Lamentacje

Okładka książki Lamentacje C.J. Sansom
Okładka książki Lamentacje
C.J. Sansom Wydawnictwo: Albatros Cykl: Matthew Shardlake (tom 6) powieść historyczna
powieść historyczna
Matthew Shardlake (tom 6)
Lamentation
Albatros
2016-07-27
2016-07-27
2014-09-23
Magdalena Słysz
literatura obyczajowa historia królowie

Ostatni akt przygód garbatego prawnika z Londynu czasów Tudorow, który dzielnie odpiera ataki intrygantów dworu królewskiego Henryka VIII. Podsumowując, saga Samsona nigdy nie była wybitnym dziełem literackim, a bardziej solidną serią kryminałów, któremu kolorytu dodaje osadzenie akcji w niezwykle ciekawym okresie historycznym. Zawsze solidna robota dla fanów epoki i nie tylko.

Zaintrygował mnie opis, który obiecywał pałacowe intrygi dotyczące samej królowej. Choć sięgałam po tę książkę nie mając wiedzy historycznej, okazało się się, że opisane dzieje miały naprawdę w dużej mierze odbicie w realiach, co było miłym zaskoczeniem dla mnie. Ciekawie czyta się historię, będąc świadomym, że jest ona częściowo prawdziwa, a częściowo zapleciona twórczością pisarza. Pomimo, że „Lamentacje” zakrawają o kryminał, a nie jestem ich wielbicielką, to Sansom stworzył na tyle ciekawą fabułę i wyrazistych bohaterów, że lubiłam wracać do tej powieści. Miejscami niektóre wątki były trochę według mnie rozwleczone, ale wybacza się to autorowi za nieprzecięty a zarazem bardzo dobrze opisany temat.

Po raz kolejny Sansom nie zawiódł. Jak zwykle błyskotliwie skonstruowana historia, książkę się dosłownie pochłania, a strony lecą jedna za drugą nawet nie wiadomo kiedy :) Po raz kolejny świetne połączenie faktów z kreatywnością autora, co daje finalnie niezwykle wciągającą powieść. Polecam każdemu i wciąż nie mogę zrozumieć dlaczego książki tego autora mają tam mało ocen.

Mam nadzieję, że nie jest to już definitywny koniec serii, która cała jest bardzo dobra i równa. Postać Matthew Shardlake stała się jedną z moich ulubionych ostatnimi laty. Bez zadęcia, głupich decyzji czy nielogicznych działań, a wszystko w otoczeniu Anglii za panowania Henryka VIII.
Matthew jak zwykle zostaje wplątany w ciekawą detektywistyczną historię, którą obserwuje się z ciekawością, bez cienia nudy. Kto przeczytał wcześniejsze części na pewno nie będzie zawiedziony Lamentacjami. Kto jeszcze nie poznał tej serii, a lubi kryminały lub powieści historycznie niech sięgnie po Komisarza i dalsze powieści cyklu.

Kawał dobrej historii z intrygą, ostatni tom serii przenoszącej w XVI wieczną Anglię. Dzięki całej serii przygód komisarza można odwzorować średniowieczny Londyn oraz koneksje w świecie władzy przy których aktualny podział wydaje się niewinną zabawą.

...pa Matthew. Fajnie było.

...pa Matthew. Fajnie było.

uwielbiam tę serię, szkoda, ze to już ostatnia część :-(

edit:
a jednak chyba nie ostatnia :-)

uwielbiam tę serię, szkoda, ze to już ostatnia część :-(

edit:
a jednak chyba nie ostatnia :-)

• Historia Anglii
  • Thriller historyczny