Przewodnik ksenofoba. Norwegowie

2017-02-20
2017-02-20
Jerzy Wołk-Łaniewski

Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Niemcy Ben Barkow, Stefan Zeidenitz
Przewodnik kse... Ben Barkow, Stefan ...
Okładka książki Cabin Porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata Noah Kalina, Zach Klein, Steven Leckart
Cabin Porn. Po... Noah Kalina, Zach K...
Okładka książki Jakoś to będzie. Szczęście po polsku Beata Chomątowska, Dorota Gruszka
Jakoś to będzi... Beata Chomątowska,&...

Zabawna książka. Książeczka właściwie. Napisana naprawdę dowcipnie. Nie wiem na ile spostrzeżenia autora są trafne (jak dotąd nie było mi dane mieszkać w Norwegii, ani wogóle tam być),ale czyta się super.

Spełnia to, co obiecuje spełnić, jest więc humorystycznym przewodnikiem po kraju zachodniej Skandynawii. Nie jest to z pewnością głębsze wejrzenie w problemy i radości tego kraju, a jedynie ich zarys. Dobra jako lekka lektura dla zafascynowanych krajem, i jako pierwsza książka dotycząca Norwegii po którą można sięgnąć, jeśli zdecydujemy się takie czytać.

Zima się kończy, sezon sportów zimowych też - pora poznać specjalistów od biegania, skakania i zjeżdżania na nartach (a także od wielu innych dyscyplin),czyli Norwegów. O tym jest właśnie kolejny przeze mnie przeczytany przewodnik ksenofoba.
Wydaje mi się, że autor (ciekawa postać, choćby ze względu na związki z Polską) dobrze uchwycił odmienność tej nacji na tle innych, w tym ich wyróżnianie się spośród Skandynawów. Jeśli wierzyć Ellowayowi - a z rozmów z osobami, które Norwegów poznały, np. wiele lat mieszkając w ich kraju - są to dość mrukliwi indywidualiści rodzinni, niechętnie zawierający nowe znajomości, obsesyjnie wręcz korzystający z uroków przyrody, wytrwale uprawiający sporty, nastawieni pozytywnie do walorów równości, co widać choćby w niezbyt zróżnicowanych pensjach, zamożni jako naród, wreszcie stawiający na solidną i wytrwałą (ale nie za długo trwającą) pracę i zimny wychów od żłobka do starości.
A może jest inaczej? Może coś pominąłem albo przeinaczyłem? Warto sprawdzić, czytając ten tomik "Przewodnika", bo jeden z ciekawszych w serii.

"Przewodnik ksenofoba - Norwegowie" to treściwa i króciutka książeczka, okraszona sporą dawką humorystycznych anegdotek. Kiedy już zaczniesz ją czytać, najpewniej od razu dotrzesz do końca. Omawia najważniejsze aspekty "norweskości" podając czytelnikowi same konkrety. Dla mnie, przed wycieczką do Norwegii to pozycja obowiązkowa. Z pewnością sięgnę też po pozostałe tytuły z serii, bo naprawdę warto!

Przewodnik ksenofoba - bardzo się cieszę, że odkryłam tę ciekawą serię, bo po przeczytaniu tej pierwszej, zamierzam odkryć i inne.
Zaczęłam od mojej wymarzonej Norwegii, a z tej niewielkiej książeczki dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy o rodowitych Norwegach.
Wiem teraz dlaczego nie zostają po godzinach w pracy, jakie sporty lubią, co myślą o sobie i innych, i nawet co najczęściej jedzą (łatwo strawne ale nudne). :P
Książka napisana z humorem i ironią, ale myślę, że nikt nie poczuje się urażony. To wielka zasługa autora, który w delikatny sposób przedstawia zalety i wady narodu o którym pisze.
Polecam tę książkę wszystkim, nie tylko miłośnikom Norwegii.

Obrazkowe fragmenty: https://www.facebook.com/bookijoany/photos/pcb.928626083954449/928621903954867/?type=3&theater

Bardzo fajna, szybko się czyta. Duży plus za zabawne komentarze.

Bardzo fajna, szybko się czyta. Duży plus za zabawne komentarze.

• Skandynawia
  • Kraje nordyckie