Przytul mnie

Studio Emka
2016-09-23
2016-09-23

Okładka książki Ignaś Kitek, architekt Andrea Beaty, David Roberts
Ignaś Kitek, a... Andrea Beaty, David...
Okładka książki Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Per Nilsson
Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Pe...
Okładka książki 5 złotych Choi Eun-young, Cha Jae-hyuk
5 złotych Choi Eun-young, Cha...
Okładka książki Pomelo podróżuje Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Pomelo podróżuje Ramona Bădescu, Ben...

Prosta, krótka, urocza. Dokładnie tak można opisać tę książkę. Polecam ją zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom. Pomimo niewielkiej ilości treści, budzi pozytywne odczucia i dodaje otuchy. Warto po nią sięgnąć, żeby choć przez chwilę zastanowić się nad swoim życiem i docenić to, co mamy - nauczyć się czerpać z niego całymi garściami mimo wszelkich przeciwności losu.

Moje pierwsze spotkanie z Nickiem nastąpiło dzięki bibliotece. W tedy udało mi się trafić i wypożyczyć jego książkę pt. "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!" i mimo, że po pozycji tej spodziewałam się zupełnie czegoś innego to przeczytałam ją z ogromną chęcią i od tego czasu często szukałam informacji o samym Vujicicu. Myślę, że nie skłamała bym gdybym powiedziała, że jego postawa miała i ma nadal wpływ na moją własną postawę.

"Przytul mnie" to pozycja dla młodszych czytelników. Napisana prostym i przejrzystym językiem. Zachwyca uroczymi i słodkimi obrazkami stworzonymi przez Dreamergo Ding.

Całość podzielona na osiem inspirujących lekcji, a każda z nich przekazuje nam uniwersalne wartości bez których życie było bo smutne i niepełne.

Prawie każdy rodzic dla własnego dziecka zrobił by jeśli nie wszystko to na pewno wiele. Co muszą, więc czuć mama i tata, gdy okazuje się, że ich dziecko rodzi się bez kończyn? Nie ma rąk i praktycznie pozbawiony jest nóg - posiada coś co po dorośnięciu nazywa kurzą nóżką. Oni są przerażeni, a mały Nick, bo o nim mowa walczy. I choć często ma pod górkę, jego życie pełne jest zakrętów, kpin i wyzwisk. I choć niejednokrotnie uciekał i się chował pełen smutku i strachu dzięki pewnej osobie, a mianowicie nauczycielowi panu McKaganowi znajduje siły. To właśnie Nick - przez niektórych zwany kadłubkiem - uczy innych jak docenić to co mamy, jak korzystać z tego co potrafimy i co możemy, a nie martwić się tym co nieosiągalne.

Tym razem Nick skupia się na przyziemnych sprawach, a nie roli Boga i wiary w naszym życiu. Pokazuje dzieciom, że w życiu bardzo ważne jest mieć kogoś w kim mamy oparcie, kto pomoże, gdy upadniemy, kto poda rękę i poprowadzi, gdy wokół zapanuje ciemność. To Nick pokazuje, że mimo braku kończyn potrafi grać w piłkę czy w golfa, jeździć na deskorolce, a nawet nurkować! Daje nam siłę i udowadnia, że człowiek może wiele. Ważne byśmy nie poddawali się za pierwszym, drugim i trzecim razem. Byśmy byli odważni i próbowali do skutku jeśli tylko nam na czymś zależy.
Przesłanie jakie daje ta książka to: Nie ważne czy jesteś dzieckiem czy dorosłym, naucz się szanować i doceniać to co masz, każdy dzień i osoby, które są Twoją podporą. Książka choć polecana dzieciom nadaje się do czytania także przez młodzież i dorosłych. Myślę, że właśnie jej prosty przekaz spowoduje, że na moment się zatrzymamy i zastanowimy nad pewnymi aspektami w naszym życiu. Pozycja poza tym ułatwia nam odbycie rozmowy z dziećmi na takie tematy jak niepełnosprawność, przemoc w szkole czy odpowiedzialność za siebie i swoje decyzje. Polecam rodzicom tak dla nich jak i dla ich pociech. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Historia niezwykła, ale forma kompletnie mnie nie przekonała. Jak ktoś lubi poradniki w stylu 'jak żyć?', to może ta wersja dla dzieci mu się spodoba.

