Przebudzenie

Prószyński i S-ka
2015-01-01
2015-01-01
Tomasz Wilusz

Każda mija przygoda z książką Kinga wygląda tak samo: bardzo mi się podoba początek, zawiązanie fabuły i pomysł na książkę i zawsze jestem rozczarowana lub wrecz zgorszona koncówką i tym jak jest słaba. Bardzo podchodzi mi to co King pisze dopoki nie przejdzie do elementow horroru, ktore uważam przeważnie za strasznie tandetne. Tym razem było tak samo: początek, historia pastora, głównego bohatera i jego rodziny bardzo przypadła mi do gustu, drugie spotkanie z pastorem też niczego sobie, ale później klimat się jakby zmienił i podobało mi się mniej. Zakończenie w ogóle mi nie podeszło, a jestem fanką Lovecrafta. Dodatkowy minus za żenujący "związek" podstarzałego głównego bohatera z dużo młodszą kobietą .

Ksiażka ok. Jest to moja 2 pozycja Kinga(1 to ,,Nocna Zmiana") i słyszałam, że to jedna z lepszych książek Kinga, a więc boję się jak wyglądają słabe .....🫥
Mniejsza o to. Ekhem...większość książki to relacje międzyludzkie -co było dobrze odtworzone- wątek horrorowy(troszkę mało) skiepścił się strasznie pod koniec. I szkoda mi było Charliego.

Bardzo podobała mi się ta książka. Powolne budowanie postaci i relacji między nimi nadała im autentyczności. Czuję się jakbym naprawdę ich znała i obserwowała ich życie. Szkoda mi było Charliego, bo naprawdę na początku go lubiłam. W ogóle cały pomysł na fabułę bardzo dobry i zakończenie w horrorowym stylu. To jest właśnie King, którego lubię.

Większość książki to powolne przedstawienie relacji bohaterów na przestrzeni kilkudziesięciu lat i o dziwo, te relacje międzyludzkie to najciekawszy element tej książki. Motyw horroru, który uwydatnia się pod koniec, inspirowany Lovecraftem, jest po prostu przeciętny. Postać Pastora i relacja głównego bohatera z jego miłością z młodości, motyw przemijania, generalnie, ludzkie problemy, to wg mnie "światełko" tej książki.

Poznajemy młodego Jamiego Mortona i jego rodzinę ,Jamie jest tu głównym bohaterem jak i narratorem. W wieku sześciu lat spotyka Charlsa Jacobsa ,nowego pastora zafascynowanego energią elektryczną i jej potencjałem ( w 1963 kłócą się o pilota do tv ,a w moich stronach dopiero 1969 założono prąd ),który traci wiarę .Początek to taki dramat obyczajowy , Jamie dorasta ,zaczyna grać na gitarze w różnych zespołach,jest dziewczyna , ale są też nałogi i pojawia się Jackobs ,teraz jako magik na festynach gdzie bawi się energią i po pewny czasie ujarzmia ją do uzdrawiania ludzi.Ale ma to swoje konsekwencje ,bo budzi moc z drugiej strony. A Jamie ma dług u starego pastora,a cena jest wysoka za ciekawość ,bo nie wiadomo co spotyka nas po śmierci. Takiego Kinga lubię ,każe nam czekać na to co nieuniknione .

Jeden z lepszych nowych Kingów. Fabuła przemyślana i wciągająca, nie nudzi. Opisy barwne, bohaterownie z krwi i kości, zakończenie to coś naprawdę ekstra, zaskakuje.

"Przebudzenie" jest jednym z tytułów, których premiery wyczekiwałam z wypiekami na twarzy i którą przeczytałam od razu po otrzymaniu przesyłki. Mam z nią więc naprawdę wiele fajnych skojarzeń i wspomnień.

Historia opowiada o Jamiem Mortonie, który jako dziecko poznaje Charlsa Jacobsa - nowego pastora, który przybył do miasta wraz ze swoją piękną żoną. Tę częśc powieści wspominam najlepiej, bo - jak już pisałam - uwielbiam dzieciństwo opisywane piórem Kinga. W dodatku cała historia rozpoczyna się w latach sześćdziesiątych. Ogólnie w książce Jamiego poznajemy bardzo dobrze - od dzieciństwa przechodzimy przez kolejne etapy jego życia, a ja uwielbiam takie podróże w czasie na przełomie jednej powieści. W ciągu tych wszystkich lat losy Jamiego oraz Charlsa przeplatają się w najmniej oczekiwanych momentach.

To, co dobrze pamiętam, to znakomite budowanie napięcia. Książka traktuje o tragedii jednego człowieka, jego odwróceniu się od Boga i upadku moralności. Musiałam sobie przypomnieć niektóre wątki, bo przyznam, że trochę zdążyłam pozapominać, ale dobrze pamiętam kazanie Charlsa oraz dosadny obraz tragedii, która go spotkała.
Książka w doskonały sposób ukazuje niesprawiedliwość świata i losu, a także to, jak bardzo jedno zdarzenie może odcisnąć piętno na całym naszym późniejszym życiu. Niezupełnie pamiętam zakończenie, lecz kojarzę, że zawiodłam się po tym, jak było zachwalane w opisie. Cóż, King nigdy nie był mistrzem dobrych zakończeń.

(recenzja nie jest współpracą reklamową)

Straszna kicha. Do połowy książki nie dzieje się nic, a zakończenie zostało spartolone. Stephenie, pisz tak jak kiedyś!

Kolejna książka Kinga poruszająca ważny i smutny temat.
Tym razem jest to strata najbliższych - żony i synka - w wypadku, która powoduje upadek Pastora i odejście od wiary.
Charles Jackobs to nie tylko pastor, ale również wielki naukowiec, który znajduje sposób na odkrycie co jest po śmierci.
Czy mu się to uda, bez zwariowania i utrzymania przy życiu? To trzeba sprawdzić.
Wahałem się między 8, a 9, jednak fabuła i to, co zobaczył przekonało mnie do 9.

Kolejna książka Kinga poruszająca ważny i smutny temat.
Czy mu się to uda, bez zwariowania i utrzymania przy życiu? To trzeba...

Jedna z lepszych Kinga,przyjemnie się czyta

Jedna z lepszych Kinga,przyjemnie się czyta