Kup teraz - 15 ofert w cenie od 6.99 zł do 31.90 zł

2017-02-22
9788365282064
Hanna Pawlikowska
elżbieta II królowa anglii monarchia monarchini królowa angielska anglia

Tytuł książki brzmi "Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy". Rzeczywiście, po lekturze tej książki nie znamy królowej, nic o niej nie wiemy. To nie jest biografia Elżbiety II; autor skutecznie stara się pisać o wszystkim, tylko nie o królowej. Tytuł książki powinien brzmieć "Historia Windsorów oraz premierów Zjednoczonego Królestwa". Elżbieta II jest raczej...

Spodziewałam się czytadła o ploteczkach z dworu, a dostałam mądrą, pełną wiedzy, nieoczywistą i znakomicie napisaną opowieść o brytyjskim społeczeństwie i ustroju. Wspaniała!

O samej Królowej bardzo mało. Ci, którzy liczą na ciekawostki i liczne anegdoty odnośnie Elżbiety II, niestety, w tej książce tego nie znajdą. Za to bardzo dużo zakulisowych spraw w czasie Jej panowania, dużo o polityce. Szkoda, bo mogłoby być dużo ciekawiej.

Książka dość ciekawa, ale trochę wbrew tytułowi porusza sprawy całej monarchii, nie tylko Elżbiety II. Po słowach z tytułu "Elżbieta II, jakiej nie znamy" liczyłam na trochę więcej informacji o niej prywatnie, o jej małżeństwie, relacjach z członkami rodziny. Ogólnie czytało się bardzo dobrze: treści polityczne wyjaśnione zrozumiałym językiem, pojawiające się co jakiś czas...

Dobrze napisana. Lekko dezorientuje, bo nie jest idealnie chronologiczna. Natomiast podoba mi się, że nie autor nie snuje rozważań i przypuszczeń tylko przytacza fakty i kwestie potwierdzone.

Jako fanka brytyjskiej rodziny królewskiej większość faktów przedstawionych w książce już znałam. Na pewno nie jest to biografia królowej „jakiej nie znamy", bo dla tych którzy Elżbietą II się interesują nie ma tu nic nowego.
Dużym minusem powieści jest mnóstwo wtrętów politycznych. Oczywiście, królowa podczas swojego panowania musiała być częścią sytuacji politycznej w...

Przeciętna, czasami nudnawa. Sporo slow, których przeciętny "Kowalski" nie zrozumie. Nie najgorsza, ale zdecydowanie nie pochlania.

Tytuł jest mylący. Nie jest to książka zdradzająca sekrety Elżbiety II ani opisująca nieznane dotąd smaczki i sensacje. To rzetelnie i solidnie opisana historia panowania jej rodu i samej królowej oraz charakterystyka Wielkiej Brytanii XX i początków XXI wieku. Zaskakująco łatwo i szybko się to czyta, kolejne rozdziały wciągają jak powieść. Zdecydowanie polecam.

nie jest to typowa biografia, ale czytało się całkiem przyjemnie, mi zdecydowanie było mało, ale sądzę, że gdyby w książce miało być wszystko zawarte, to biografia nie zmieściłaby się w jednym tomie ;)

ogółem przeczytać można, ale czy to jest "must read"? niekoniecznie, dodatkowo dobrym uzupełnieniem historii monarchini będą różne dokumenty telewizyjne na jej temat oraz...

Wyważona książka o Elżbiecie II, można się dowiedzieć sporo o tym, jakim ciężkim zajęciem jest "królowanie". Bardzo ciekawa książka, obiektywna, skandali tu nie znajdziecie.

• 2018
  • 2019