Kup teraz - 13 ofert w cenie od 12.16 zł do 16.94 zł

Nowe Średniowiecze

Mikołaj Bierdiajew Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
2019-05-17
2019-05-17
Marian Reutt
Meandry Kultury
literatura rosyjska filozofia

Ciekawe przedstawienie historii. Średniowieczne uduchowienie człowieka i późniejsze odduchowienie go przez kilka następnych wieków.

Miałbym sporo zarzutów, bo pozycja bardzo zideologizowana. Wciskanie chrześcijańskiej myśli, w zasadzie, bez uzasadnienia, myślenie życzeniowe. Teza, że człowiek w końcu dojdzie do jakiejś oświeconej teokracji jest czystą fantazją. A...

Książki mające charakter naukowy, czy wykładniczy rzadko są w stanie mnie poruszyć- zaintrygować, zdziwić, nawet oburzyć? jak najbardziej. nie sądziłem jednak, że praca filozoficzna byłaby w stanie mnie poruszyć, Bierdiajewowi jednak się to udało.

Nie uważam przy tym "Nowego średniowiecza" za dzieło genialne. Owszem, kilka stwierdzeń autora było dla mnie zaskakujących i...

Pozycja zaliczająca się do klasyki filozofii, zwłaszcza tej chrześcijańskiej. Niewątpliwie mocno odnosi się do czasów, w których powstała (okres międzywojenny), ale i dzisiaj warto ją poznać. Dla wszystkich zainteresowany nie tylko filozofią, ale szeroko pojętą myślą polityczną.

Bezbłędna.

"Pierwiej bowiem zmienia się coś w duszy człowieka zanim nastąpi to w świecie zewnętrznym. I zanim zniszczały wartości historyczne współczesnego człowieka, nastąpiło w jego duszy załamanie. "

Książka ciekawa warta zapoznania w kontekście filozofii chrześcijańskiej. Mikołaj Bierdiajew wychodził z założenia, że wszelkie zmiany, aby mogły nastąpić swój początek zawsze mają we...

Bardzo wartościowa i kontrowersyjna książka. Zwłaszcza dla ludzi określających się jako konserwatyści, wzdychających za światem sprzed krwawej antyludzkiej rewolucji francuskiej, o bolszewickiej nie wspominając. Trudna, wymagająca sporej erudycji, lecz zmieniła moje postrzeganie pewnych spraw.

Trudna, momentami bolesna i przykra, ale wartościowa książka.

Książka filozoficzna, ale spokojnie może ją przeczytać każdy kto interesuje się taką tematyką, którą sam określam jako teologię polityczną (oczywiście nie jestem twórcą tego terminu, a szkoda). Na pewno powinien przeczytać ją każdy "zacietrzewiony" (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) konserwatysta. Nie po to by się nawracał na postępowość, ale po to by zrozumiał pewne...

Polecam, książka daje do myślenia, szczególnie w dzisiejszych czasach - czasach pogoni za pieniądzem i zatracenia własnej wartości.

• Filozofia
  • Chcę w prezencie