Cela

Initium
2017-04-26
2017-04-26
Agnieszka Hofmann
thriller psychologiczny współczesna literatura niemiecka

Naprawdę dobry thriller psychologiczny (!) mało znanego autora.

Jeśli ktoś lubi thrillery to bardzo polecam.

Trzyma w napięciu i ciekawi od pierwszej do ostatniej strony.

Naprawdę dobry thriller psychologiczny (!) mało znanego autora.

Jeśli ktoś lubi thrillery to bardzo polecam.

Trzyma w napięciu i ciekawi od pierwszej do ostatniej strony.

Książka napisana bardzo chaotycznie, mam wrażenie, że autor zagubił się w pewnym momencie, o czym tak naprawdę pisze książkę. Podobało mi się zakończenie, ale niestety nie rekompensowało okropnie nieprzemyślanej większości lektury.

W dużym stopniu powiela atmosferę "Lśnienia" Stephena Kinga, choć King zdecydowanie lepiej tworzy postacie i scenerię, a Winner idzie momentami w dość obrzydliwą makabrę (nawet jeśli tylko wyobrażoną). Zakończenie nie jest wielkim zaskoczeniem, chociaż pozostaje sporo wątpliwości i niejednoznaczności. Opowieść napisana z punktu widzenia dorosłego już, ale w trakcie wydarzeń jedenastoletniego bohatera może być jego fantazją i sposobem na osiąganie dorosłości przez eliminację postaci ojca albo ilustracją przysłowia "jaki ojciec taki syn".

Przez pierwszą połowę szczerze mówiąc czytałam i nie do końca wiedziałam co.
Czy to kryminał czy horror?
Czy w domu jest morderca?
Czy to tylko fantazje, halucynacje, wymysły chłopca?
Choroba psychiczna?
Opętany dom?
Morderca czy duchy?
Rzeczywistość czy sen?
Druga część jest znacznie ciekawsza, porwała mnie ta książka, nie mogłam się od niej oderwać. Co jakiś czas rozdziały są przeplatane rozmyślaniami mordercy, tym co robi, aż ciarki przechodzą. Jest brudno i mrocznie.
Zakończenie zaskakuje gdy już się wydaje, że wszystko wiesz... okazuje się, że nic nie wiesz...

Przez pierwszą połowę szczerze mówiąc czytałam i nie do końca wiedziałam co.
Czy to kryminał czy horror?
Czy w domu jest morderca?
Czy to tylko fantazje, halucynacje, wymysły chłopca?
Choroba psychiczna?
Opętany dom?
Morderca czy duchy?
Rzeczywistość czy sen?

Ogólnie książkę przeczytałam z polecenia znajomej, z jej opowieści nastawiłam się na coś mocnego. Przyznam, że książka mi się bardzo podobała. Nie jestem wybitnym czytelnikiem thrillerów, moja opinia jest z bardziej perspektywy amatora tego gatunku. Początek wydawał się trochę nudnawy, jednak jak się głębiej wczytało, zaczęło się robić interesująco. Mimo wszystko ciekawie została przedstawiona tam mielarka do mięsa. Całość książki jest opisana z perspektywy jedenastoletniego dziecka, co w sumie nie przypadło mi za bardzo do gustu. Najbardziej zszokowało mnie zakończenie, nie spodziewałam się tego w zupełności.

Na początku bardzo mnie nudziła. Miałam ochotę odłożyć. Książka dzieli się na 2 części. Napisze tak pierwsza część słaba druga dużo lepsza. Ogólnie książka wstrząsająca. Warto ją przeczytać i przetrwać ten nużący początek.

3/4 książki o niczym. Nie wiem, czemu dobrnąłem do końca, ale dobrnąłem. Zakończenie nawet ciekawe, ale całość zdecydowanie niewarta poświęcania czasu.

Bardzo się męczyłam podczas czytania...

Bardzo się męczyłam podczas czytania...

Beznadziejna. Zmęczyłem z ciekawości o zakończenie, ale szkoda było czasu

Beznadziejna. Zmęczyłem z ciekawości o zakończenie, ale szkoda było czasu

bardzo mnie wymęczyła ta książka.
PRZECZYTAŁAM,
ale więcej nie sięgnę po książki tego autora

bardzo mnie wymęczyła ta książka.
PRZECZYTAŁAM,
ale więcej nie sięgnę po książki tego autora