Chwyć bajeczkę! Vaiana. Skarb oceanu

2016-11-07
2016-11-07
24 min.
Adrianna Zabrzewska

Niestety, ale książka nie ma tej magii co film 🥺.
Tam piosenki robią ogromną robotę, tutaj to jest takie… suche. Szkoda, bo kocham Vaianę.

Niestety, ale książka nie ma tej magii co film 🥺.

Na półkach: , , , , , , ,

Króciutka opowieść o 16-letniej córce wodza Vaianie, która lada chwila ma się stać wodzem swojego ludu. Zanim jednak obejmie tę funkcję musi się udać na poszukiwanie półboga i zmusić go do oddania serca bogini, które dla hecy ukradł, przez co lud Vaiany nie może spokojnie i godnie żyć.
Książka jest pełna humoru i przygód, a także wzruszeń.
Czyta się ją bardzo szybko i wciąga od samego początku.
teraz muszę tylko bajkę obejrzeć :D.
Gorąco polecam!

Książka jest pełna humoru i przygód, a także wzruszeń.
Czyta się ją bardzo szybko i...

Moana (angielska wersja imienia która mi się bardziej podoba) mimo że walczy za swoimi słabościami dzielnie ma wiele niepowodzeń. Udaje jej się jednak przekonać półboga Mauiego by zwrócił serce bogini roślinności oraz przestał być egoistą (ohyda!).

Tytułowa bohaterka pochodzi z rodu najwspanialszych żeglarzy świata. Jednak po latach wyspiarze zapomnieli o swoim dziedzictwie. Vaiana postanowiła udać się w daleką wyprawę, aby ponownie posłać jej lud na szerokie wody oraz zwrócić zaginione serce rozgniewanej matce wszystkich wysp – Te Fiti. Poznaje półboga Maui, który posiada magiczny hak, dzięki któremu może zmieniać kształty i wyciągać z oceanu nowe wyspy. Razem przeżywają mnóstwo zabawnych, a czasami mrożących krew w żyłach przygód (jak walka z TeKa potworem z lawy czy monstrualnym krabem Tamatao).

Książka na początku zawiera kilka kolorowych ilustracji, później nie ma praktycznie żadnych, więc zdecydowanie jest dla starszych dzieci, które aby wysłuchać opowieści nie muszą się posiłkować obrazkami. Historia jest dużo bardziej rozbudowana niż w wersji ilustrowanej, podzielona na rozdziały. Pozycja ta rekomendowana jest dla dzieci w wieku 8 - 12 lat, ale mój 5-latek również z zapartym tchem słuchał opowieści. Były momenty dla niego straszniejsze, ale nie aż tak , żeby się popłakał czy nie chciał dalej czytać.

Vaiana. Skarb oceanu to przesympatyczna opowieść o przyjaźni i o tym, że aby marzenie się spełniło trzeba próbować je zrealizować. Dzieci poznają też siłę wzajemnej pomocy. Vaiana dzięki sympatycznemu półbogowi poznała tajniki nawigacji i wyznaczania kursu na oceanie, a Maui znowu nauczył się zmieniać kształt. Białe plaże, tropikalna roślinność, krystalicznie czysta woda oceanu rozbudzają wyobraźnię.

Animacje Disneya podbijają serca małych i dużych. Nie dziwi więc, że poza filmami doskonale sprzedają się też zabawki i książki związane z bajkami. Najnowsza animacja, Vaiana: Skarb oceanu, doczekała się też publikacji książkowych, które wydaje Egmont.
Vaiana: Skarb oceanu wydana została m.in. w seriach Biblioteka filmowa oraz Kocham ten film. Obie książki opowiadają historię, którą możemy obejrzeć w kinie. Poznajemy więc tytułową Vaianę, widzimy, jak udaje się w podróż, by odnaleźć Mauiego i zmusić go do odłożenia na miejsce serca Te Fiti. Możemy obserwować sprzeczki bohaterów i ich przygody na oceanie, walkę z przeciwnikami i zmiany, jakie w nich zachodzą.
Książki różnią się pod kilkoma względami. Po pierwsze ta z Biblioteki jest mniejsza, ma też więcej tekstu. To dość dokładnie odwzorowana historia, która zmieściła się na 120 stronach. Pominięto oczywiście niektóre szczególiki i opisano niektóre sceny w sposób uproszczony, ponieważ nie wszystko mogło się tu zmieścić. Jeśli się widziało film, może brakować piosenek, które aż prosiły się o dopisanie w odpowiednich fragmentach.
Jeśli chodzi o książkę z serii Kocham ten film, to posiada ona mniej tekstu, jest za to bogato ilustrowana. Tu historia jest bardzo okrojona, to tylko zarys. Więcej opowiedzą nam rysunki, które zostały niemal wprost wyjęte z filmu. Są jednak rysowane, to nie kadry z bajki.
Obie książki mają swoje plusy i minusy. Vaiana z Biblioteki filmowej to pozycja dla nieco starszych czytelników, którzy poradzą sobie z samodzielnym przeczytaniem pozycji. Czcionka jest dość duża, a historia przyjemna, choć posiada też kilka słów, które mogą sprawić trudności czytającym, np. protekcjonalny. Jeśli chodzi o pozycję z serii Kocham ten film, na pewno spodoba się ona maluchom, które będą mogły słuchać rodziców i oglądać obrazki. Jest jednak tylko zarysem historii, więc dzieci mogą być rozczarowane, że nie wszystkie sceny z filmu znalazły się w opowieści.
Mimo wszystko uważam, że uzupełnienie filmu książkami to świetny pomysł. Można wracać do historii, pobudzać wyobraźnię, a potem porównywać z bajką. Poza tym po seansie możemy przeżyć tę przygodę na nowo, co wieczór.
Jeśli szukacie prezentu dla swoich dzieci, pozycje Egmontu mogą przypaść wam do gustu. To historie oparte na pięknych bajkach Disneya, a w ofercie wydawnictwa znajdziecie przeróżne bajki w różnych formach ich przedstawienia – dla nieco starszych i młodszych czytelników.

