Fight Club. Podziemny krąg

Niebieska Studnia
literatura piękna
2006-01-01
Lech Jęczmyk

strasznie mocno się na mnie odbiła ta książka.
krytyka systemów zewnątrz, wewnątrz.
jakiś rodzaj (auto?)destrukcji był mi tutaj strasznie bliski.
chyba całkiem niezły język, nie jestem pewna, bo czytałam dawno. coś w nim było twórczopłodnego dla mnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Genialna książka, która pokazuje prawdę o aktualnym świecie i jest krytyką każdej skrajności.

Wiele lat po obejrzeniu genialnego filmu, dowiedziałem się, że powstał na podstawie tejże książki. Znając zakończenie obawiałem się iż odbierze mi to radość czytania. Myliłem się.
Potok dynamicznych, krótkich zdań serwowanych przez narratora, punktujących problemy społeczeństwa, w często brutalny jak opisy walk sposób, przykuł mnie do lektury. Zapiski szaleńca, ze...

Bardzo trudno jest mi ocenić w ilości gwiazdek książkę, na podstawie której film widziałam już kilka razy, urósł do rangi obrazu wręcz kultowego, szczególnie że główny "plot twist" był mi już doskonale znany. Ale książka na pewno warta przeczytania.

Wstrzymuję się od oceny gwiazdkowej, bo nie mam pojęcia, ile * miałbym przyznać. Od samego początku książka mnie męczyła i nie mogłem się doczekać końca, ale im bliżej tego końca byłem, tym trudniej było mi zebrać szczękę z podłogi.

Książka (bardzo?) dziwna, ale ostatecznie mogę chyba przyznać, że mi się podobała.

Tak jak Taco Hemingway; olej sypianie, spanie zostaw szkieletom.

Fight club to książka zachęcająca do refleksji - ba! - być może jest to nawet poradnik życiowy dla ludzi nudnych, niezdecydowanych. Wiecznie buntujących się przeciwko systemom i ludzkiemu pożyciu i egzystencji.

Zarys fabularny powieści to chaos. Rzemiosło autora i świetna narracja, nietypowa - to podstawa...

Ciekawa książka, fajnie opisana przemiana głównego bohatera będąca odpowiedzią na otaczający go świat. Trochę chyba jednak przyćmiona przez film, ale warto przeczytać i porównać.

Spoko.
Ale ludzie, ta średnia ocena to jakieś nieporozumienie.
Widać dużo gówniarzo-anarchistów oraz fanów Finchera kliknęło.

Pierwszy raz spotkałem się z przypadkiem, że film przypadł mi bardziej do gustu od książki. Jednakże książka godna polecenia.

To jest zupełnie inna historia, niż ekranizacja. Z naciskiem położonym na zupełnie inne elementy historii. Przez to trudno jest porównać te dwa dzieła.

Mam wrażenie, że książka została nieco obdarta z elementu zaskoczenia, który w filmie został mocno uwydatniony. Wersja papierowa to niezwykły portret psychologiczny, perfekcyjnie zarysowany i idealny do analiz. Jednocześnie...

Dyskusje

9 021