„Osiem inspirujących lekcji Nicka Vujicica, opartych na prawdziwej historii jego życia, których twoje dziecko nie powinno przegapić” – tak brzmi doprecyzowanie tytułu książki. Nick Vujicic, znany mówca motywacyjny, człowiek który urodził się bez rąk i nóg, tym razem niesie swoje przesłanie dzieciom.

Nie do końca się z powyższym rozwinięciem tytułu zgadzam. Tak, to świetna książka dla dzieci, warto, aby się z nią zetknęły. Jednak przede wszystkim nie powinni jej przegapić rodzice i nauczyciele. Choć Nick opisując swoje dzieciństwo w domu i w szkole mówi do dziecka, to bardzo jasno wybrzmiewa to, co może być cenne dla dorosłych.

Drogi rodzicu czy przyjmujesz inność swojego dziecka? Być może po prostu jego indywidualność, ot na przykład to, że jego temperament nijak się ma do Twojego, że jego pasje nie przystają do Twoich? A może trudno Ci zaakceptować swoje dziecko z jego niepełnosprawnością, chorobą? To książka dla Ciebie, wspierająca, dająca nadzieję, wskazująca kierunek.
Pozostała część recenzji na blogu: ksiazkapsychologiczna.blogspot.com

Nie do końca się z powyższym rozwinięciem tytułu zgadzam. Tak, to świetna...

Nick Vujicic jest głównym bohaterem krótkiej powiastki z przesłaniem. Nick jest niezwykłym człowiekiem. Urodził się w świecie kangurów, w Australii. Na co dzień motywuje ludzi swoją historią, doświadczeniem, przygodą w dniu codziennym. Przede wszystkim, co warto podkreślić na początku, urodził się bez kończyn; rąk oraz nóg. Od swojego pierwszego dnia życia cierpi na fokomelię. Nasz bohater wiele przeszedł w swoim życiu. Jego droga do sukcesu była trudna, okupywana bólem, wieloma przeszkodami oraz cierpieniem, które ludzie mu dostarczali. Cóż miał począć Nick? Miał wybór. Poddać się albo zawalczyć o siebie. Całe szczęście, wybrał to drugie rozwiązanie!

Tak, Nick urodził się inny, ale w żaden sposób uniemożliwiło mu to na godne przeżywanie własnego życia, doświadczania go po swojemu.

Ta krótka powieść wiele wnosi ważnego. Powiastki są opisane banalnym, prostym i jasnym językiem, ale to ta treść, mimo wszystko konkretna, zmusza Czytelnika do głębszych przemyśleń chociażby dotyczących własnego postępowania, zachowywania się wśród innych, czy ogólnie, po prostu udzielając sobie odpowiedzi, jakim jest się człowiekiem.

Każdy z nas jest inny. Niemniej, należy okazywać ludziom szacunek, akceptować ich takimi, jacy są, co robią, czym się interesują. Po prostu, w rozumieniu całej osoby. Nie wolno zapominać o bliskich, o tych, na którym nam zależy i na rożny sposób okazują nam ciepło, dobroć i miłość, która ta potrafi przezwyciężyć wszelkie trudności.

Gdyby Nick nie zdobył w sobie wystarczającej ilości odwagi, nie starał się przezwyciężać swoich lęków, obaw i słabości, na pewno nikt o nim by nie słyszał. Nie wolno poddawać się, uciekać. To ciężka praca. Zdeterminowanie pozwala osiągnąć sukces.

Bowiem, szczęśliwe życie to tylko i wyłącznie nasz wybór. My decydujemy, kim jesteśmy, czego pragniemy. My jesteśmy kreatorami naszych marzeń. Skupmy się na tym, co potrafimy, co przychodzi nam lepiej. Bądźmy wdzięczni za wszystko, co daje nam życie, ludzie. Cieszmy się tym, co mamy i starajmy się to dobrze wykorzystać.