Przygoda wśród wysp Pacyfiku

"Vaiana. Skarb oceanu" to kolejny murowany hit Disney'a. Dzielna dziewczynka podążająca za swym przeznaczeniem, wielka przygoda, walka z własnymi słabościami, opowieść o przyjaźni, o sile charakteru, niezłomności, do tego piękne krajobrazy i spora dawka humoru - mamy w jednym miejscu wszystko to, co tworzy z dobrej historii świetnie prezentującą się całość.

Znakomitym pomysłem jest osadzenie akcji bajki wśród wysp Pacyfiku - ten kierunek nie jest często obierany we wszelkiego rodzaju produkcjach, a... szkoda. Oceania to nie tylko bezimienne wyspy oddalone od siebie o dziesiątki kilometrów, ale też wielki potencjał fabularny drzemiący w tym zakątku świata. "Vaiana..." czerpie z tego źródła garściami tworząc z nowej produkcji Disney'a niezwykle malowniczy obrazek o odwadze, przyjaźni i - a jakże - o jeszcze jednym zwycięstwie dobra nad tym co złe i co nas ogranicza.

Książeczka o której piszę to de facto streszczenie filmu. Jednak niczego jej to nie ujmuje. Napisana jest przejrzyście, ciekawie, przystępnie - nawet najmłodszy słuchacz czy czytelnik powinien z zainteresowaniem przebrnąć przez te 128 stron. Sam pomysł na tego typu wydawnictwo też jest fajny - nieraz po ciekawym filmie chcielibyśmy raz jeszcze wrócić do tego, co zobaczyliśmy na ekranie. Mała, niepozorna książeczka... a jednak to umożliwia.

Dziękuję Wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie niniejszej książki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:
Zapraszam

Przygoda wśród wysp Pacyfiku

Świetna książeczka dla maluchów!

Mnóstwo kolorowych stron, naklejki, piękne ilustracje, a do tego prezent - naszyjnik ;) Krótka, miła, naprawdę fajna książeczka dla maluchów. Co szczególnie ważne - pomyślana zwłaszcza o naprawdę małych dzieciach, które - z uwagi na duże, kolorowe obrazki i wspomniane naklejki - nie powinny się bynajmniej nudzić, ale i zainteresować treścią :)

Filmowy hit z skróconym, książeczkowo-obrazkowym wydaniu. Naprawdę fajna sprawa :)

Dziękuję Wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie mi tej pozycji.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:
Zapraszam

Świetna książeczka dla maluchów!

Mnóstwo kolorowych stron, naklejki, piękne ilustracje, a do tego prezent - naszyjnik ;) Krótka, miła, naprawdę fajna książeczka dla maluchów. Co szczególnie ważne - pomyślana zwłaszcza o naprawdę małych dzieciach, które - z uwagi na duże, kolorowe obrazki i wspomniane naklejki - nie powinny się bynajmniej nudzić, ale i zainteresować treścią...

