Grawitacja

Okładka książki Grawitacja Tess Gerritsen
Okładka książki Grawitacja
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Albatros Seria: Anatomia zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Anatomia zbrodni
Gravity
Albatros
2017-01-10
2017-01-10
Andrzej Szulc
grawitacja Gerritsen anatomia zbrodni

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Zupełnie inna niż znane mi do tej pory książki tej autorki. Jednak ostatecznie dałam się porwać. Ciekawi bohaterowie, opisy kosmicznej podróży,... Mnie akurat zakończenie nie rozczarowało. W tym szaleństwie jest metoda :-)

Świetna ksiazka, ciekawa odmiana w stosunku do kryminalow Gerritsen.

Świetna ksiazka, ciekawa odmiana w stosunku do kryminalow Gerritsen.

Autorka tym razem zabiera nas w kosmos, niespecjalnie daleki ale jednak... . Eksploruje dobry pomysł, wykorzystując swoją wiedzę medyczną, co zdecydowanie dodaje jakości opowieści. Szybko rezygnuje z analizy ledwo zarysowanego konfliktu pomiędzy kosmonautami pochodzącymi z różnych krajów, a szkoda. Na koniec funduje nam łzawo-romantyczne rozwiązanie, co tejże powieści jakości ujmuje. W sumie szału nie ma, ale poczytać można.

Wciągający thriller z akcją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i Ziemi. Bardzo ciekawy pomysł i realizacja. Na początku akcja może trochę zbyt długo się zawiązywała, ale potem ciężko było już odłożyć.

Choć tematyka kosmiczna nie jest mi szczególnie bliska to jednak magia nazwiska Gerritsen zrobiła swoje i sięgnąłem po 'Grawitację'.

Świetnie napisana książka !

Nieznana choroba atakuje członków załogowej stacji kosmicznej ISS.
Ani na ziemi, w Houston, ani na samej stacji nikt nie wie co się dzieje.
A może jednak są tacy, co wiedzą więcej niż inni.

Choć część terminologii technicznej jak i medycznej była dla mnie całkowicie obca (kłania się wykształcenie autorki) to od książki nie mogłem się oderwać.
I to pomimo braku Jane i Maury.

Tess bardzo umiejętnie stopniuje napięcie, akcja nie zwalnia ani na moment a gdzieś z tyłu głowy pojawia się pytanie, czy opisana w książce sytuacja to li tylko wymysł autorki.
Czy to może być (jest) realne ?

Jestem zbyt wielkim laikiem, aby móc odpowiedzieć na to pytanie, ale lektura wywarła na mnie kolosalne wrażenie.

Zdecydowanie polecam !!

9/10.

Świetnie napisana książka !

Nieznana choroba atakuje członków załogowej stacji kosmicznej ISS.
Ani na ziemi, w Houston, ani na samej stacji nikt nie wie co się dzieje.
A może jednak są tacy, co wiedzą więcej niż inni.

Choć część...

Wciągnęła mnie, nie ukrywam. Ale zakończenie rzuciło się takim cieniem na całość, że zapamiętam tylko swój jęk niesmaku po zamknięciu książki.

To było moje pierwsze spotkanie z Tess Gerritsen i nie mogłam trafić lepiej. Wciąż dla mnie to chyba jej najlepsza książka. Strasznie trzyma w napięciu przez te niepokojące wydarzenia i choć końcówka mogłaby być odrobinkę lepsza to i tak moja opinia o tej książce się nie zmieni.

Uwielbiam autorkę, a to jedna z jej lepszych książek

Uwielbiam autorkę, a to jedna z jej lepszych książek

Gdyby wyciąć nudne fragmenty była by bardzo dobra.

Gdyby wyciąć nudne fragmenty była by bardzo dobra.

Nie chcąc psuć radości z czytania tylko kilka słów wprowadzających w fabułę: Jeden z eksperymentów naukowych przeprowadzanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wymyka się spod kontroli na skutek czego stan zdrowia jednego z astronautów z godziny na godzinę się pogarsza. Czy obecna na stacji doktor Emma Watson, wysłana na stację w zastępstwie innego astronauty, który musiał opuścić ISS z powodów rodzinnych jest w stanie mu pomóc? Co spowodowało infekcję? Czy reszta załogi jest bezpieczna?

Tyle tytułem wstępu, ale co sprawia, że książkę czyta się naprawdę dobrze?
Po pierwsze, trudno zdefiniować co to za rodzaj literatury. S/F, thriller, a może horror? W Grawitacji jest wszystkiego po trochu.
Po drugie, pisząc książkę, autorka konsultowała się z pracownikami NASA, posiłkowała się wiedzą neurologa, sama też jest lekarzem. Wszystko to sprawia, że mimo "lekkości pióra" ma się wrażenie dużej realności powieści.

Mimo, że fabuła jest przewidywalna, to wciąga od pierwszych stron. Książkę czyta się lekko, szybko i bardzo przyjemnie. Aż szkoda, że nie powstał na jej podstawie film (Grawitacja z Sandrą Bullock opowiada inną historię).

Jak ktoś lubi samoczytające się książki takie na 2-3 dni to polecam - nie będziecie się nudzić.

• Tess Gerritsen
  • Thriller/sensacja/kryminał