Należy żyć pełnią życia. Bo jedno życie zostało nam dane. Na początku tej drogi, warto po prostu pokochać siebie. Później, może będzie trudniej, ale z wewnętrzną siłą zawsze raźniej. Nie ma, nad czym więcej się roztkliwiać. Gdyby nie determinacja, upór, siła, walka o siebie a także poszanowanie i dobroć okazywana innym, kto wie, czy ktoś słyszałby o Nicku, mówcy motywacyjnym, który jest szczęśliwy, mimo że jest nieco inny. Ale, czy to ma jakiekolwiek znaczenie?:)

Bardzo ładna książka, napisana prostym językiem, przesłodko zilustrowana i przekazująca uniwersalne wartości. Słyszałam o tym Panie już kilka razy, widziałam nawet w szkole film o Nim i w większości Jego przemówienia skupiały się bardzo wokół wiary i Boga. Cieszy mnie, że w pozycji poświęconej dzieciom skupił się na bardziej przyziemnych sprawach, jak przytulenie czy pociecha od przyjaciela, a nie sens naszego życia. Do mnie też w ten sposób bardziej dotarł:)

Każdy z nas chce być kochany, akceptowany, spełniać swoje marzenia, móc samodzielnie kierować własnym życiem. Czasami wydaje nam się, że jesteśmy ograniczani przez własne ciało, że otoczenie nam nie sprzyja i spoczywamy na laurach niewielkich osiągnięć, pozwalamy sobie na usprawiedliwianie. Są jednak tacy ludzie, którzy zamiast ubolewać nad swoim losem zastanawiają się w jaki sposób można spełnić marzenia. Do jednych z nich należy Nick Vujicic, który – ku zaskoczeniu rodziców – urodził się bez kończyn. Dziecko z korpusem i głową wydawało się być skazane na samotność, zależność od rodziców, niemożliwość spełniania marzeń, brak miłości, niemożliwość założenia własnej rodziny. Jednak upór chłopca, ciągłe ćwiczenie, doskonalenie swoich umiejętności, wielkie wsparcie mamy i taty sprawiło, że nie tylko stał się samodzielny, ale skończył studia, poślubił kobietę, w której się zakochał i został ojcem.
„Przytul mnie” to ciepła opowieść o pokonywaniu trudności, cieszeniu się chwilą, pokonywaniu własnych słabości, szukaniu rozwiązań i dążeniu do szczęścia. W przypadku autora narratora jest nim posiadanie rodziny. Nick dzieli się ze swoimi małymi czytelnikami tym, że nie zawsze było mu łatwo. Czasami dokuczali koledzy i koleżanki, czasami nie potrafił pokonać barier tworzonych przez otoczenie, ale zawsze uparcie starał się nie poddawać. Walczył nawet w chwilach, kiedy było to bardzo trudne, ponieważ dostawał bardzo złe oceny. Przekazuje nam też ważną naukę: najważniejsza w życiu jest bliskość i ciepło. Przypadkowe przytulenie staje się pretekstem do opowiedzenie historii o mocy miłości: miłości jego rodziców, a później także żony. Kolejna mądra rzecz, którą nam przekazuje to moc walki, dążenie do samodzielności, ciągłe stawanie naprzeciw swoim słabością.
„Przytul mnie” wzbogacono pięknymi, estetycznymi, ciepłymi ilustracjami. Solidne strony bardzo dobrze zszyto i oprawiono w kartonową okładkę. Całość jest przemyślana, dobrze rozplanowana, a duża czcionka zachęca do samodzielnego czytania.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego. Będzie to piękna lektura zarówno na lekcje etyki, jak i języka polskiego. Wiele poruszanych przez autora kwestii pozwoli na rozmowę z dziećmi na takie tematy jak własne zaangażowanie w naukę, doskonalenie umiejętności, odpowiedzialność za własne życie, przemoc w szkole oraz niepełnosprawność. Lektura zachęca nas do refleksji nad własnym życiem, wyznaczania nowych ścieżek, pokonywania słabości.

