Resortowe dzieci. Służby

Okładka książki Resortowe dzieci. Służby Dorota Kania, Maciej Marosz, Jerzy Targalski
Okładka książki Resortowe dzieci. Służby
Dorota KaniaMaciej Marosz Wydawnictwo: Fronda Cykl: Resortowe dzieci (tom 2) reportaż
reportaż
Resortowe dzieci (tom 2)
Fronda
2015-05-06
2015-05-06
Resortowe dzieci Dorota Kania Targalski Marosz Fronda Służby

Okładka książki Resortowe dzieci. Biznes Dorota Kania, Maciej Marosz, Jerzy Targalski
Resortowe dzie... Dorota Kania, Macie...
Okładka książki Resortowe dzieci. Politycy Dorota Kania, Maciej Marosz, Jerzy Targalski
Resortowe dzie... Dorota Kania, Macie...

Ta książka może jest i zła, ale przynajmniej jest długa. Dzięki czemu okropnie nudna. Jeśli kogoś interesują postacie Czempińskiego, Petelickiego lub Lesiaka niech sobie przeczyta Wikipedię albo cokolwiek innego... reszta jest milczeniem.
Daję gwiazdkę - pół Autorom; ćwiartkę za treść, drugą na zachętę. Drugie pół daję sobie za męstwo i determinację, przeczytałem trochę ponad połowę i jako człowiek letko schorowany stwierdziłem, że życie jest zbyt krótkie by tracić czas na takie badziwie. Zmarnowany potencjał pisany na zamówienie.

Książka stanowi leksykon wiedzy o wpływach i powiązaniach ze służbami specjalnymi i władzami PRL, które zostały wniesione do Polski po roku 1990. Wyczerpujący, złożony materiał, którego przygotowanie musiało kosztować ogrom pracy, przeznaczony dla wszystkich, którzy nie chcą pozostawać zbyt naiwni. Żeby lepiej rozumieć, co dzieje się w życiu publicznym, warto czasem korzystać z tego leksykonu. Publikacja bardzo wartościowa.

Bardzo dobrze, że taska książka powstała, pokazuje kulisy rozgrabiania majątku narodowego w III RP, i tyle w niej dobrego, niestety :/ Garść wad i to spora:
Po pierwsze książka jest chaotyczna, mnóstwo przeskoków na osoby i fakty, które nie mają żadnego znaczenia, ucieczki od głównego wątku i szukanie na siłę "kto tak jeszcze był w MSW z rodziny".
Po drugie, brak rozwinięć skrótów!!! Nie każdy musi wiedzieć, co to jest OKKW(ośrodek kształcenia kadr wywiadu),a takich skrótów są setki!
Po trzecie, brak zdjęć opisywanych postaci! Po czwarte, książka jest za gruba, za ciężka i potwornie niewygodna, można to było rozbić na dwie części. Po piąte, brak jakiegokolwiek podsumowania! W połowie zdania książka się kończy! Mam nadzieje, że kolejne części są napisane lepiej!

Książkę zmęczyłem ze sporym wysiłkiem, polecam ze względu na spora ilość faktów, ale trzeba się przygotować na spore frustracje.

Po drugie, brak rozwinięć...

Książka ekstremalnie ciężka do przeczytania w tym natłoku nazwisk, które w większości przypadków były mi całkowicie nieznane. Cóż, wprost można stwierdzić, że jak dotychczas najcięższa z serii "Resortowe dzieci". Niemniej z drugiej strony, podobnie jak poprzednie, niesamowicie przydatna przy analizie istniejących stosunków gospodarczo-polityczno-społecznych w III Rzeczypospolitej. Ileż tu można poznać osobistości, które przed ponad trzydziestoma laty dumnie stały na straży obrony socjalistycznych zdobyczy, a wraz z nastaniem "pookrągłostołowego" państwa przeobraziły się we wzorowych kapitalistów. Nie chodzi już o sam proces wspomnianego, nieco obłudnego przeobrażenia, ale o to, że ten rak zawładnął sporym obszarem życia gospodarczego i politycznego, i dziś przy próbie jego wyrugowania z tych dziedzin, w swojej obronie podnosi hasła czy to "praworządności" czy "demokracji". Oby udało się wreszcie tę jątrzącą ranę wyciąć.