„Kocham ten film” to seria książek Wydawnictwa Egmont skierowana do młodych kinomanów. Nim ulubione filmy animowane są dostępne na płytach mija troszkę czasu, a nasze pociechy po wyjściu z kina chcą wracać do opowieści, która im się spodobała. Jakiś czas temu polecałam „Gdzie jest Dory?”, „Mulana”, „Meridę Waleczną”, „Krainę lodu”, „W głowie się nie mieści”, „Króla Lwa”, „Zwierzogród” i wiele innych. Jak widać są to popularne filmy Disney’a, czyli mające rozpoznawalna poetykę.
Dziś czas na kolejna nowość: „Vaiana. Skarb oceanu” doskonale wpisujący się w drogę, jaką popularni twórcy filmów animowanych obrali kilka lat temu: filmy o silnych kobietach. Takie opowieści doskonale wpisują się w feministyczną dialektykę i pomagają budować w dziewczynkach wiarę w swoje możliwości, chęć przeżywania niezwykłych przygód. Chłopięcy bohater ciekawy świata został tu zastąpiony dziewczęcym. Brak pokory, pokonywanie przeszkód, poszukiwanie rozwiązań to cechy jakie możemy znaleźć u bohaterek z filmów „Mulan”, „Merida Waleczna” czy „Kraina lodu”. Każda z bohaterek jest inna. Łączy je siła, zdecydowanie, brak zależności od mężczyzny i niechęć do czekania na księcia z bajki lub innego mężczyzny do pomocy. Same biorą sprawy we własne ręce i pokonują przeszkody oraz ratują świat. Taki obraz bohaterek skutecznie pozwala zerwać z pięknych, bezbronnych i nieco głupiutkich księżniczek, których jedynym celem w życiu jest poślubienie pięknych młodzieńców pędzących im na ratunek. Okazało się, że taki wizerunek bohaterek przypadł widzom do gustu i Disney doskonale to wykorzystał.
Nim nastąpiło znudzenie „lodową księżniczką”, czyli Elsą do kin trafił kolejny film, którego bohaterka nie wpisuje się w klasyczne kanony piękna. Na wyspach Motunui spotykamy Vaianę (córkę wodza Tui),której uroda przypomina wygląd rdzennych mieszkanek Hawajów: śniada skóra, piękne ciemne włosy, duże oczy, okrągła buzia, szerokie biodra. Nie przypomina w niczym smukłych księżniczek. Do tego ma swój cel: odnalezienie Mauiego, który skradł cenne serce bogini Te Fiti i oddanie go jej. Jeśli tego nie zrobi jej świat może ulec zagładzie. Przeciwny tak odważnym planom ojciec i wódz zabrania dziewczynie wyruszać w morze. Na szczęście ma babcię, która wspiera ją w misji.
W czasie wyprawy Vaiana i Maui przechodzą przemianę, uczą się ważnych rzeczy, przyjaźni, współpracy i empatii. Para bohaterów stanowiących swoje przeciwieństwo z czasem doskonale współpracuje i uczy się poświęcenia dla towarzysza w imię wyższego celu. Marzycielka wierząca, że wszystko jest możliwe ratuje świat z zapatrzonym w siebie i swoje muskuły oraz tatuaże półboga, który okazuje się słabszy od Vaiany, która dzięki sile własnej woli pokonuje przeszkody. W czasie podróży nie zabraknie niebezpieczeństw, przeciwieństw, starcia z piratami czy ogromnym krabem. Film zachwyca młodych widzów.
Książka doskonale oddaje historię zawartą w Disneyowskiej realizacji opowieści. Piękne obrazy z filmu przeniesiono na karty książki i wzbogacono o bardzo dobrze napisaną historię kinowych bohaterów. Całość oprawiono w solidną oprawę. Lekturę polecam wszystkim miłośnikom filmu i nie tylko. Opowieść napisano w taki sposób, że bez problemu odnajdą się w niej także ci, którzy nie mieli okazji zobaczyć jej w kinie.

"Vaiana. Skarb oceanu" - to kolejna kinowa, a zarazem wydawnicza nowość. Nasza rodzina jeszcze nie widziała filmu, ale już same jego reklamy wyglądają kusząco i wielce zachęcająco :) Książkowo to następna część kolekcji "Kocham ten film". Taka sama jakość wydania jak w przypadku Eleny, czy innych "egmontowskich" publikacji. Cudne ilustracje na kredowym papierze wyglądają jak wycięte z kinowego ekranu. Tekstu tu nie ma za wiele, dzięki czemu młodsze pociechy z pewnością wysiedzą do końca opowieść o odważnej Vaianie.

Historia odpowiednia zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Starsze dzieci z powodzeniem mogą same spróbować przeczytać historię o pięknej i odważnej dziewczynie z wyspy Motunui. Jest to opowieść o odwadze, poszukiwaniu swojego przeznaczenia oraz szczerej przyjaźni. O tym jak ocean połączył ją i olbrzymiego Mauiego, a także o tym, że tylko dzięki współpracy można osiągnąć upragniony cel. Wytrwałość, odwaga - te cechy wybijają się na "prowadzenie" i powodują, że Vaiana wraz z Mauim idealnie nadają się na dziecięcych idoli.
Doskonałym uzupełnieniem dla tej niezwykle kolorowej książki okaże się (tym razem jest nie to kolorowanka)... przewodnik. Zawiera on mnóstwo zabawnych faktów, ciekawych postaci i opisy fantastycznych miejsc. Przewodnik kryje w sobie cenne informacje o legendzie serca te Fiti, opis przodków Vaiany, szczegółowy przebieg jej misji oraz wiele innych informacji poszerzających wiedzę na temat najnowszej Disneyowskiej opowieści.
Więcej na blogu http://www.zwyklamatka.pl/2016/12/bajkowe-swieta.html

• Współpraca
  • Czytane z córką
  • Bez których nie umiem żyć
  • 000 - Ekranizacje obejrzane
  • Synek czyta