Gekkan Shoujo Nozaki-kun #1

Okładka książki Gekkan Shoujo Nozaki-kun #1 Izumi Tsubaki
Okładka książki Gekkan Shoujo Nozaki-kun #1
Izumi Tsubaki Wydawnictwo: Square Enix Cykl: Mistrz romansu Nozaki (tom 1) komiksy
komiksy
Mistrz romansu Nozaki (tom 1)
月刊少女野崎くん(1)
Square Enix
2012-04-20
2012-04-20
japoński
475753566X
komedia romans szkoła shounen

Mistrz romansu Nozaki to typowa życiowa historia o tym jak młoda dziewczyna Chiyo, chce wyznać swoje uczucia chłopakowi. Bohaterka jednak robi to na tyle nieudolnie, że zamiast znaleźć partnera, zdobywa pracę jako asystentka mangaki. Okazuje się bowiem, że jej obiekt zainteresowań tworzy mangi o miłości skierowane dla dziewczyn. Chiyo zostaje wciągnięta w świat tworzenia mangi i przeżywa zakręcone przygody z Nozakim, który nie jest świadom jej uczuć.

Bohaterka ma okazję do lepszego poznania Nozakiego i poznaje niecodziennych przyjaciół chłopaka. Humor mangi skupia się na relacjach pomiędzy postaciami, braku zrozumienia różnych tematów i życiowych sytuacjach.

Nie rozumiem trochę tych narzekań na tą mangę, bo moim zdaniem nie odbiega w ogóle od tego, co jest w anime. Sama byłam przed przeczytaniem sceptycznie nastawiona, bo naczytałam się opinii, że każda strona to inna historia itp. A to nieprawda. Jest to normalna manga shoujo tylko, że autorka ma specyficzny styl rysowania i zamiast takich płynnych przejść między kadrami, mamy akcję zamkniętą w prostokątach. Tyle.

Czytało mi się bardzo dobrze i manga tylko mi przypomniała jak dobrze bawiłam się na anime, bo to nie tylko zwykły romans, ale świetna komedia.

Czekam z niecierpliwością na kolejny tom.

Po obejrzeniu anime, czekałam aż manga wreszcie wyjdzie w Polsce. Super historia na rozluźnienie. Wielokrotnie śmiałam się czytając przygody bohaterów.

2016

W roku 2014 zadebiutowało anime Monthly Girls' Nozaki-kun, które momentalnie podbiło serca wielu widzów. Dopiero jednak teraz za sprawą wydawnictwa Waneko, rodzimy czytelnik ma okazję porównać świetną telewizyjną produkcję z mangowym pierwowzorem.

Główną bohaterką mangi jest licealistka Chiyo Sakura, która od dłuższego czasu podkochuje się w swoim szkolnym koledze. W końcu znajduje ona w sobie należytą odwagę, aby wyznać mu swoje gorące uczucia. Nie spodziewa się jednak, że zamiast namiętnego uścisku ukochanego otrzyma ona autograf. Okazje się bowiem, że Umetaro Nozaki to dość popularny autor mang shojo, który jak nikt inny potrafi oddać w swoich dziełach uczucia młodych dziewczyn. Los chce, że w tym momencie poszukuje on asystentki, która będzie pomagać mu w tworzeniu komiksów. Nie ma więc lepszej okazji dla Chiyo, aby zbliżyć się do swojego ukochanego, jednocześnie poznać jego zwariowany świat.

Na samym wstępie należy sobie jasno powiedzieć, czym tak naprawdę jest Mistrz romansu Nozaki. Mamy tutaj do czynienia z komedią z elementami klasycznej mangi shojo. Najważniejszą rolę ogrywa tutaj specyficzny humor i masa gagów, dopiero na dalszym planie znajdują się „romantyczne” relacje postaci.

