Ze wspomnień cyklisty

Fundacja Festina Lente
Warszawa
klasyka
Warszawa

Anastazy otrzymuje urlop od dyrektora banku na regenerację sił i wyrusza rowerem poza stolicę.

Historia Fitulskiego nie tylko bawi czytelnika, ale umiejętnie promuje zdrowy styl życia, a w szczególności jazdę na rowerze, których to Prus był propagatorem. Mamy tu obrazki ze stolicy i ze wsi, mamy też zgrabnie sportretowane społeczeństwo – od chłopskiej biedoty po zamożne mieszczaństwo. Dają się zauważyć pozytywistyczne idee i parodia romantycznego ideału miłości....

"Ze wspomnień cyklisty" to jedna z najdłuższych nowel Prusa. Szkoda że jest nowelą tak mało znaną, ponieważ w niej Pan Bolesław a właściwie Aleksander, popisał się bardzo dobrą formą. Lektura tego utworu jest wciągająca a w wielu momentach można zrywać boki ze śmiechu.

Głównym bohaterem, naszym tytułowym cyklistą jest pan Anastazy Fitulski. Z zawodu księgowy z...

Książka zmieniająca Prusa - już nie jest Prusem od wielkiej "Lalki", jest Prusem badającym świat i to na rowerze - mi bardzo przypadła do gustu.

• Literatura polska
  • Klasyka
  • 2010
  • Obyczajowe
  • We fragmentach
  • FORMA: Powieści
  • E-Wolne Lektury
  • Bolesław Prus

Dodaj cytat z książki Ze wspomnień cyklisty