Okładka książki Zrozumieć finanse. Inteligencja finansowa w zarządzaniu portfelem prywatnym i biznesem Jarosław Tuczko
Jarosław Tuczko Wydawnictwo: Difin biznes, finanse
biznes, finanse
Difin
2013-01-01
2013-01-01

Według autora "kobiety są genetycznie bardziej nastawione na konsumpcję niż gromadzenie". Ja tam lubię gromadzić w biblioteczce książki obrzydliwych seksitów i dawać im 1 gwiazdkę. Nie wiem, jak w XXI taki wysr... przepraszam, taka niepoważna publikacja mogła zostać wydana przez wydawnictwo uważające się za naukowe.

Przytoczę fragment, s. 95:
"Zdefiniowanie modelu biznesowego i jego zrozumienie porównać można do definicji idealnej żony. To, że idealna żona powinna być ładna, szczupła,
inteligentna i mądra, to ciągle za mało, aby odpowiedzieć na pytanie, czy związek z taką kobietą będzie szczęśliwy. Ci z życiowym doświadczeniem stwierdzą, że żadna z powyższych cech nie gwarantuje szczęśliwego związku. Ale ci sami zapytani: "co go gwarantuje?", nie potrafią przytoczyć jasnych i klarownych cech szczęśliwego związku. Ale nam nie zależy na związku z ładną i inteligentną kobietą, zależy nam na szczęśliwym związku. Z modelem biznesowym jest podobnie. Nie wystarczy powiedzieć, czy firma ma wysoką sprzedaż (jest ładna) i ma duże zyski (jest mądra). Chcemy budować dobrą firmę, ale o tym, czy firma jest dobra, czy nie, decydują subtelności, które niezwykle trudno jest zdefiniować lub ubrać w odpowiednią formułkę. Zrozumienie modelu biznesowego jest na szczęście prostsze od zrozumienia kobiet. Prostsze, bo w ogóle możliwe, co nie oznacza, że łatwe. Zrozumienie to wychwycenie tych subtelnych cech."

Przytoczę fragment, s. 95:
"Zdefiniowanie modelu...

Książka kupiona z zamiarem poszerzenia wiedzy na temat finansów osobistych jak również finansów firmy. Bardzo ciekawy rozdział poświęcony inteligencji finansowej. Finanse firmy, to już wyższa szkoła jazdy. Myślałem, że interpretacja wyników finansowych jest łatwiejsza, jednak wygląda na to, że bez znajomości faktów lub doświadczenia w interpretacji można wysnuć błędne wnioski. Bardzo dobrze opisany jest przypadek, w którym autor prezentuje co ma najbardziej znaczący wpływ na wysokość marży, czy to jest zmiana ceny, kosztów stałych czy też kosztów zmiennych. Dodatkowo przedstawia odwieczny problem menadżerów, czy warto daną rzecz produkować gdy nasze koszty produkcji wynoszą 90 zł/szt, czy też wyprodukowanie zlecić zewnętrznej firmie, która wyprodukuje produkt za 100 zł/szt? Odpowiedz zaskakuje, bardzo dobrze wytłumaczone. Książka posiada wiele przykładów opisujących zarządzanie gotówką w czasie, cash flow. Jak cytuje autor, żadna firma nie zbankrutowała z powodu braku dochodów, natomiast bardzo wiele firm zbankrutowało z powodu braku gotówki. Książka opisuje również metody pozyskania finansowania, przedstawia, które finansowanie jest najtańsze, wady i zalety poszczególnych zródeł finansowania. Ogólnie tematyka finansów opisana w przystępny sposób. Nie wszystkie zagadnienia były dla mnie zrozumiałe z powodu braku dodatkowej wiedzy oraz doświadczenia. Ogólnie polecam

• Finanse
  • Biznes