rozwiń zwiń

Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie

Okładka książki Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie
Roger Scruton Wydawnictwo: Zysk i S-ka filozofia, etyka
filozofia, etyka
Green Philosophy: How to Think Seriously About the Planet
Zysk i S-ka
2017-05-08
2017-05-08
Scruton filozofia ekologia konserwatyzm konserwatyzm a ekologia globalne ocieplenie ojkofilia ojkofobia

Podoba mi się, bo też jestem zielonym konserwatystą .

Podoba mi się, bo też jestem zielonym konserwatystą .

Jak na książkę filozoficzną, jest napisana dosyć jasno i przystępnie. Tym niemniej, powiedziałbym, że nie jest to już poziom popularnonaukowy, ale nieco wyżej - na pewno wymaga uwagi i skupienia.
Warte polecenia, szczególnie dla różnych denialistów globalnego ocieplenia i tym podobnych.

Tym niemniej, bardzo fajnie, że powstała. Śp. Roger Scruton bardzo przekonująco pokazuje, że troska o środowisko, jest jak najbardziej konserwatywną wartością. I warto o nie dbać....

Trochę naiwnych wniosków, ale i sporo skłaniających do refleksji, a perspektywa interesująca. Książka jest nieco bałaganiarska i chaotyczna, ale wybaczam to autorowi bo lubię jego wyrafinowany, pełen umiaru i kultury anglosaski konserwatyzm. Szkoda, że nie napisze już żadnej książki

Polecam tę pozycję pod rozwagę wszystkim prawicowcom i korwinistom uważającym, że ekologia to tylko lewackie wymysły.

Świetne refleksje o Ziemii i ojkofilii przeplatają się z naiwną wiarą w spontaniczną ludzką odpowiedzialność i dogmatyczną niechęcią do działań państwa. Choć liczba przytaczanych wątków i autorów może imponować, to momentami wciągają nas one w wielostronnicowe dygresje. Przez to książka jest bardzo nierówna - raz wciąga i inspiruje do własnej refleksji, a w innych miejscach nuży i zachęca do przeskakiwania obszernych wywodów, np. o literaturze anglosaskiej.

Całość jest swego rodzaju gawędą, której brakuje ułożonej struktury i poprowadzenia "opowieści" od początku do końca.

Bardzo ciekawa pozycja. Autor prezentuje konserwatywne podejście do ochrony środowiska, pogląd na współczesne wierzenia odnośnie efektu cieplarnianego itd. Jednak przedstawia on postawy skrajne, nieprzejednane, a tym samym odporne na argumenty. Krytykowana zasada przezorności nie jest takim beznadziejnym konstruktem, bo gdyby ją zastosować to uniknęłoby się problemów z DDT, BSE, PCB i kilkoma innymi nieciekawymi literkami. Podobnie oczekiwanie na oddolne inicjatywy ochrony środowiska być może sprawdza się w Wielkiej Brytanii, ale nie w Polsce. Vide Turnicki Park Narodowy. Mimo tej krytyki uważam, że warto przeczytać tę książkę, bo niesie wiele wartościowych myśli.

Dodaj cytat z książki Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie