Buntownicy bez granic

Muza
2007-01-01
2007-01-01
Małgorzata Tryc-Ostrowska
Bośnia Ruanda Sudan Afganistan Mozambik pomoc humanitarna wojna konflikt pomoc wolontariat

Marc Vachon sierota porzucany przez liczne rodziny od najmłodszych lat doświadczający trudów życia nie miał łatwo.
W wieku dorastania popadał w coraz to większą ruinę zaczynał kraść by mieć pieniądze na narkotyki ale nie robił tego nieświadomie cały czas czuł że on nie pasuje do ludzi którymi się otacza.
Pewnego razu postanawia z tym wszystkim skończyć i wyjeżdża z dala od problemów, i tak odkrywa w sobie żyłkę do niesienia pomocy ludzia poszkodowanym przez wojny i kataklizmy.
Tak naprawdę uświadomiłem sobie że nasza planeta to jedno wielkie cierpienie nawiedzane przez najróżniejsze choroby, głód a jak gdyby tego było mało dochodzi do tego ludobójstwo, podziały religijne i polityczne.
Zdecydowanie pomoc humanitarna skazana jest na porażkę z tak wielkim przeciwnikiem jest po prostu zbyt mało osób oddanych sprawie którzy naprawdę ratują ludzkie życie nie prosząc się o medale.

Pewnego razu postanawia z tym wszystkim skończyć i wyjeżdża z dala od...

To z pewnością nie jest arcydzieło jeśli chodzi o język czy styl. Z pewnością jednak jest to jedna z najszczerszych książek jakie czytałam. Jeśli zastanawiacie się jak to jest z tą pomocą humanitarną, to właśnie ta książka odpowiada na wiele pytań. Co prawda dotyczy raczej końca XX wieku, ale wiele spostrzeżeń autora i jednocześnie głównej postaci tych wspomnień jest aktualnych do dzisiaj.

Tam daleko to nie potrzeba słać pieniędzy, które pewnie po drodze stopnieją jak śnieg kąsany promieniami prowizji i podatków. Tam trzeba wiedzy, chociaż by o tym że jak robisz kupę do rzeki to ktoś w jej dole zachoruje. No i jeśli korzystasz z wody to skąd wiesz czy tam w górze rzeki też ktoś czegoś nie zrobił. Tam to potrzeba edukacji i tyle. Ale oni chyba wolą teraz migrować, bo kto by chciał siedzieć w dziczy jeśli w telefonie może zobaczyć jak my żyjemy.

Wyjątkowe spotkanie z MSF i innymi organizacjami humanitarnymi. Realistyczne, emocjonalne i na swój sposób również brutalne - zmuszające do refleksji o "papce" jaką karmią nas media.
Wyjątkowa historia wyjątkowego człowieka. Polecam

Wyjątkowa historia wyjątkowego człowieka. Polecam

Książka dość dobra. Przyjemnie się czyta. Pisana jest z perspektywy chłopaka z "marginesu", który zaangażował się w działalność charytatywną i uczestniczył w wilku konfliktach zbrojnych z ramienia organizacji międzynarodowych. Pokazuje prawdziwe oblicze misji, zarówno tych rządowych jak i pozarządowych. Sukcesy i rozczarowania. Polecam.

Perfekcyjna pozycja ze stosu wyprzedaży. Mało kto wie z jak prostych i skutecznych czynności składa się pomoc humanitarna. Tam nie trzeba cudów - wystarczy dobra wola.

Piszę tę opinię ze sporej perspektywy czasowej, przeczytałam tę książkę kilka lat temu. Jest to surowa opowieść, żadnego sentymentalizmu, żadnego rozczulania się, żadnego moralizowania ani nawoływania do przemiany świata. Przygnębiająca relacja, ponieważ jej bohater przekonał się (a teraz my razem z nim),że tzw. zwykli ludzie są traktowani jak pionki w grze przez tzw. wielkich tego świata. Żądza władzy, manipulacja, oszustwa, morderstwa, zaniechanie, wzniecanie wzajemnej nienawiści i konfliktów na tle religijnym (to tylko pozory, bo tak naprawdę są to rozgrywki polityczne) - przed tym najbiedniejszych nikt nie obroni, choć są tacy, którzy próbują, jak Marc Vachon. W skali światowej - nie ma ratunku, zło wżarło się zbyt głęboko. W skali jednostkowej - nie wolno tracić nadziei.

Sięgnęłam po tę książkę, bo kurzyła się na półce. Na początku czytałam ją z zaciekawieniem. Potem z lekkim oporem. O czym? Biografia. Pisana tak samo. Bohater? Ciekawy, a zarazem nudny. Chcąc być lekarzem, który ma być kimś pomocnym w krajach Trzeciego Świata. Rozczarowałam się. To nie moja bajka. Oczywiście ta książka.

Oceniam na 10 gwiazdek zwłaszcza ze względu na tematykę, która jest mi bardzo bliska.
Polecam gorąco!

Polecam gorąco!

2041

Marc Vachon opisuje swoje życie, życie niezmiernie ciekawe, niebanalne, trudne, godne podziwu.
To opowieść rozpoczynająca się od niezliczonej liczby rodzin zastępczych przekazujących sobie małego Marca z rąk do rąk. Później następuje okres buntu, narkotyków, alkoholu, gangów, żeby wreszcie dojść do działalności charytatywnej. Marc był tam, gdzie inni woleli nie jeździć. Mozambik, Irak, Pakistan, Sudan, Bośnia i wiele, wiele innych miejsc, w których kosztem snu i zdrowia walczył o życie innych budując studnie, szpitale, latryny. Historia piękna, opowiedziana bez patosu, z serca, szczerze.
Polecam.

• Reportaże