Jeśli chodzi o bohaterów, są oni dość różnorodni i bardzo dobrze napisani, stanowiąc integralną część warstwy humorystycznej. Nozaki przedstawiony jest tutaj jako tajemniczy, momentami gburowaty bohater, w którym drzemie romantyczna dusza. Pomimo tego, że w swoich dziełach potrafi on myśleć jak zakochana nastolatka, kompletnie nie dostrzega on uczucia, jakim darzy go Chiyo, mało tego jego wyobrażenie miłości jest delikatnie mówić dość „dziwne”. Nastolatka z kolei należy do bohaterek, które swoim infantylnym zachowaniem często doprowadzają do przezabawnych sytuacji. Obok wymienionej dwójki czytelnik będzie mógł poznać również inne ciekawe postacie. Chociażby przyjaciela Nozakiego, który ogrywa wielkiego playboya będąc chorobliwie nieśmiałym, czy dziewczynę przekonaną o swoim geniuszu, której naprawdę daleko do doskonałości. Jedno jest pewne, niezależnie od tego kto pojawi się na danej stronie komiksu, można być pewnym, że będzie zabawnie.

Nie można nie wspomnieć o dość ważnym elemencie dzieła, jakim jest styl, w jakim została ona stworzona. Mamy tutaj do czynienia z formatem 4-koma, czyli na jednej stronie znajduje się 4 kadrowa oddzielna luźna historia (niczym paski komiksów w prasie),której najważniejszym elementem jest humor (zarówno słowny, jak i sytuacyjny). Dopiero gdzieś daleko w tle można doszukać się głównego wątku (którym jest tutaj ewolucja relacji dwójki bohaterów),jednak nie stanowi on tutaj dość istotnej roli (równie dobrze mogłoby go nie być). Żarty obracające się tutaj głównie wokół pojawiający się postaci i ich wzajemnych relacji, są momentami dosyć infantylne, jednak doskonale wpasowują się w klimat mangi i mimowolnie wywołują u czytelnika uśmiech na twarzy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że taka forma prezentowania treści nie każdemu przypadnie do gustu, szczególnie kiedy ktoś jest przyzwyczajony do klasycznych wydań. Pewny minusem będzie również grubość danego tomiku, który do najbardziej obszernych nie należy i pochłania się go bardzo szybko.

Cała recenzja na:

JAK POWSTAJE SHOUJO

Przyznam, że nie tego spodziewałem się po „Nozakim”. Sięgając po mangę miałem nadzieję na coś zbliżonego do uwielbianego przeze mnie „Bakumana”, tymczasem okazało się, że mam tu do czynienia z mangą w formacie yonkoma, której bliżej do „Psów na mangę”, niż czegokolwiek innego. Ale to nie znaczy, że się zawiodłem, bo „Mistrz romansu” to kawał sympatycznej lektury komediowej na odprężenie, którą czyta się szybko i z przyjemnością.

Poznajcie Nozakiego. Wydawałoby się, że to zwykły licealista, chłopak jakich wiele, dodatkowo trochę cha… nieokrzesany. Może i diament ktoś by w nim dostrzegł, ale szlifowania na pierwszy rzut oka byłoby tu sporo. I oto okazuje się, że ktoś taki nie dość, iż jest mangaką, to jeszcze tworzy niewinniutkie szojki!
I tu na scenę wkracza ona. Chiyo Sakura to jego koleżanka ze szkoły i fanka jego mang, która postanawia wyznać mu miłość. Szybko okazuje się, że wszystko idzie zupełnie nie tak, jak by tego oczekiwała romantyczna dziewoja, bo zamiast dostać jego, jako chłopaka, dostaje u niego… angaż do roli asystentki. Tak zaczyna się ich wspólna zabawa w mangę, z której… No właśnie, jak myślicie, co może wyniknąć?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/04/mistrz-romansu-nozaki-1-izumi-tsubaki.html

JAK POWSTAJE SHOUJO

Zawiodłam się. Kiedyś obejrzałam anime, więc chciałam poznać też mangę. Jednak sposób prowadzenia absolutnie do mnie nie przemawia. Czterokadrowe historyjki może i są lekki i krótkie, ale absolutnie nie pozwalają się wczuć w historię. Nie mam pojęcia jak to będzie z kolejnymi tomami. Pewnie je kupię (chociażby dla Kashimy i Horiego <3),ale raczej już nie podbiją mojego serca.

• Manga
  • Mangi