Dawno, ale to dawno nie przeczytałem książki, która omawiając temat dosyć istotny, nie demonstruje choćby niewielkiej cząstki obiektywizmu autorów. Zero profesjonalizmu, nacechowana jednostronnym punktem widzenia, szeroko występujące osobiste komentarze/wycieczki w kierunku opisywanych osób, a sposób w jaki książka została napisana skłania mnie do stwierdzenia, że jedynym błędem osób, które pracowały w organach bezpieczeństwa przed '89 było, to, że w złym momencie się urodziły, a jak się urodziły, to przecież lepiej było przymierać głodem niż pracować dla MO, SB czy czego tam jeszcze. Żałosne, naprawdę żałosne. 2/10, ten punkt wyżej za naprawdę znikomą ilość fragmentów, które w jakiś sposób coś nowego do mojej wiedzy dołożyły.

Wystarczy popatrzeć na te pyski na okładce. Trzeba to przeczytać i samemu wyciągnąć wnioski np. o "genialnym" szpiegu Makowskim.

Ze względu na gabaryty książka robi duże wrażenie już podczas pierwszego kontaktu wzrokowego. Po otworzeniu okazuje się, że wprawdzie blisko połowę objętości zajmują niezliczone przypisy i niekończący się indeks nazwisk, ale i tak mamy do czynienia z bardzo obszernym i solidnie udokumentowanym opracowaniem.
Tę książkę oceniam znacznie wyżej niż jej poprzedniczkę "Resortowe dzieci. Media", mimo że czyta się ją o wiele gorzej. To już nie jest wyłącznie lekka, obliczona na tanią sensację literatura, a ogrom pracy, jaki wykonali autorzy docierając do źródeł i dokumentując swój tekst, musi budzić uznanie.
Oczywiście, niektóre tezy i konkluzje mogą wzbudzać kontrowersje. Mnie na przykład jakoś nie dziwi ani nie szokuje fakt zagnieżdżania się klanów rodzinnych w środowiskach związanych z MON czy MSW. Ani to wyjątkowe, ani odosobnione. Czyżby inne praktyki panowały np. w środowiskach medycznych czy prawniczych? Jasne, że nie, ale do założonej tezy to już nie pasuje.
Nie zmienia to faktu, że patologie związane z bezbolesnym przechodzeniem z jednego systemu politycznego do drugiego są tu opisane w sposób szczegółowy i drobiazgowo udokumentowane.
Sama lektura nie jest łatwa w odbiorze, bo często wiodące wątki giną w gąszczu nazwisk, dat i koligacji rodzinnych, przez który trzeba przedzierać się od pierwszej strony.
Uważam tę książkę za ważną i potrzebną, bo jeśli nawet odrzucić uproszczoną czarno-białą otoczkę spiskową, to trudno dyskutować z twardymi faktami czy choćby zamykać na nie oczy.

Tę książkę oceniam znacznie wyżej niż jej poprzedniczkę "Resortowe...

Ciężko się czyta ale warto mieć by w dowolnej chwili sięgnąć do zbioru kto jest kim.

2079
2017

Druga część "Resortowych dzieci" przedstawia historie, nazwiska, daty, liczby, dokumenty o ludziach z czasów Peerelu i III RP. Czytałam z ciekawością, chociaż kilkakrotnie do niej podchodziłam.

Książka, pomimo swojej objętości, pisana dość jednostronnie i jakby na zamówienie polityków z jednej strony sceny: Porozumienia Centrum i PiS.

• Polityka
  • Polityka