The Sixth Extinction: An Unnatural History

Picador
literatura faktu
angielski
Inne
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Reportaż z wizyt autorki w różnych miejscach świata, mający na celu ukazanie różnych przyczyn wymierania gatunków i starań ludzi w celu powstrzymania tego procesu.
We wszystko powplatane są wątki z historii nauki i ekologii. Niestety ja liczyłem głównie na te ostatnie, a tych nie ma zbyt wiele.
Owszem, te wątki które są, to bardzo ciekawe i bardzo zgrabnie opisane ustalenia...

Moja wina i szczerze żałuję, że „Szóste wymieranie” przeleżało na półce zbierając kurz kilka dobrych lat (polskie wydanie w 2016 roku), a do przeczytania musiałem zostać niemal zmuszony kilka tygodni temu. Smutna, przerażająca i wraz z upływem czasu niestety jeszcze bardziej aktualna.

Błyskotliwy, wartki reportaż i o ekologii, i o historii nauki, i o zwierzątkach superowych, ale przede wszystkich o historii Ziemi i naszego dziwnego gatunku
wyważona ksiązka między popolarno-naukową a reportażem, świetne rzemiosło!

Całkiem dobre wprowadzenie do problematyki antropocenu. W części bardziej popularnonaukowej dość zgrabnie wszystko ujęte, ale w momentach bardziej dziennikarskich (opis własnej podróży) narracja często grzęzła w nudnych szczegółach.

Autorka przemierza świat przyglądając się takim gatunkom, jak żaba złota, alka olbrzymia, neandertalczyk czy wrona ogorzała. Gatunkom, które wyginęły, lub są na skraju wyginięcia, w głównej mierze z powodu działalność człowieka. Wraz z kolejnymi rozdziałami przytaczającymi coraz to nowsze przykłady wymierania gatunków spowodowane aktywnością homo sapiens, stajemy przez...

Na półkach: , , , , ,

Historia wpływu czlowieka na świat roślin i zwierząt na Ziemi. Niezwykle szerokie spojrzenie historyczne i geograficzne.

Bardzo pouczająca i uświadamiająca pewne, niestety smutne, fakty.

Wiązałam z tą książką większe nadzieje, ale to nie znaczy, że była zła. Jest dobra, ale nie porywająca, natomiast skrupulatna i ma taki styl "raportu" z różnych miejsc świata. Najciekawszy był dla mnie przegląd historyczny, o tym jak ludzie odkrywali swój wpływ na planetę. Generalnie warto.

W niektórych momentach szalenie ciekawa w niektórych nudna. Ogólnie jest dobra, można dowiedzieć się wiele z zakresu i geologii i biologii. Książka na pewno ku przestrodze.

Na półkach: , , , , ,

Elizabeth Kolbert rozpoczynając narrację książki Szóste wymieranie. Historia nienaturalna zadaje pytanie. Czy jesteśmy w przededniu tytułowego szóstego wymierania? A może ono już właściwie trwa? Masowe wymieranie jest zdarzeniem, a raczej procesem, unikalnym w skali globu. Zdarzają się one raz na kilkadziesiąt milionów lat i mogą trwać nawet przez 100-200 tysięcy lat...

• 2019
  • 2020