Nick Vujicic jest niesamowitym człowiekiem. Urodził się 34 lata temu w Australii. Nick stara się korzystać z życia i żyć najlepiej jak potrafi. Motywuje tysiące ludzi na świecie, zaraża ich swoją energią i przekonuje, że można osiągnąć wszystko, wystarczy chcieć, nie ma czegoś takiego jak ograniczenia.
Nick wie, co mówi - jest autorem książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”

„Przytul mnie” to zbiór bogato ilustrowanych ośmiu opowieści o życiu chłopca, później już mężczyzny, który jest taki sam jak ja czy Ty, tylko nie ma kończyn.

W książce autor opisuje historie, które go ukształtowały, sytuacje dzięki którym jest teraz tym, kim jest. Nie są to wesołe opowieści, Nick był wyśmiewany, wytykany palcami, było mu smutno i przykro. Ale spotkał w swoim życiu takie osoby, które wierzyły w niego i dzięki nim on sam uwierzył w siebie.

Na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie „Czego można nauczyć się od Nicka?” Jest to morał i esencja wyciągnięta z danej opowieści. Pokazuje dzieciom w prosty sposób, że można być dobrym i pomocnym. Że inny nie znaczy gorszy.

Żadne dziecko nie rodzi się rasistą czy dręczycielem słabszych, to od nas, dorosłych, rodziców zależy czy takie będzie my kształtujemy jego światopogląd, uczymy poprawnych zachowań, tłumaczymy co można a co nie. Możemy to robić na wiele sposobów. Ta książka jest jednym z nich.

Nick wie, co mówi - jest autorem książki „Bez rąk, bez nóg, bez...

Zostań aniołem
Nicka Vujicica tak naprawdę nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten niezwykły mężczyzna już od lat inspiruje, porywa tłumy, przekonuje, że prawdziwa wartość człowieka tkwi w jego wnętrzu. Jego historia oraz postawa wobec choroby to najlepsze przykłady, że koncentrując się nie na brakach, ale na posiadanych zasobach, możemy wieść szczęśliwe życie, możemy spełniać się w różnych rolach, a nawet służyć pomocą innym. Chory na fokomelię chłopiec, wyrósł na wielkiego sercem i duchem mężczyznę, pozbawionego co prawda rąk i nóg, ale za to posiadającego piękną duszę.
Lektura książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!” przybliżyła sylwetkę Vujicica tysiącom osób i sprawiła, że osoba autora, charyzmatycznego mówcy i duchowego nauczyciela stała się znana na całym świecie. Podczas lektury tej biograficznej opowieści o zmaganiach z chorobą niejeden czytelnik odnalazł w sobie siłę, by walczyć z przeciwnościami losu, by nie poddawać się pomimo porażek. Dziś, z niezwykłej lekcji, jaką jest całe życie Nicka, mogą skorzystać również dzieci. Piękna i wzruszająca książka „Przytul mnie”, opublikowana nakładem wydawnictwa Studio Emka, to nie tylko niezwykła opowieść o niezwykłej postaci, ale także ważna lekcja dla małych i dużych. Lekcja, a właściwie lekcje, bowiem publikacja zawiera osiem rozdziałów, z których każdy zakończony jest swego rodzaju podsumowaniem, które warto zapamiętać, to lektura niezwykła. Mimo iż adresowana do młodych czytelników w wieku wczesnoszkolnym, stanowi istotny zbiór wskazówek na życie, które mogą ukształtować młodego człowieka, a nawet – w przypadku dorosłego czytelnika – skłonić do refleksji i zmienić sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość.
Vujicic wprowadza nas w swoją codzienność wzruszającym opowiadaniem o dziewczynce, której nie przeszkadzała jego choroba, deformacja ciała, a której pragnieniem było wyłącznie przytulić go. Wielka doza empatii, którą wykazała chowając ręce za siebie, pokazuje jak wielkie znaczenie mają takie małe gesty, do których często nie przywiązujemy uwagi. Przekonujemy się także, że nie ma znaczenia ani kolor skóry, ani język którym się posługujemy czy nasz wygląd – liczy się tak naprawdę to, jakim człowiekiem jesteśmy i jaki mamy stosunek do bliźniego.

(...)
Pełna treść recenzji dostępna na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2016/09/nick-vujicic-przytul-mnie.html

Zostań aniołem

• MGR 2
  • 2016
  • Pawlacz
  • Książeczki moich chłopczyków

Dodaj cytat z książki Przytul mnie