Pola Śmierci

2011-01-01
2011-01-01
Zyta Oryszyn
Kambodża czerwoni khmerzy Indochiny Azja

Ta książka powinna trafić do jak największej ilości osób, ponieważ obrazuje okrucieństwo do jakiego są zdolni niewyedukowani ludzie pod kierownictwem niepoprawnej ideologii. Autor w pełni oddaje to co działo się w Kambodży podczas okresu panowania Khmer Rouge i z czym przyszło się mierzyć zwykłym obywatelom w tamtych czasach. Takie fakty nigdy nie powinny zostać zapomniane, aby zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości.
Opis m.in. panującego głodu, oraz momentów kiedy bohaterowi udawało się zdobyć coś do jedzenia sprawiały, że sam stawałem się głodny i na miskę ryżu patrzyłem z wielkim apetytem.
Pierwszorzędna litera faktu, polecam z całego serca.

Książka wgniotła mnie w fotel. Przeczytałam na dwa razy z zapartym tchem. Płakałam, wściekałam się, współczułam i znowu płakałam. Niesamowita historia, niesamowicie opowiedziana. Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego historią tego regionu.

Wstrząsająca historia człowieka,któremu przyszło żyć pod rządami czerwonych khmerów.

Bardzo przejmująca historia. Autor i za razem bohater przeżył piekło na ziemi.

Bardzo przejmująca historia. Autor i za razem bohater przeżył piekło na ziemi.

Jestem ogromną wielbicielką tzw. literatury faktu, ponieważ w moim odczuciu jest to twórczość w największym stopniu prawdziwa i szczera. Ponadto najpiękniejsze i najbardziej zaskakujące scenariusze pisze samo życie, które jednocześnie potrafi ułożyć szczególnie wstrząsający i makabryczny plan. Takie właśnie, skrajnie tragiczne, pełne bólu wspomnienia są tematem tej książki. "Pola śmierci" to opowieść kambodżańskiego lekarza, który za rządów Czerwonych Khmerów przeżył prawdziwe piekło na ziemi. Książka, przez pryzmat losów głównego bohatera przybliża nam ideologię Angki, metody jej bezwzględnego i przy tym pozbawionego sensu działania, które ostatecznie doprowadziły do cywilizacyjnej i fizycznej zagłady Kambodży. Książka ostatecznie o tym, ile w stanie jest znieść człowiek, i jak bardzo ludzie potrafią być nieludzcy.

Godne, godne polecenia! Prawdę mówiąc ciężko cokolwiek napisać, trzeba przeczytać i z pewnością pozostanie na długo w pamięci.

Czy można rozstrzelać człowieka za noszenie okularów?
Czy można go torturować, tylko dlatego, że powiedział" kochanie", a nie" towarzyszko" do swojej żony?
Kambodżański lekarz wspomina 4 lata życia, a właściwie wegetacji i walki o przetrwanie, pod rządami Czerwonych Khmerów. Pełna bólu opowieść o ludobójstwie w Kambodży, przyczynach i mechanizmach zniewolenia narodu.
Przejmujący opis własnej słabości ale i siły w obliczu śmierci.
Opowieść o niezwykłej miłości, niewyobrażalnej skali eksterminacji własnego narodu oraz mechanizmach władzy.

Wstrząsające? porażające? -zbyt łagodne określenia tej relacji.
Trzeba przeczytać.
Koniecznie.

Czy można rozstrzelać człowieka za noszenie okularów?

Przejmujące losy człowieka, któremu przyszło przeżyć 4 lata koszmarnych rządów Czerwonych Khmerów. Historia ludów azjatyckich jest nam raczej odległa. Wydaje się że jak poczytamy o gułagach, gettach czy obozach zagłady to zapoznaliśmy się z największym obszarem martyrologicznym ludzi. Niestety, różnica między obszarami prześladowań człowieka jest mniej więcej taka jak różnica w powierzchni Europy i Azji. Nie umniejszam tu tragedii jakiegokolwiek człowieka. Dramat każdej jednostki której przyszło przeżyć lub znaleźć się w podobnie ekstremalnych warunkach jest niewyobrażalny.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszelkie systemy populistyczne, mają identyczne zakończenie - zniewolenie człowieka. Czy byli to komuniści chińscy, rosyjscy, środkowoeuropejscy wszyscy oni budowali lepszą przyszłość przez obozy pracy i redukcję społeczeństwa.
Warto przeczytać. Polecam

Tylko jedno słowo - polecam. To trzeba przeczytać.

Tylko jedno słowo - polecam. To trzeba przeczytać.

Sięgnęłam po tę książkę z wielkim zaciekawieniem szukając źródła wiedzy na temat życia pod panowaniem Czerwonych Khmerów, o którym wiedza powszechna nie jest zbyt duża. I nie zawiodłam się. Książka była dla mnie momentami wstrząsająca (zwłaszcza przy opisie tortur po aresztowaniu),a generalnie bardzo pouczająca. Polecam dla zapoznania się ze skrajnymi konsekwencjami przejęcia władzy przez reżim totalitarny.

• Azja
  • Do kupienia