Szóste wymieranie. Historia nienaturalna

2016-09-14
Piotr Grzegorzewski, Tatiana Grzegorzewska
Tatiana Grzegorzewska Piotr Grzegorzewski
Inne

Książka ta momentami mnie nudziła, a chwilami bardzo intrygowała. Zwłaszcza o neandertalczykach i innych homonidach. Człowiek to bardzo złożony twór. Z jednej strony wybija i doprowadza do wyginięcia olbrzymiej ilości zwierząt, a z drugiej próbuje ratować wymierające gatunki. Lektura traktuje o szóstym wymieraniu. A co z pozostałymi pięcioma? Tego też bardzo chciałabym się dowiedzieć. Dlatego zamówiłam w Empiku podobną pozycję. KOŃCE ŚWIATA. Zobaczymy!!!

Wiecie dlaczego tzw. "plemiona pierwotne" dbały (dbają?) o duchową więź ze światem przyrody? To człowiek odpowiada za wytępienie megafauny - wszystkich tych mamutów, mastodontów, nosorożców włochatych a przecież w plejstocenie jak szacują naukowcy, na Ziemi żyło raptem pół miliona ludzi. Podążając za pożywieniem człowiek zawędrował na wszystkie kontynenty, zasiedlił Australię i wyspy Oceanii. I wszędzie, gdzie się pojawiał, to co było najłatwiej upolować - ginęło w pierwszej kolejności. Uchwycenie zależności między polowaniem a brakiem zwierząt musiało być jednym z motorów napędzających motywację do ciągłych wędrówek, w dobie, kiedy o rolnictwie jeszcze nikomu się nie śniło. A kiedy zasiedlone zostały wszystkie nadające się do tego tereny - musiała pojawić się refleksja, że życie człowieka, paradoksalnie, zależy od życia i rozmnażania się zwierząt łownych. Z tego wynikła rewolucja agrarna, a w jej konsekwencji jeszcze większy - wykładniczy wzrost populacji człowieka na planecie. Obecnie nikt już nie poluje na słonie czy niedźwiedzie, żeby wyżywić siebie i swoją rodzinę. Oto dotarliśmy do momentu, w którym trzeba produkować coraz więcej i więcej żywności - potrzeba zatem coraz większych terenów pod uprawy i odbywa się to kosztem środowiska naturalnego. A to tylko wierzchołek góry lodowej złożonego problemu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym dlaczego bioróżnorodność jest taka ważna, jaką katastrofą jest dzisiejsze podróżowanie po całym globie i co nas czeka za kilka lat - koniecznie przeczytajcie tę książkę!

Elizabeth Kolbert przeprowadza dziennikarskie śledztwo śladami wielkich wymierań. Od ordowiku, przez kredę, po antropocen. Szóste wymieranie jest bez wątpienia naszą sprawką i nie trwa wcale dopiero od rewolucji przemysłowej: „chociaż miło jest wyobrażać sobie, że w dawnych czasach człowiek żył w harmonii z naturą, niewykluczone, że w rzeczywistości nigdy tak nie było.” Załatwiliśmy nawet naszych pobratymców – neandertalczyków i inne gatunki hominidów. W tej książce znajdziemy nie tylko relacje z podróży autorki, ale wiele ciekawych informacji z zakresu historii nauk przyrodniczych, biologii, ewolucji, antropologii. Dowiemy się na czym polega bioróżnorodność w lasach Amazonii, jakie są skutki „wędrówek gatunków”, dlaczego obecnie następuje wymieranie i jak przebiegają jego mechanizmy. A na koniec zostaną tylko wielkie szczury…

Jest to książka bardzo smutna w swojej wymowie i przyznaję, że jak myślę o tym, co ludzie robią innym gatunkom, to jest mi wstyd, że jestem człowiekiem.

Chociaż to książka naukowa to czyta się lekko jak powieść kryminalna. Autorka od początku wprowadza trochę sensacyjny wątek - zupełnie jakby prowadziła dochodzenie w sprawie końca świata i szukała dowodów na to, że koniec jest bliski. Niestety dowody znajdują się bez problemu - w różnych zakątkach świata. Autorka spotyka naukowców parających się różnymi dziedzinami nauki, podróżuje po egzotycznych zakątkach, dotyka historii sprzed milionów i sprzed kilkudziesięciu lat. Wnioski, o zgrozo, nasuwają się same.

