Być jak Ignacy

2016-10-25
2016-10-25
9788380620759
Łukasiewicz Ropa Nafta

Czasami lubię sięgnąć po dobrze napisaną książkę dla dzieci. Powieść Romka Pawlaka przeczytałem w ciągu jednego wieczora.

Celem autora jest popularyzacja dokonań Ignacego Łukasiewicza (1822-1882),farmaceuty, pomysłodawcy konstrukcji lampy naftowej, jednego z pionierów przemysłu naftowego na ziemiach polskich oraz filantropa.
Głównymi bohaterami jest dwójka dzieci, rodzeństwo: Tomek i Majka. Akcja książki rozpoczyna się wraz z ich wakacyjnym wyjazdem do babci mieszkającej w Bóbrce.

Do głównych zalet pracy należą: sympatyczni bohaterowie, wartka akcja - z fascynującym mnie motywem podróży w czasie, plastyczne opisy, prosty, a przy tym elegancki język przekazu oraz znaczna liczba oraz różnorodność miejsc, do których trafiają bohaterowie. Świetnym uzupełnieniem tekstu są kolorowe ilustracje Wiesława Skupniewicza.
Autor zawarł w tekście sporą liczbę istotnych informacji o Łukasiewiczu oraz życiu w XIX-wiecznej Galicji. Warto podkreślić, że Łukasiewicz wykopał pierwszą na świecie studnię służącą do wydobywania ropy naftowej (w okolicach Bóbrki) oraz założył pierwszą na świecie rafinerię tego surowca (w Ulaszowicach pod Jasłem, zob.: Roman Mierzecki, Przemysł naftowy w Polsce w XIX i XX wieku, "Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki" 1999, nr 2, s. 58).

W książce znajdują się także bardzo ciekawe rozważania dotyczące czasu, na przykład: "Może czas jest tkaniną, na której zmarszczki samoistnie się wygładzają, dopiero duże fałdy powodują trwałe zmiany?" (s. 114).

W tekście brakowało mi nieco dokładniejszego opisu starej apteki, ale mój niedosyt po lekturze jest prawdopodobnie konsekwencją faktu, że ta tematyka jest mi szczególnie bliska - jako edukatorowi w warszawskim Muzeum Farmacji (filia Muzeum Warszawy).

Zdecydowanie polecam tę książkę - nie tylko jako powieść przygodową dla dzieci, lecz także jako świetną popularyzację historii techniki.

Powieść powstała przy wsparciu finansowym Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG).
Patronat nad akcją "Być jak Ignacy" (www.bycjakignacy.pl) objęli: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (oraz osobiście: marszałek sejmu Marek Kuchciński),Ministerstwo Edukacji Narodowej, Telewizja Polska (w tym: TVP abc) oraz Polskie Radio.

Głównymi bohaterami jest dwójka dzieci,...

• Samodzielne
  • Zawodowo