Spotkanie

2016-07-30
Marek Bieńczyk
Kundera
literatura rozważania refleksje Marek Bieńczyk

Pięknie pisze Kundera o swoich fascynacjach literackich, muzycznych, malarskich. Niestety znam niewiele dzieł, o których pisze, dlatego też nie była to łatwa lektura. Niemniej jednak warto było śledzić tok myśli autora i przenikającą je melancholię, zadumę nad czasem, przemijaniem i śmiercią.

Doskonałe podsumowanie naszych czasów: "Powstaje dzisiaj zbyt wiele obrazów, które chcą nas przerazić, ale nas nudzą".
Poza tym ciekawy przegląd literatury i zwrócenie uwagi na tak różną wrażliwość ludzi na te same aspekty.

Po wspaniałej "Zasłonie" postanowiłam w końcu sięgnąć po kolejną książkę Milana Kundery. Niestety jednak odrobinę się rozczarowałam. Tematy podjęte w tej pozycji nie poruszyły mnie i nie zaciekawiły mnie tak jak w przypadku pierwszego spotkania z autorem. Myślę również, że pozycja ta podobałaby mi się bardziej gdybym wiedziała więcej (albo cokolwiek) o niektórych osobach...

Zbiór esejów o sztuce: od literatury po muzykę poważną. A raczej o ich twórcach, o życiu, o ideach, o wzajemnym ścieraniu się poglądów, o wrażliwości, o człowieku, o różach i gównach, czyli wszystko to, z czego znam i uwielbiam Kunderę. Jak zwykle przenikliwy, jak zwykle w punkt.

Kundera jest takim mistrzem, że czytając jego eseje chce się poznać dzieła, pisarzy, muzyków i historie, o których pisze. A by cieszyć oko i umysł jego piórem, nie trzeba wcale ich znać wcześniej.

Cudowna podróż przez literaturę oraz muzykę. Refleksja nad XX-wiekiem. Czyta się bardzo przyjemnie.

Milan, dla którego w banalności promienieje szczęście, dotyka istoty rzeczy tak przenikliwie i pięknie, że po ostatniej stronie znowu chcę być na pierwszej.

Spotkanie to iskra, błysk, przypadek, który obiecuje wiele i dotrzymuje słowa. Zaprasza na ucztę smaków niezapomnianych.

Z wielkiej, bezdennej dziury, do której wpadają wspomnienia - zapragnęłam wyciągnąć Kunderę...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po Zasłonie wiedziałam, że chcę Kundery eseisty więcej. Sposób w jaki Kundera opowiada sztukę - w Spotkaniu jest to całkiem szeroki przegląd: malarstwo, muzyka, film, literatura - jest niezwykle przenikliwy (złote i czarne listy, które Kundera tak pięknie odczarowuje chyba już na zawsze będą mi się po apollinairowemu, z gównem i różami, kojarzyły ), klarowny (to jak...

Z każdą kolejną książką Milana Kundery utwierdzam się w przekonaniu, że jego twórczość mogłabym czytać w nieskończoność, a sam autor nigdy nie przestanie mnie ze wszech stron zachwycać erudycją, przenikliwością i obyciem. W "Spotkaniu" umiejętnie tka pozornie niedostrzegalne nawiązania między komentowanymi dziełami, tworząc pięknie skrojony, intelektualny patchwork. Dla...

Pięknie Kundera opowiada o swoich fascynacjach. Nawet te fragmenty, które nie dotyczą literatury są interesujące. Zazdroszczę Milanowi jego talentu, obycia i wiedzy a nade wszystko sposobu formułowania myśli.

• Chcę w prezencie
  • Literatura czeska