W mroku gwiazd

Młoda Polska wiara religia anioły
poezja
2014-01-01
Młoda Polska wiara religia anioły

Jeden z najwspanialszych tomów poezji. Wędrówka po piekle Dantego w towarzystwie demonów (także tych wewnętrznych). Mnóstwo cierpienia, smutku i grozy.

Miciński tworzy obrazy niezwykle plastyczne, które dają się poznać wszystkimi zmysłami. Wciąga w mroczne zakamarki swojego umysłu.

Wiersze są bardzo depresyjne, dużo w nich negatywnych uczuć i emocji: smutku, żalu, straconych nadziei, tęsknoty, śmierci, porażki, gniewu, oskarżeń, wyrzutów, momentami są bluźniercze, okultystyczne czy wręcz satanistyczne. „Ozdobione” są kolorami, kwiatami, kryształami, kamieniami szlachetnymi, urokami przyrody, to jednak te piękne wizje dodatkowo potęgują powagę i nadają...

Nie było i nie ma dla mnie lepszego tomiku poezji. Miciński buduje niesamowity, przerażający klimat, kreuje świat, w którym nawet szatan płacze nad swoim losem. Pozycja absolutnie obowiązkowa na półce każdego entuzjasty poezji młodopolskiej.

Kunszt poetycki Micińskiego jest wręcz uderzająco wytworny, pełen pięknych, epickich porównań. "Lucyfer" to dla mnie absolutne mistrzostwo, a należy zaznaczyć, iż szczególną fanką poezji nie jestem.

Dyskusje

• Chcę w prezencie