Interesuję się tym, co się dzieje z naszym planetą i klimatem – trzeba być ignorantem, by się tym nie interesować. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po reportaż Kolbert poświęcony współczesnemu masowemu wymieraniu gatunków, a wszystkie badania wskazują, że odpowiedzialny za to wymieranie jest człowiek. Czego spodziewałam się po „Szóstym wymieraniu”? Na pewno jakichś krótkich podsumowań poprzednich pięciu, no i przeprowadzonej w przystępny sposób analizy tego, co się dzieje obecnie. A co dostałam?
Kolbert podróżowała po świecie, przyglądała się różnym badaniom, a każdy rozdział swojej książki poświęciła innemu miejscu i innej tematyce. Oczywiście wszystko to składa się na opowieść o wymieraniu gatunków, ale mam wrażenie, że jest ona niezbyt uporządkowana. Jest tu całkiem sporo historii – nie tyle o poprzednich masowych wymieraniach, ale raczej o historii ludzkości i jej wpływie na środowisko. Autorka udowadnia, że nie jest to nowe zjawisko, związane z epoką przemysłową, ale że już pojawienie się na Ziemi homo sapiens okazało się zgubne dla wielu innych gatunków. Kolbert opowiada jeszcze o tym, jak na przestrzeni lat naukowcy dochodzili do wniosku, że gatunki wymierają, a człowiek ma w tym swój udział.
Wątki historyczno-naukowe czytało mi się dobrze i sporo się z nich dowiedziałam. Słabiej to, niestety, wygląda, gdy chodzi o współczesne badania. Autorka niby rozmawia z naukowcami, jeździ na stacje badawcze, obserwuje ich pracę, zadaje pytania… A mam wrażenie, że czytelnik niewiele z tego wszystkiego dostaje. Trochę szczegółowych ciekawostek, które jednak szybko umkną z pamięci, trochę niepowiązanych ze sobą tematów. Brakuje mi spójności w opowieściach, brakuje silniejszej nici przewodniej niż tylko powtarzane w kółko, że to wszystko wpływ człowieka. Całość czytało się dość dobrze, ale jednak bez spodziewanych rewelacji.

Reportaż z wizyt autorki w różnych miejscach świata, mający na celu ukazanie różnych przyczyn wymierania gatunków i starań ludzi w celu powstrzymania tego procesu.
We wszystko powplatane są wątki z historii nauki i ekologii. Niestety ja liczyłem głównie na te ostatnie, a tych nie ma zbyt wiele.
Owszem, te wątki które są, to bardzo ciekawe i bardzo zgrabnie opisane ustalenia ekologii, ale jak dla mnie trochę to za mało.
Pewnie wielu, którzy o ekologii wiedzą trochę więcej, stwierdzi to samo, ale dla mniej poinformowanych to będzie dobry wstęp.
Liczyłem trochę na dowody z zakresu pragmatycznych skutków wymierania gatunków, ale dostałem głównie argumenty etyczno-estetyczne.
Nie można za to winić autorki, z tego co mi wiadomo nikt dokładnie nie może być pewien tych skutków, a trzeba powiedzieć, że książka powstała jakiś czas temu.

Moja wina i szczerze żałuję, że „Szóste wymieranie” przeleżało na półce zbierając kurz kilka dobrych lat (polskie wydanie w 2016 roku), a do przeczytania musiałem zostać niemal zmuszony kilka tygodni temu. Smutna, przerażająca i wraz z upływem czasu niestety jeszcze bardziej aktualna.

Błyskotliwy, wartki reportaż i o ekologii, i o historii nauki, i o zwierzątkach superowych, ale przede wszystkich o historii Ziemi i naszego dziwnego gatunku
wyważona ksiązka między popolarno-naukową a reportażem, świetne rzemiosło!

wyważona ksiązka między popolarno-naukową a reportażem, świetne rzemiosło!

Całkiem dobre wprowadzenie do problematyki antropocenu. W części bardziej popularnonaukowej dość zgrabnie wszystko ujęte, ale w momentach bardziej dziennikarskich (opis własnej podróży) narracja często grzęzła w nudnych szczegółach.

Autorka przemierza świat przyglądając się takim gatunkom, jak żaba złota, alka olbrzymia, neandertalczyk czy wrona ogorzała. Gatunkom, które wyginęły, lub są na skraju wyginięcia, w głównej mierze z powodu działalność człowieka. Wraz z kolejnymi rozdziałami przytaczającymi coraz to nowsze przykłady wymierania gatunków spowodowane aktywnością homo sapiens, stajemy przez tytułową tezą – dochodzi do kolejnego wielkiego wymierania gatunków. Książka robi wrażenie nie tylko dzięki ogromnemu researchowi i mnogości ciekawostek ze świata flory i fauny (podanych jednak w sposób przystępny także dla laików), ale także przez właśnie tę konkluzję, zmuszającą czytelnika do refleksji nad kondycją człowieczeństwa i współczesnego świata. Tak, to zdecydowanie jedna z tych książek, które otwierają oczy i pozostają w głowie długo po odstawieniu woluminu na półkę. Polecam.

Elizabeth Kolbert Szóste wymieranie. Historia nienaturalna Zobacz więcej