, jak to wydawnictwo publikuje swoje książki. Grubszy papier, twarda oprawa, ładna grafika na okładce i oryginalne ilustracje wewnątrz naprawdę umilają lekturę i sprawiają, że te książki aż się chce trzymać na półce.
Taką klasykę, jak „Wehikuł czasu”, warto poznawać, nawet jeśli fantastyka nie leży w kręgach literackich zainteresowań. Jej wpływ na światową literaturę jest w końcu naprawdę duży, a to nie jest ani długa, ani męcząca powieść.

Na półkach: , , , ,

Klasyki mają to do siebie, że jakie by nie okazały się być, w naszej końcowej ocenie, to i tak pewna doza szacunku i docenienia przypisana jest im niemal z obowiązku. Chociażby z tego powodu, "Wehikuł czasu" nawet jakbym bardzo tego chciał, po prostu nie mógł, dostać ode mnie złej oceny. Jednocześnie jednak, byłbym niezmiernie ze sobą nieszczery, gdybym przyznał z ręką na sumieniu, iż książka mnie jakoś niesamowicie porwała, czy zachwyciła. Oczywiście, nie można przejść obojętnie obok faktu, iż Wells swoim dziełem wyznaczył ścieżki ogromnej ilości twórców, ponieważ jego śmiała wizja podróży w czasie, okazała się być pionierską. Dodatkowo, jako jeden z pierwszych twórców, podważył wizję życia pozagrobowego i obnażył teorię o człowieku, jako zwykłym organizmie, którego czeka kres tak samo jak wszystkiemu, co go otacza. Choć jest to lektura, będąca również pewnymi podwalinami, dla kolejnych pokoleń twórców literatury sci-fi, odnalazłem więcej w niej eseju i pewnych filozoficzno-politycznych poglądów autora, aniżeli jakichś wydarzeń stricte futurystycznych. Wydaje mi się, że było ich na tyle w oszczędnych ilościach, aby tylko umożliwiłyby wpisanie się w gatunek. Z superlatyw warto zauważyć, iż książka jest bardzo wielowymiarowa i nieprzeciętna, co nietrudno jest odczuć, nawet po tak długim czasie, od dnia jej premiery. Ponadto, daje się również poznać, ze strony bogactwa wyszukanych słów i niełatwych naukowych zwrotów. Fabularnie jednak niestety bardzo się wynudziłem. Mam wrażenie, że gdybym żył nawet jeszcze jakieś dwadzieścia, dwadzieścia pięć lat temu, to byłbym wprost oczarowany tym, co ma mi do przekazania owa historia. Dziś jednak, w czasach, w których równie dobrze Wells, śmiało mógłby osadzić akcję swojego utworu, ma się zupełnie inny odbiór przekazywanej tam treści. Jako ciekawostka i poznanie tak zasłużonej literacko osobistości, wraz z jego dystopijną wizją przyszłości, jak najbardziej na tak. Z przykrością jednak stwierdzić również należy, iż książka nie zestarzała się najlepiej.