Wojna

Okładka książki Wojna Andriej Lewicki
Okładka książki Wojna
Andriej Lewicki Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Antymir (tom 2) Seria: Fabryczna Zona fantasy, science fiction
Antymir (tom 2)
Fabryczna Zona
Fabryka Słów
2017-06-01
2017-06-01
Michał Gołkowski

Dalszy ciąg powieści „Wstęga”. Autorem jest Andriej Lewicki (urodzony 16 kwietnia 1971 roku),który dorastał w Czarnobylu. Osobiście kojarzę nazwę tej miejscowości z płynem Lugola, który musiałem wypić w 1986 roku po katastrofie atomowej. Wtedy też powstała Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej czyli Zona. To właśnie ten zakazany teren Lewicki nielegalnie przemierzał i dzięki temu zaangażował się w tworzenie scenariusza do gry „S.T.A.L.K.E.R.” oraz napisał książki w podobnym klimacie.
Któż z nas nie słyszał o skutkach promieniowania radioaktywnego? Wokół tych informacji narosło wiele mitów i legend. Okazało się to dobrą pożywką dla wielu pisarzy, którzy stworzyli opowieści o mutantach, anomaliach i wizji post-apokaliptycznej. Tym tropem poszedł też Lewicki i oto mamy fikcyjny świat, w którym nic nie wydaje się być normalne i bezpieczne. Wszędzie czają się tajemnice i zagrożenia.
We „Wstędze” poznaliśmy żołnierza Pawła czyli „Garsteczkę”, który przeżył katastrofę, a jego współpracownicy nie mieli tyle szczęścia. Pamiętamy również Czerwonego Kruka, wyszkolonego w zabijaniu oraz Chemika, który też przeżył. W „Wojnie” tych trzech sojuszników nadal współpracuje ze sobą, żeby podążać śladami Wiedźmaka. Tym razem dołączy do nich Prorok i jego pomocnik Tosza, którzy mają religijną misję do spełnienia. Na ich drodze staną dzikusy z piekła rodem i nie tylko. Kruka z kolei dopada przemiana, która nie wróży niczego dobrego.
Przestrzegam przed czytaniem książki bez zapoznania się z pierwszą częścią cyklu „Antymir”, gdyż inaczej czytelnik poczuje się jak nowicjusz rzucony do głębokiej wody. Osobiście cenię "Wojnę" za trzymającą w napięciu akcję, barwne postaci, intrygujący styl pisania. Warstwa naukowa miesza się tutaj z magią oraz z rozważaniami etyczno-moralnymi. A wszystko przypomina ciężki sen szalonego miłośnika gier komputerowych. Polecam każdemu, kto ma bujną wyobraźnię i nie boi się łamania schematów.

Słabsza od pierwszej części, niemniej jednak nadal interesująca. Mam nadzieję, że problemy wydawnicze, jakie przechodzi Fabryka Słów są tylko przejściowe i uświadczymy 3 tom przygód bohaterów tej serii. Jak dla mnie zbyt wydumana. Powieść rozwinięto w mocne fantasy, które mi nie leży. Gdy rozpoczynałem przygodę i czytałem o Kordonie oraz dziwnym świecie za murem to liczyłem na większe nawiązania do klimatów stalkerskich.

To już moje kolejne spotkanie z twórczością Pana Lewickiego. W dwóch przypadkach było bardzo pozytywnie. Tym razem trochę słabiej .

Sama kontynuacja wstęgi jak najbardziej spoko, jednak jakoś mnie tak bardzo nie porwała. Wszystko niby okej ,typowa fabryczna zona,ale czegoś brak. Być może cała zawiłość świata który w pierwszej części dopiero odkryłem mnie przytłoczyła,choć w innych przypadkach miałem to za plus.

Jeśli powstanie kontynuacja ,to na pewno po nią sięgnę. Obawiam się jednak że tak jak w przypadku survarium się raczej nie doczekam ....
Mimo wszystko dla fanów Fabrycznej ,jak najbardziej .
Spoko i tyle...

Wstęga była słaba, Wojna jest jeszcze słabsza. Zero stalkerskiego klimatu. Wielkie braki w mutantach - właściwie w obu książkach pojawiają się dosłownie na chwilę przemienieni, gdyby nie Chemik to o hiperach tez prawie nic by nie było, są jakieś wzmianki o wargach i tyle, reszta to sci-fi. Anomalii mało. Nie tego się spodziewałem, ale gdyby bohaterowie i sama historia były lepsze to jakoś bym to przeżył.

Nie wiem, co wniosła by kolejna książka z tej serii, ale na tę chwilę nie widzę żadnego związku postaci Chemika i Garsteczki z tymi, którzy pojawili się w cyklu o Ślepym.

Antymir to zdecydowanie najsłabszy cykl w uniwersum fabrycznej zony i może z nim konkurować chyba tylko cykl napisany przez Nieściura (chociaż tam był przynajmniej jakikolwiek klimat).

Stalkerski klimat pierwszego tomu został zastąpiony przez coś w rodzaju SF. Nie mam nic przeciwko dobremu SF, ale tutaj przeszkadzał mi koszmarny pseudonaukowy bełkot produkowany przez Chemika. Natomiast plusy książki są dwa: Garsteczka i jego humor oraz Czerwony Kruk (który w tym tomie zostaje jeszcze "ulepszony"). No i oczywiście jeszcze jeden ogromny plus: jak zawsze genialne i brawurowe tłumaczenie Michała Gołkowskiego.

Dotarłem do połowy, a dalej poddaję się. Nudne głupie bez sensu. Jedyne co mi się podobało to garsteczka i jego poczucie humoru, co do reszty cieszyłem się jak ich wrzucali w anomalie. Podpinanie tego pod zone to jest dla zony wstyd i hańba.

Zabrałem się za drugi tom mając w pamięci poprzedni, typowo "zonowski". No z małymi odstępstwami. Zostałem mile zaskoczony. Autor odchodzi od kanonu i nakreśla nowy "antymir". Mogą posypać się gromy od niektórych czytelników, że przesadzona, mało "science", prosta fabuła, niebywała akcja rodem z Hollywood (zabili go i uciekł) - ale lepiej nich Garsteczka nie tyka filozofii i pozostanie prostym, sympatycznym "karkiem"... Polecam.

1 część zdecydowanie lepsza.autor popłynął miejscami i to zdrowo.

1 część zdecydowanie lepsza.autor popłynął miejscami i to zdrowo.

Sensacja, ale słabsza niz część pierwsza, trochę rozczarowanie. Bohaterowie wyszli z universum stalkera i weszli gdzieś w sf. Czyta sie bardzo dobrze, ale to nie ta liga.

Cosik autora poniosło...

Cosik autora poniosło...